АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
15
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАМОДА И УБАВИНАДИЗАЈНЉУБОВ И СЕКСЗДРАВЈЕПАТУВАЊЕКУЛИНАРСТВО
10 интересни факти за Јонското море
12.08.2013 | 15:47
Извор: Точка
Прочитано: 6164 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Јонското Море е дел од Средоземното Море, а се наоѓа помеѓу западниот брег на Грција и источниот брег на Италија. Денес ви пренесуваме 10 интересни факти за ова топло море.

1. На север, Јонското Море е директно поврзано со Јадранското Море, а граница претставува местото каде што копното на Италија е најблиску до најсеверната точка на островот Крф. На југ Јонското Море е поврзано со Средоземното Море, со кое нема некоја природна граница, туку за граница се смета линијата што ги поврзува 'ртот Матапан на југот од грчкото копно, со 'ртот Пасеро, најјужната точка на Сицилија. На запад, преку протокот на Месина, Јонското Море се поврзува со Тиренското, а на исток, преку Коринтскиот проток се поврзува со Егејското Море.

2. Потеклото на името на Јонското Море не е познато, но античките писатели, меѓу кои најпознат бил Есхил, го поврзувале со митот за Ио. Името на морето се смета за епитет изведен од името на Ио, бидејќи таа го препливала целото море.


3. Сите поголеми острови во Јонското Море ѝ припаѓаат на Грција. Меѓу нив најголеми се: Крф, Закинтос, Кефалонија, Итака и Лефкада.

4. Амбисот Калипсо претставува најдлабоката точка во Јонското Море, но и во целиот медитерански регион. Се наоѓа југо-западно од Пилос и достигнува длабочина од 5.267 метри.

5. Јонското Море е еден од сеизмички најактивните региони во целиот свет.


6. За разлика од островите во Егејското Море кои во минатото биле под ориентално влијание поради власта на Отоманската Империја, островите во Јонското Море имаат култура која е под влијание на Британците, Французите и Венецијанците, кои во некој момент од историјата ја имале власта во овој регион.

7. Во текот на зимата и пролетта, јонскиот регион добива натпросечно количество врнежи, што ги прави тамошните острови идеални за одгледување маслинки, но им дава и специфичен изглед: бујна вегетација, кипариси и диви цвеќиња.


8. Во лето, времето е топло и со најмногу сончеви часови во цела Грција. Ова особено важи за островот Закинтос.

9. На јонските острови има вкупно нешто преку 200.000 жители, но бројот на луѓе на островите во врвот на сезоната може да премине и половина милион.

10. Јонското Море било исклучително важна стратешка точка во антички времиња, бидејќи морало да се преплови, за да се стигне до грчката колонија Сиракуза, а потоа и до Рим.


Информациите се превземени од блогот на Игуана Турс

НАЈНОВО ОД ПАТУВАЊЕ  
ПАТУВАЊЕ
Ова се најубавите неоткриени места на планетата
Иако зборот „неоткриени“ е по малку несоодветен од причина што речиси се` е откриено, има некои туристички дестинации кои малку поретко се наоѓаат на рутите на патниците. Овие се некои од нив, а едно нешто им е заедничко на сите – тие се меѓу најубавите места на светот.
03.07.2015, 19:19


ТО СУА
Вулкански бисер: Ова е најубавиот природен базен во светот!
Овој природен бисер се вика То Суа и се наоѓа на вулканскиот остров Уполу, кој им припаѓа на Самоанските острови.
03.07.2015, 15:09


ПАТУВАЊЕ
14 интересни факти за Токио кои веројатно не сте ги знаеле
Токио е прекрасен и неверојатно интересен град. Ако некогаш сте биле таму, сигурно сте забележале како сите делови од градот се различни еден од друг. Од неонски светла на Шибај до традиционални градби во Таиту – нема шанси да успеете да го „покриете“ целиот град ако таму останете само две недели, што ви дава дополнителна причина за повторно да се вратите во Токио.
01.07.2015, 20:38


НЕВЕРОЈАТНИ ГЛЕТКИ
19 спектакуларни фотографии од туристички атракции низ светот направени илегално
Руските фотографи Вадим Махора и Виталиј Раскаловим добија многу медиумско внимание откако ги објавија своите илегално направени фотографии од пирамидите во Гиза.
30.06.2015, 17:36


ПАТУВАЊЕ
Еве како да поминете викенд во Монако
И покрај тоа што се протега на само 2 квадратни километри, оваа туристичка дестинација нуди и повеќе од доволно забавна содржина за дводневна посета. Најдобриот начин да го разгледате градот е со автобус – дневната карта може да ја купите по цена од 5 и пол евра.
29.06.2015, 21:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Дали сте доволно храбри да се спуштите по овој тобоган?
Тобоганот „Ројал флеш“ во Тексас е најдолгиот тобоган на светот и има три паралелни канали со различ...
ПАТУВАЊЕ
Ова не е море, а не е ни езеро: Ќе се воодушевите кога ќе видите што сè можете да правите овде
НЕВЕРОЈАТНИ ГЛЕТКИ
19 спектакуларни фотографии од туристички атракции низ светот направени илегално
ПАТУВАЊЕ
Нешта кои никако не би требало да ги правите на Барбадос
КРАЛСКО ДОЖИВУВАЊЕ
Одмор како од најлудите фантазии во ексклузивните хотели „Rixos”

ВИДЕО ВЕСТИ

Проклетството на шеќерот: Јадел "здрава" храна 60 дена, и поради тоа зажалил!
Иако мислел дека прави добра работа, овој маж за два месеци се здебелил осум килограми, "заработил" болест "здебелување на црниот дроб" и го зголемил ризикот за срцево заболување...
ЗАДОВОЛНА СО ИЗГЛЕДОТ
Оваа убавица со својот целулит предизвика бурни реакции
ПАТУВАЊЕ
Дали сте доволно храбри да се спуштите по овој тобоган?
КОНЕЧНО ОДГОВОР
Ова го чекавте со години: Еве која е навистина просечната должина на пенисот

ФОТО  
Мажот на својата неверна сопруга и дал половина од заедничкиот имот!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ
Секс скандал ја потресе модната индустрија: Манекенките проговорија за сексуалното вознемирување
НЕ СЕ СОВРШЕНИ
Со целулит и мозолчиња: Еве како реално изгледа ангел од Victoria’s Secret
КОНЕЧНО ОДГОВОР
Ова го чекавте со години: Еве која е навистина просечната должина на пенисот
НЕКОГАШ И СЕГА
Ослабела неверојатни 380 килограми и не се враќа на старо – Новите фотографии го докажуваат тоа
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: