АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
Ќе ве шокира: Што е всушност целулитот?
20.02.2014 | 17:15
Извор: Точка
Прочитано: 10763 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Целулитот не е производ на дебелината, туку дерматолошки проблем. Нема никаква врска со тежината или со тоа колку килограми сте изгубиле, објаснува холивудскиот дерматолог д-р Хауард Мурад.

Целулитот често се нарекува и „проклетството на жените“ бидејќи навистина голем број на припаднички на поубавиот пол патат од овој упорен проблем – досадни дупчиња на кожата и масни наслаги во пределот на задникот, бутовите и стомакот. Освен време и трпение, жените на целулитот трошат еден куп пари за разновидни неуспешни третмани, или третмани со краткотраен ефект.


„Тоа е така затоа што целулитот не е производ на дебелината, туку дерматолошки проблем. Нема никаква врска со тежината или со тоа колку килограми сте изгубиле“ – објаснува холивудскиот дерматолог д-р Хауард Мурад.

Еве 5 клучни факти кои мора да ги знаете за целулитот:
1.Целулитот е всушност предизвикан од атрофија на мускулите – состојба која настанува кога слојот на мускули станува слаб и недефиниран, и се одвојува од кожата, правејќи ги неатрактивните наслаги видливи.

2.Не можете да се ослободите од целулитот со лосиони – престанете да користете антицелулит креми, бидејќи тие не помагаат. Дури и најскапите креми можат да имаат само еден ефект – празен џеб. Тие дупчиња на кожата се површен резултат на проблем кој се крие под вашата кожа, па затоа кремот нема да направи ништо.


3.Комбинацијата од медицински и спа третмани се сосема неефикасни. Не само што со нив нема да го постигнете саканиот ефект, туку дури и ваквите третмани можат да бидат и опасни – оставајќи кај голем број на жени трајни повреди и лузни на кожата.

4.Целулитот не е генетски, и можете да се ослободите од него. Без оглед на тоа што сте мислеле дека е и со тоа сте се тешеле, овие несакани дупчиња на кожата не сте ги наследиле од мајка ви. Доколку продолжите да верувате во овие заблуди, тешко ќе се наканите да ги превземете потребните чекори до ослободување од целулитот.


5.Можете да се ослободите од целулитот без оглед на годините. Целулитот е прашање на вашите мускули, значи без оглед кога ќе го забележите, и на колку години, можете да влијаете на него. Вежбање, вежбање и само вежбање!

НАЈНОВО ОД ЗДРАВЈЕ  
ЗДРАВЈЕ
Имала 203 килограми и животот ѝ бил загрозен, а сега е модел
На тинејџерката Бетани Чурчели (21) пред три години ѝ било дијагностицирано опсесивно-компулсивно пореметување во исхраната. Лекарите ѝ рекле дека ѝ остануваат само шест месеци живот, доколку не го промени режимот на исхрана.
04.07.2015, 16:55


МЕДИЦИНА
Куба успеа да го елиминира пренесувањето на ХИВ вирусот од мајка на дете
Куба уште еднаш покажа дека нејзиниот одличен систем на здравствено осигурување треба да се почитува и да служи како пример, откако стана првата земја која доби потврда од Светската здравствена организација дека успеала да ја елиминира трансмисијата на ХИВ и сифилис од мајката на бебето.
02.07.2015, 12:24


ЗДРАВЈЕ
Проклетството на шеќерот: Јадел "здрава" храна 60 дена, и поради тоа зажалил!
Иако мислел дека прави добра работа, овој маж за два месеци се здебелил осум килограми, "заработил" болест "здебелување на црниот дроб" и го зголемил ризикот за срцево заболување...
29.06.2015, 17:32


ДЕРМАТОЛОШКИ ПРОБЛЕМИ
Докторите поврзуваат чест витамин со повисокиот ризик од акни
Витаминот Б12, кој може да се најде во многу месни и млечни продукти, или да се зема како суплемент за подобра мозочна активност и против анемија, по сé изгледа дека влијае на генетската веројатност преку фацијалните бактерии, односно придонесува за создавањето на акни.
26.06.2015, 13:52


ЗДРАВЈЕ
„Ми беа потребни 5 години за да изгубам 18 килограми поради овие грешки – Немојте и вие да ги правите”
„Мојата приказна не беше толку неверојатна како оние кои може да ги видите во емисии посветени на гбење на килограмите. Со години ги правев истите грешки и не можев да изгубам ниту грам. Ако сакате да ослабете, прочитајте ја мојата приказна за да знаете што не треба да правите“, раскажува Џени.
25.06.2015, 20:44

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Нејзиното момче го елиминираше Надал и стана ѕвезда - а кога ќе ја видите неа, ќе останете без текст
Нејзиното момче оствари сензационален резултат на Вимблдон, но малку кој зборува за победата на Даст...
ЗДРАВЈЕ
Имала 203 килограми и животот ѝ бил загрозен, а сега е модел
МОДА И УБАВИНА
Само таа на 51 година може да облече ваков фустан и да изгледа одлично
ТО СУА
Вулкански бисер: Ова е најубавиот природен базен во светот!
АРХИТЕКТУРА
Ремек дело: Погледнете ја модерната хациенда на Кeлвин Клајн вредна 25 милиони долари

ВИДЕО ВЕСТИ

Проклетството на шеќерот: Јадел "здрава" храна 60 дена, и поради тоа зажалил!
Иако мислел дека прави добра работа, овој маж за два месеци се здебелил осум килограми, "заработил" болест "здебелување на црниот дроб" и го зголемил ризикот за срцево заболување...
ЗАДОВОЛНА СО ИЗГЛЕДОТ
Оваа убавица со својот целулит предизвика бурни реакции
ПАТУВАЊЕ
Дали сте доволно храбри да се спуштите по овој тобоган?
КОНЕЧНО ОДГОВОР
Ова го чекавте со години: Еве која е навистина просечната должина на пенисот

ФОТО  
Мажот на својата неверна сопруга и дал половина од заедничкиот имот!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ
Секс скандал ја потресе модната индустрија: Манекенките проговорија за сексуалното вознемирување
НЕ СЕ СОВРШЕНИ
Со целулит и мозолчиња: Еве како реално изгледа ангел од Victoria’s Secret
КОНЕЧНО ОДГОВОР
Ова го чекавте со години: Еве која е навистина просечната должина на пенисот
НЕКОГАШ И СЕГА
Ослабела неверојатни 380 килограми и не се враќа на старо – Новите фотографии го докажуваат тоа
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: