АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Кој ќе направи торта со Пепа Прасе, Ана и Елза или Мини Маус, го очекува казна!
13.01.2016 | 16:58
Извор: Точка
Прочитано: 10502 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Поради заштитата на авторските права, во Хрватска, а наскоро и во соседна Србија, нема да може да се продаваат торти со ликовите на познатите цртани јунаци: Пепа Прасе, Мики Маус, принцезите Елза и Ана, Сунѓерот Боб...

Хрватската компанија Funny Cake Factory на Томислав Љутиќ, која што ги откупила правата за користење на поединечни ликови од цртаните на Disney исклучиво за торти, во соседна Србија ќе пристигне најдоцна до месец март. Оваа компанија во Хрватска веќе ги известила првите слаткарници дека ставањето на одредени цртани ликови на торти претставува прекршување на авторските права и дека тие се единствената фирма во Хрватска којашто го задржува тоа право. А истото известување може да го очекуваат и слаткарите во Србија кога Funny Cake Factory ќе пристигне во малопродажните ланци. Тоа ќе биде голем удар за слаткарниците и сите оние коишто практично живеат од продажбата на детските роденденски торти со омилените цртани јунаци.

- Слаткарниците во Хрватска веќе ги известивме и со добра волја ги замоливме да престанат да произведуваат такви торти и да ги продаваат. Не сакавме да подигнеме толку голема бура околу тоа. Само сакаме да се почитуваат нашите права. Ние правото на употреба на поединечни ликови од цртаните на Disney и другите цртани филмови ги регулиравме со договор и за тоа и плативме. Затоа сите известувања ги напишавме како апел. На истиот начин ќе се обидеме да поработиме и на едукација на пазарите, објаснуваат од оваа фирма.


А во пракса тоа значи дека цртаните ликови на чие што користење право има Funny Cake Factory не смеат да ги употребуваат ниту кондиторските компании, слаткарниците но и сите оние коишто се занимаваат со кетеринг. Казните за прекршување на авторските права коишто во Србија за физички лица би можеле да изнесуваат и до 200.000 динари (101.000 денари), би можеле да ги снајдат и оние коишто во приватна режија прават торти по нарачка. И сето тоа секако, ако некој ги "улови". А Томислав Љутиќ во Хрватска ангажирал и адвокатска канцеларија којашто испраќа известувања и опомени за прекршувањето на авторските права, после што ќе биде спроведена и контрола за да се види дали се почитува законот.

- Ние после тоа ќе ја известиме компанијата Disney за состојбата на пазарот и за проблемите околу прекршувањето на авторските права, а компанијата којашто ги дава лиценците, во случајов Disney, треба да одлучи како ќе реагира, пишува Blic.rs.


Казни

Казните за прекршување на авторските права во Србија ќе се движат од 50.000 динари (25.000 денари) до дури милион динари (507.000 денари), а сето ова се третира како кривично дело за коешто може да следи и казна затвор до три години. Во Хрватска пак е предвидена казна од 80.000 до 160.000 денари.

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
21.03.2017, 12:52


КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33


НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54


КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56


ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: