АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Како дошло до нас? 5 вистини за омиленото кафе коишто (не) сме ги знаеле
17.10.2016 | 12:07
Извор: Точка
Прочитано: 3967 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Иако кафето потекнува од покраината Kaffa на југот во Етиопија, се верува дека првото светско кафуле е отворено токму во Венеција.

1.Кафето потекнува од Венеција

Дрвото кафе изворно потекнува од покраината Kaffa во јужна Етиопија кадешто номадите го џвакале неговиот плод. Идејата за зрната кафе да се претворат во стимулативен пијалак исто така потекнува од Африка. Арапите го преземале тој обичај до 15-от век и на подрачјето на денешен Јемен му се посветиле на одгледувањето и на извозот на кафето.

Пристанишниот град Мока пак прераснал во средиште за трговија на сите популарни видови зрна кафе, а благодарение на оние коишто патувале кон Мека, бројот на љубители на кафето во исламскиот свет постојано растел.

2.Првото кафуле било отворено во Венеција

Луѓето коишто патувале кон истокот во 16-от век сè повеќе се интересирале за кафето. Еден лекар од германскиот град Аугсбург во 1582-та година пишувал и за бенефитите коишто ги донесува кафето. А потоа еден венецијански претприемач заклучил дека кафето би можело да биде и добра професија, па започнал да го нуди кон почетокот на 17-от век.


Славното кафуле "Florian" е отворено во Венеција во 1647-та година. А овој тренд набрзо следел и во останатите градови. Лондон го добил своето прво кафуле во 1652-та година, Марсеј во 1671-та, а Виена во 1683-та година. Кафулињата набрзо станале омилено место за средби на уметниците и интелектуалците.

3.Тајниот начин на одгледување на арапското и турското кафе

Арапите и Турците долго време ги сокривале своите методи за одгледување и производство на кафе како да се работи за државни тајни. Но, снаодливите холандски трговци со измама и подмитување сепак успеале да стигнат до таинствените билки.

Кон почетокот на 18-от век век започнале да садат дрва кафе во своите колонии на териториите на денешна Шри Ланка и Суринам. А Португалија го проследила сето тоа во Бразил, Англичаните ги копирале идеите во Јамајка, а Шпанците ги пренеле во Гватемала, Мексико, Колумбија и Порторико.

4.Кафето претставувало луксуз

Кафето долго време претставувало луксузен производ во Европа. Во секојдневна употреба влегло во Германија како додаток кон секојдневната исхрана за бројното население коешто го додавало во супата од леб како би се изборило против гладта.


5.Капсули за кафе

Денес кафето може да се пронајде насекаде ширум светот, а зрна кафе се одгледуваат во повеќе од 70 држави. Модерните кафулиња ги заменија некогашните традиционални, а сè повеќе компании на своите вработени им обезбедуваат и слободен пристап до кафето.

И додека филтер кафето е најчест избор во многу европски земји, иновациите на полето на подготовката на кафето не стивнуваат. Па така, во денешно време употребата на капсули е сè повеќе популарна, а расте и побарувачката за органски верзии и декларации коишто потврдуваат дека во процесот на производство нема никаква измама.

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
21.03.2017, 12:52


КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33


НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54


КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56


ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: