АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Чудо во Амазонија: Невремето ги натерало да скршнат од редовната рута, а потоа откриле нешто неверојатно
24.12.2016 | 10:44
Извор: Точка
Прочитано: 29857 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Еден фотограф случајно снимил амазонско племе кое се` уште не воспоставило контакт со цивилизацијата откако неговиот хеликоптер морал да скршне од редовната линија за да ја избегне бурата.

Непланирано прелетал над непознатото племе и нивните долги колиби, пишува „The Guardian”.

„Го зедов мојот фотоапарат и почнав да сликам“, рекол бразилскиот фотограф Рикардо Стакерт, „немав многу време да замислувам што се случува“.

Глетката мора да биде сочувана

Тоа бил среќен момент за Стакерт. Ја забележал градбата додека бил во Акре, сојузната држава во близина на границата со Перу, и тоа баш додека одел да го фотографира племето на домородци со кои бил воспоставен контакт.За време на повратниот лет на 18 декември, успеал да направи уште магични фотографии кои нудат увид во животите на изолираното племе. Бразил има околу 80 такви групи, но нивното постоење е под се` поголема закана од илегални дрвосечачи, рудари и криумчари на дрога.

Стакерт бил особено импресиониран од бојата на телото на еден од мажите, за која смета дека е камуфлажа. „Кога е ладно на себе облекуваме облека. Тие ја ставаат таа боја за да се заштитат“, рекол тој.

„Си помислив во себе ’Мораш да го фотографираш ова, мора да биде зачувано’“, раскажал фотографот.


Подобро е за нив да останат изолирани

Во државата Акре живеат три изолирани групи, вели Хосе Карлос Меирељес, експерт за бразилски домородци со 40 години искуство, а кој бил во истиот хеликоптер.

„Понекогаш и малку детали можат многу работи да откријат, а бидејќи фотографиите имаат одлична резолуција, можеме добро да ги видиме деталите“, рекол тој.

Пред две години четврто изолирано племе од Акре, Тапанава, стапило во контакт. Некои од нив му рекле на Меирељес дека мислеле оти хеликоптерите се нешто магично, или огромни птици, и дека немале поим дека во нив се наоѓаат луѓе.

Меирељес прв пат ги забележал знаците на ова изолирано племе уште во 1988 година, а учествувал и во летот на BBC во 2010 година кога биле снимени од голема височина.

„Користат секири, мачети, чинии, знаат за нашиот свет, но малку им е познат“, објаснил Меирељес.

A photo posted by BBC Brasil (@bbcbrasil) on


Се верува дека во племето има околу 300 луѓе и дека одгледуваат банани, сладок компир и кикирики, како и дека се занимаваат со лов и риболов.

Тој е среќен што тие изгледаат здраво и додава дека никој не го знае името на тоа племе. „Ги нарекуваме Индијанци од горниот тек на реката Хумаита“, рекол Меирељес.

„Никогаш не стапиле во контакт со никого, немаме поим на кој јазик зборуваат ниту кои се тие. Среќа нивна што не знаеме. Оној ден кога ќе дознаеме, за нив започнуваат проблемите“, заклучил тој.

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Фотограф го посетил најстуденото село на Земјата каде што температурите паѓаат и до -71.2 степени
Ако мислевте дека зимата конечно дојде во вашиот град, фотографиите од Ојмјакон, Русија, најстуденото село на планетата, можеби ќе го променат вашето мислење.
17.01.2017, 20:02


ПАТУВАЊЕ
Движењето по замрзнатото Бајкалско Езеро, најдлабокото и најстарото езеро на Земјата, ќе ви ја долови неговата вонземска убавина
Бајкалското Езеро е апсолутно импресивно. Тоа е најдлабокото и најчистото езеро на планетата Земја. А оние пак коишто планираат негова посета, воопшто не се сомневаат во неговата убавина, величенственост и магичност. Бидејќи ова езеро е едноставно кажано - вонвременско...
17.01.2017, 14:08


ПАТУВАЊЕ
Минатата година имало најмалку несреќи: Патувањето со авион никогаш не било побезбедно
Несреќите со смртни последици се случуваат еднаш на пет милиони летови. Така, навистина треба да имате сериозно лоша среќа за токму вие да настрадате во авионска несреќа, со оглед на тоа што авионите се далеку најбезбеден вид на транспорт.
16.01.2017, 19:34


ПАТУВАЊЕ
Кина го отвори првиот хотел којшто поседува свој “приватен океан”
Дека во Кина е возможно буквално сè, ни докажува и новиот луксузен хотел којшто помеѓу останатото, поседува дури и “приватен океан” како и три уметнички галерии.
16.01.2017, 13:13


ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
Фармерот Хо Кан во 1991 година шетал по виетнамскиот национален парк кога земјата под неговите нозе почнала да се одделува и да се распаѓа. Сосема случајно, ја открил најголемата пештера во светот.
13.01.2017, 21:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
Облакодер од 72, катахеликоптер такси, тематски парк и редови со луксузни вили – сигурно не постои п...
ПАТУВАЊЕ
Слики од кои застанува здивот: Најголемата пештера во светот е апсолутно спектакуларна
ПАТУВАЊЕ
Чудесни места кои никогаш нема да ви дозволат да ги посетите
ПАТУВАЊЕ
6 најбезбедни дестинации за патување во 2017 година
ПАТУВАЊЕ
Плаќаат и со суво злато, само за да преспијат на снежен кревет: Леден хотел, атракција којашто се памети!

ВИДЕО ВЕСТИ

Џенифер Лопез дизајнира за Џузепе Заноти
Колекцијата обувки на Ријана и Маноло Бланик беше вистински погодок, а уште една ѕвездена соработка е на повидок. Се работи за Џенифер Лопез и дизајнерот Џузепе Заноти.
КОРИСНИ ТРИКОВИ
Спречете ладниот воздух да влегува под вашата врата: Овој трик ја чува топлината во вашиот дом!
ПАТУВАЊЕ
Хуакси: Најбогатото село во Кина од кое е забрането заминување
НЕОЧЕКУВАНО
Погледнете како изгледа домот на Марк Закерберг – Многу ќе се изненадите

ФОТО  
Кој вика дека животните не го следат "селфи" трендот?

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Ја обвинуваат дека имала многу пластични операции: Што ќе речете вие после овие фотографии?
ЉУБОВ И СЕКС
Разбиен е еден од најголемите митови поврзани со вагината: Не, ова не е точно
ПРИРОДНО ИЗДАНИЕ
12 славни дами кои изгледаат сосема непрепознатливо без шминка! Уверете се сами
ОДЛИЧЕН ИЗГЛЕД
Има 70 години и вакво деколте! Кога таа се појавила на забавата, девојките можеле да си одат дома
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: