АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Ова семејство живее во арктичкиот круг од 2013 година во куќа која ја изградиле под соларна геодетска купола
03.01.2017 | 19:15
Извор: Точка
Прочитано: 10931 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

„Hjertefølger“ значи следбеник на норвешки јазик, а семејството Хјертефелгер се држат до своето презиме. Впрочем, потребен е многу посебен вид на сила кој ќе ве натера да се преселите во оддалечен дел од арктичкиот круг, но токму тоа е она што го направило ова шестчлено семејство во декември 2013 година.

Тие изградиле соларна геодетска купола на три ката и со пет спални соби на норвешкиот остров Сaндхорнеја кој се наоѓа повеќе од 1000 километри северно од Осло. За оние кои не знаат, геодетската купола е делумно сферична структура составена од комплексна мрежа на триаголници. Нивната купола е направена од различни органски материјали вклучувајќи песок, вода и глина, а формата држи топлина додека го заштитува семејството од силнтие ветрови и обилните врнежи на снег карактеристични за регионот. Куполата исто така нуди панорамски поглед на околната недопрена дивина, а исто така му овозможува на семејството прекрасни глетки на годишната поларна светлина.

„Чувството кое го имаме кога ќе влеземе во куќата е сосема поразлично од влегувањето во било која друга куќа“, рекла Ингрид Хјертефелгер, пишува порталот „Bored Panda”. „Атмосферата е уникатна. Во куќата има некоја посебна смиреност, речиси можам да ја слушнам тишината“. Тоа е наградата за тоа што го следеле своето срце.

Семејството Хјертефелгер живее во оваа соларна геодетска купола која се наоѓа на островот Сaндхорнеја во северна Норвешка.


Ова шестчлено семејство само ја изградило куполата користејќи различни органски материјали како песок, вода и глина.


Куполата има три ката, пет спални соби и две бањи.


Исто така, има затворена градина каде што семејството Хјертефелгер одгледува овошје и зеленчук како кајсии, грозје, киви, сливи и краставици.


Нивната искористена вода повторно се користи за оплодување на растенијата. Семејството исто така прави ѓубриво од храната и користи чисти биоразградливи производи за домаќинство.


„Чувството кое го имаме кога ќе влеземе во куќата е сосема поразлично од влегувањето во било која друга куќа“, рекла Ингрид Хјертефелгер.


Куполата нуди панорамски поглед на околната недопрена дивина, а исто така му овозможува на семејството прекрасна глетка на годишната поларна светлина.


„Атмосферата е уникатна. Во куќата има некоја посебна смиреност, речиси можам да ја слушнам тишината“.


Семејството Хјертефелгер планира да одржи работилници, часови, тури и настапи во нивната еко-пријателска природна куќа.


Тие исто така се надеваат дека ќе изградат дополнителни кабини за јога и летни кампови.НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Фотограф го посетил најстуденото село на Земјата каде што температурите паѓаат и до -71.2 степени
Ако мислевте дека зимата конечно дојде во вашиот град, фотографиите од Ојмјакон, Русија, најстуденото село на планетата, можеби ќе го променат вашето мислење.
17.01.2017, 20:02


ПАТУВАЊЕ
Движењето по замрзнатото Бајкалско Езеро, најдлабокото и најстарото езеро на Земјата, ќе ви ја долови неговата вонземска убавина
Бајкалското Езеро е апсолутно импресивно. Тоа е најдлабокото и најчистото езеро на планетата Земја. А оние пак коишто планираат негова посета, воопшто не се сомневаат во неговата убавина, величенственост и магичност. Бидејќи ова езеро е едноставно кажано - вонвременско...
17.01.2017, 14:08


ПАТУВАЊЕ
Минатата година имало најмалку несреќи: Патувањето со авион никогаш не било побезбедно
Несреќите со смртни последици се случуваат еднаш на пет милиони летови. Така, навистина треба да имате сериозно лоша среќа за токму вие да настрадате во авионска несреќа, со оглед на тоа што авионите се далеку најбезбеден вид на транспорт.
16.01.2017, 19:34


ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”
Дека во Кина е возможно буквално сè, ни докажува и новиот луксузен хотел којшто помеѓу останатото, поседува дури и “приватен океан” како и три уметнички галерии.
16.01.2017, 13:13


ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
Фармерот Хо Кан во 1991 година шетал по виетнамскиот национален парк кога земјата под неговите нозе почнала да се одделува и да се распаѓа. Сосема случајно, ја открил најголемата пештера во светот.
13.01.2017, 21:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои п...
ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
ПАТУВАЊЕ
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
ПАТУВАЊЕ
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
ПАТУВАЊЕ
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: