АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Домашен ајвар – Крал на зимниците
18.11.2016 | 19:23
Извор: Точка
Прочитано: 3537 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Есенските викенд прошетки веќе не се она што беа порано. Недостасува еден ситен, но многу значаен детал. Недостасува мирисот на печени пиперки кој го обземаше нашето сетило за мирис и предизвикуваше блажена насмевка, најчесто проследена со реченицата: „Ммм, некој од комшииве прави ајвар.“

Непишано правило во секое домаќинство беше дека еден од викендите во септември или првата половина на октомври е резервиран за подготовка на „кралот на зимниците“. Денот кога во една куќа се правеше ајвар беше празник. Едноставно, тоа беше најлесен начин да се собере на куп целото семејство, бидејќи сите сакаа да учествуваат во подготовката на домашниот ајвар. Да се направи вкусен ајвар, кој предизвикува и мами, и пред сè ајвар на кој ќе завидуваат соседите, беше вистински предизвик. Се разбира, врвот на задоволството беше макањето врел ајвар од шерпата во која се пржел неколку часа.


Но, работите се променија во последните неколку години. Делумно заради законските забрани за приготвување ајвар на отворено, делумно заради модерниот и динамичен начин на живеење. Подготвувањето домашен ајвар повеќе не е правило туку исклуок. Сепак, тоа не значи и дека е намалено нивото на конзумација на „црвеното богатство“. Ајварот и натаму го одржува приматот на врвен деликатес во есенските и зимските месеци. Едноставно не постои човек кој не јаде ајвар. Некои го практикуваат како дел од обилниот појадок со тазе лепче, сирење и јогурт. Други како додаток на ручекот. А, трети како лесен оброк за вечера, пред спиење. Тоа го прави еден од најуниверзалните и најобожувани специјалитет. Токму заради ова, во секое домаќинство, во секој момент мора да има залиха од барем 2-3 тегли ајвар.

Тоа го отвора прашањето каков ајвар да се купи. Рафтовите во маркетите, особено во овој период од годината, се преполни со ајвар од најразлични брендови и производители. Тоа им отвора многу дилеми на потрошувачите, чија главна цел е да добијат вкусен и квалитетен производ по прифатлива цена. Многумина се распрашуваат по соседи и пријатели или пак купуваат по една тегла од повеќе производители за да го одберат оној кој ќе го придобие нивниот вкус. Во ерата на интернетот, една од „најжешките“ теми на онлајн форумите и социјалните медиуми се токму ајварот и останатите зимници, кои порано се подготвуваа дома. Прашањата кои најчесто се поставуват се: Од каде да се купи зимница? Од кој производител? Кој бренд на ајвар е со вкус што најмногу потсетува на домашниот ајвар?


Најголем дел од индустриските ајвари се произведуваат на поинаков начин....

Сепак, има производители кои го негуваат традиционалниот начин на приготвување ајвар. Домашниот ајвар и домашната лутеница од брендот „Hina Products“ се подготвуваат по оригинален домашен рецепт. Она што ги издвојува од останатите ајвари што може да се најдат на рафтовите во маркетите е дека производите се 100% природни и содржат внимателно избрани состојки, а во исто време се без додатоци на скроб и вештачки бои и ароми. Компанијата има 11-годишно искуство во производството и преработката на овошје и зеленчук што е доказ повеќе дека станува збор за висококвалитетни производи, кои се усовршувале низ годините.

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
21.03.2017, 12:52


КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33


НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54


КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56


ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: