АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Готвачите откриваат: Преценети јадења и пијалоци кои никогаш не би требало да ги нарачате во ресторан
09.05.2016 | 21:37
Извор: Точка
Прочитано: 12239 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

И ние сакаме да уживаме во фини работи, но на некои едноставно не се исплаќа да се „фрлат“ пари, а некои и не се толку фини...

Штом ќе седнеме во ресторан, знаеме дека јадењата претежно ќе ги преплатиме, но вечера е вечера. Но, она што е неоправдано скапо го истражил тимот на порталот Thrillist.com, со чии забелешки главно се сложуваме и ви пренесуваме на кои јадења треба да „внимавате“.

Тартуфи

Повеќето јадења од тартуфи во себе имаат тартуфи онолку колку што и газираните пијалоци во себе содржат природно исцеден сок. Речиси секој готвач се сложува со ова, а многу од нив откриваат дека претежно станува збор само за некои силни хемиски екстракти. Се разбира, може да јадете и вистински тартуфи, кои се убави и вкусни, но не вредат ни приближно онолку колку што се бара за нив...


Вода во шише

До пред 20 – 30 години на ова никој не ни помислувал, а во последните години, водата во шише стана постојана појава. Во ред, некаде навистина водата не е за пиење, но повеќето ресторани имаат и филтрирана вода, па така не мора без потреба да фрлате пари на вода во шише.

Секое пилешко поскапо од 15 евра

Добро, ова е реткост бидејќи пилешкото никогаш не е на цена како некое врвно месо. Сепак, разни ресторани се фалат со сите можни начини на подготовка, но не дозволувајте да ве измамат, бидејќи пилешкото месо навистина не вреди премногу.


Остриги

Наводно се одличен афродизијак, но нивната цена дефинитивно е преценета. Се сметаат за деликатес, но колку и да ги фали некој, едноставно овие школки се премногу скапи.

Прескапи вина и шампањ

Секако, супер е да се ужива во некое добро вино, но кога сте надвор, да дадете неколку илјади денари за шише е лудост. Добрите вина можете да ги најдете со попристојни цени во супермаркетите, па така нема потреба да се расфрлате со „набиени“ цифри кога јадете надвор.


Јастог

И ракчињата се исклучително скапи, но јастогот? Навистина, многу е вкусен и неговото месо е божествено, но сеедно не ја оправдува неговата пазарна цена...

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
21.03.2017, 12:52


КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33


НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54


КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56


ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: