АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Како да нарачате пржени компирчиња во 12 земји во светот?
18.09.2015 | 10:49
Извор: Точка
Прочитано: 9476 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Pommes frites се парчиња од компири пржени во масло. И иако компирот е здрава намирница богата со витамини од групата Б, кога ќе се "нурне" во жешко масло тој инстантно се претвора во калорична бомба на која што тешко кој може да ѝ одолее.

Овој "вкусен грев" потекнува од Белгија (frites) но во различни делови на светот изгледа и се служи на сосема различни начини.

Компирите се сецкале на парчиња и се пржеле во маснотии уште кон крајот на 17-тиот век на подрачјето на денешна Белгија. Некои пишани извори упатуваат кон тоа дека првиот frites бил подготвен во тавче со малку маснотии, бидејќи големи квантитети од маснотии ретко кој можел да си ги дозволи во тоа време.


Денес во Белгија под овој термин ќе добиете двојно пржени парчиња од дебели кришки од компири, послужени со мајонез.

Оригиналниот белгиски рецепт под влијанието на Французите се проширил и во поголемиот дел од светот, прилагодувајќи се кон локалните обичаи и намирници.

Францускиот pommes frites подразбира пржење на тенки и долги парчиња од компири, и нивно послужување со главното јадење како стек или морски плодови.


Ако сте во Велика Британија и сакате да јадете пржени компирчиња, тогаш нарачајте chips, кој што најчесто се послужува со пржени парчиња риба и како такво прераснува во национално јадење, односно fish n’ chips.


Во Канада пак се служи poutine, односно парчиња пржен компир прелиен со кафеав сос и парчиња сирење.

Во Јужноафриканската Република пак се јаде slap chips, односно двојно печени тенки парчиња од компири кои што пред и после печењето се натопуваат во оцет.


Во компирчињата уживаат и Индијците кои што ги печат со куркума и чили, а во Јужна Кореја пак се послужуваат со путер и мед.


Шпанија пак е горда на своите patatos bravas, односно пржени коцкички од компир кои што се послужуваат со сос од домати и мајонез.

Русите пак го обожуваат kartofel’fri, односно стапчиња од компир подготвени со кромид, а Холанѓаните пак го обожуваат kapsalon – помфрит прелиен со месо, запечен со гауда сирење во комбинација со свеж сезонски зеленчук.


На американскиот континент компирчињата (french fries) станаа фаст фуд класика која што вообичаено се служи со бургерите, но во некои од делови од Калифорнија е сè повеќе популарен е помфритот со топено сирење, пржен лук и сос.

Дури и јапонските љубители на здрава храна не можат да им одолеат на вкусните пржени компирчиња. На менијата во јапонските ресторани може да се најде furaido poteto, односно компири послужени со фурикакао – сос од лук, морска трева, семиња и други зачини.

НАЈНОВО ОД КУЛИНАРСТВО  
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
Во рамките на манифестацијата „Денови на Франкофонијата во Македонија“, ресторанот Дистрикт организира и Денови на француската кујна при кои ќе се презентираат богатиот француски вкус и префинетата француска гастрономија.
21.03.2017, 12:52


КУЛИНАРСТВО
Tonino Lamborghini: Италија во една шолја кафе
Италијанците знаат да уредат дом, да дизајнираат автомобили од кои “боли глава“, да се дотераат од глава до пети и да уживаат во добро кафе на сончева веранда.
15.03.2017, 16:33


НОВ ПРОИЗВОД
Тортина секој ден, иако не ти е роденден
Кој вели дека мора денес да ви е роденден за да јадете торта?! Тортата е “кралица“ на десертите и сите ние би си се сладеле со торта секој ден. А и зошто да не?! Чоколадна торта, торта со ореви, овошна торта, торта со карамел, голема торта, мала торта... чекајте, некој спомна мала торта?! Мислите Тортина?!
14.03.2017, 11:54


КУЈНА
Дали правилно ја чувате храната во фрижидерот?
Чувањето на храна во фрижидерот е важно за зачувување на хранливите состојки на јадењето, без разлика дали се работи за свежи намирници или веќе замрзната храна.
06.03.2017, 16:56


ПРЕМИУМ ЕСПРЕСО
Tonino Lamborghini - симбол на италијанската кафе-култура
Има нешто во самиот чин на пиење кафе што причинува особено задоволство. Токму затоалуѓето со векови го негуваат ритуалот на пиење кафе, затоа што овој посебен топол напиток не одвојува за миг од обичноста на секојдневието.
03.03.2017, 11:49

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Без Фотошоп и филтери: Облекла танга костим за капење и гордо ја покажала својата „плус сајз“ позадина
Откако направи вистинска револуција во модната индустрија во улога на „плус сајз“ манекенка, Ешли Гр...
ПАТУВАЊЕ
Рецепт за среќа: Корупцијата е премногу ретка, образованието е бесплатно, а просечен животен век е 80 години
МАКЕДОНИЈА
Енергетска ефикасност – приказна или реалност
ЗДРАВЈЕ
Го забрзува метаболизмот: Ова е пијалокот поради кој Опра Винфри се преполови
МОДА И УБАВИНА
Ева Мендес прекрасна во новата кампања на New York & Company

ВИДЕО ВЕСТИ

На девојката со најголемата циста на светот ѝ беше отстранет тумор тежок неверојатни 31 килограми!
Предупредување: графички слики. Скенирањата откриле дека туморот и пораснал неверојатни 31 килограми за помалку од една година, оставајќи ја 24-годишната неименувана девојка од Мексико со ризик по нејзиниот живот
СКОПЈЕ
Познатиот француски готвач Оливер Бепмал во Македонија
ПАТУВАЊЕ
Хотелот на иднината е тука: Во пловечката капсула со само една соба удобно се сместуваат 4 лица!
МОДА И УБАВИНА
Првата Мис-Европа била Југословенка: Мажите воздивнувале по неа, а таа им носела само несреќа

ФОТО  
Искрени фотографии од Русија кои дефинитивно нема да ги најдете како разгледници - Alexander Petrosyan

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МОДА И УБАВИНА
Сакала да се пофали со позадината во најкусите шорцеви, но сите гледале во нешто друго
ЗДРАВЈЕ
Ја викале "убиец од пола тон", а сега како да е сосема друга жена
МОДА И УБАВИНА
"Ова е одвратно, како не ви е срам?!" Дали и вие забележувате што не е во ред со жените на рекламата на Гарниер?
МНОГУ ПРОВОКАТИВНО
Славната русокоса ги покажала брадавиците во провиден фустан и стана сензација на интернет
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: