АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСПОРТШОУ БИЗНИССТИЛБИЗНИСПОЛИТИКА
Интервју со Д-р Соња Петрушевска Доневска стручен медицински соработник за Еуцерин во Македонија
15.11.2016 | 10:23
Извор: Точка
Прочитано: 6487 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Стареењето на нашиот организам претставува резултат на неговата намалена регенеративна моќ. Знаците на стареење секако ја зафаќаат и кожата, а првите знаци на стареење се брчките, но со годините доаѓа и до постепено намалување на цврстината и волуменот на кожата, се намалува еластичноста, а кај повозрасните како резултат на намалена микроциркулација постепено се намалува и убавиот сјај на кожата.

Уште многу други фактори влијаат на состојбата на нашата кожа, а што сè може да преземете како најдобра превенција, овојпат Ве советува Д-р Соња Петрушевска Доневска, стручен медицински соработник за Еуцерин во Македонија.

Колку загаденоста во есен и зима влијае на нашата кожа? Како да се заштитиме?

Нечистотиите секогаш неповолно делуваат, бидејќи не ѝ дозволуваат на кожата слободно да дише и можат да ја иритираат. Тие воедно го намалуваат и ефектот на активните супстанции во производите кои се користат за нега на кожата или за лекување. Затоа е потребно кожата да биде добро исчистена од нечистотии, шминка и сл., особено навечер пред легнување и пред нанесување на ноќната нега.

Колку стресот влијае, посебно на нашето лице? Како ефикасно да се заштитиме, во услови кога слободното време е редок ресурс?

Стресот има многу големо влијание на состојбата, односно на изгледот на нашата кожа. Сите сме осетиле како изгледаме после подолготрајна напорна работа, после непреспиени ноќи, после некои немили настани. Затоа се потребни добра основна и дополнителна нега, за да ѝ помогнат на кожата полесно да го помине ваквиот период кога знаците на умор се присутни, а знаците на стареење побрзо се појавуваат или стануваат повидливи.


Што е ново оваа есен од Еуцерин?

Оваа есен како новина од Еуцерин ја имаме новата линија Elasticity+Filler. Линијата се состои од 3 производи за нега, дневен крем, ноќен крем и масло за нега на кожата на лицето, вратот и деколтето. Производите се наменети за нега на возрасна кожа после 50-тата година од животот.


Колку соодветната нега на кожата придонесува да се успорат одредени старосни процеси?

Стареењето на нашиот организам е резултат на неговата намалена регенеративна моќ. Како и целиот организам, знаците на стареење ја зафаќаат и кожата. Првите знаци на стареење се брчките, но со годините доаѓа и до постепено намалување на цврстината и волуменот на кожата, се намалува еластичноста, а кај повозрасните како резултат на намалена микроциркулација постепено се намалува и убавиот сјај на кожата. Кај дел од возрасните, како резултат на намалената отпорност на истенчената кожа кон УВ-те зраци, може да се јави и црвенило во предел на лицето. Убавината на соодветната нега за кожата е во тоа што активните состојки во производите ѝ го даваат на кожата токму она што ѝ недостасува и со тоа ги отстрануваат знаците на страеење или пак значајно го успоруваат времето на нивното појавување.

Какви се проблеми може да третира медицинската козметика Еуцерин?

Медицинската козметика Еуцерин третира најразлични проблеми на кожата. Можеби најатрактивни се производите за подмладувачка нега на кожата, но исто ефикасни се и производите за чистење и нега на чувствителна, атопична кожа и сува кожа, производите за масна кожа и акни, производите за хиперпигментни промени и заштита од сонце, шампоните за коса (чувствителен скалп, перут и сл.), специјализираните производи за нега на машка кожа.


За кого е наменета колекцијата Еуцерин. Дали може да ја користат и мажи?

Колекцијата Еуцерин е наменета за двата пола, бидејќи и мажите и жените имаат потреба од нега на нивната кожа. Што ќе избереме за нега зависи од возраста и моменталната состојба на кожата.

Дали може медицинските козметички производи да се користат и употребуваат како и препаратите на препаративната козметика, односно дали медицинските козметички препарати можат да се употребат како подлога пред да се нанесе шминката?

Медицинската козметика може да ја користат сите луѓе кои имаат желба или потреба за овие производи. Медицинските козметички препарати можат да се употребуваат и како подлога пред да се нанесе шминката.

Сепак, би сакала да ги замолам идните корисници на медицинска козметика до колку не се сигурни кој производ би им одговарал за нивната кожа, да побараат професионален совет од доктор дерматовенеролог или фармацевт. Освен тоа постојат и тестери за проба на медицинските производи со кои дефинитивно би се решила дилемата до колку постои.

Препорака: Слободно користете медицинска козметика и чувствувајте се убаво во својата кожа!

НАЈНОВО ОД БИЗНИС  
ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Марина Анчевска: Да бидеш свој и автентичен во денешното опкружување е најголем дострел
Успех се постигнува само доколку личноста работи на себe. Како да се постигне баланс меѓу надворешниот и внатрешниот свет, или рамнотежа меѓу професионалниот и и личниот живот.
07.03.2017, 10:20


ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Златко Муцунски: Audi Q5 е нашата нова звезда која уште на прв поглед ќе ве плени со својот импресивен изглед
Максимално прилагоден на потребите на љубителите на Ауди, нашиот нов знаменосец во премиум сегментот ја следи традицијата и нуди многу простор, удобност и безбедност а ќе ве изненади и со изобилството на hi-tech опрема.
21.02.2017, 13:38


ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Панче Стоименовски, маркетинг менаџер на Мебел-Ви: Купувањето он-лајн не е табу-тема во Македонија
Мебел-Ви Дооел Виница е компанија за производство и продажба на мебел, која постои од 1997 година. Таа, оваа година ќе го прослави својот јубилеен 20-ти роденден. Како компанија, Мебел-Ви веќе се позиционира на лидерското место на пазарот во Македонија и нуди вработувања на повеќе од 170 високо обучени лица.
08.02.2017, 15:30


ИНТЕРВЈУ
Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп: Tonino Lamborghini е кафе кое е симбол на италијанската култура и традиција
Прочитајте го интервјуто со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп, дистрибутер на ексклузивните кафиња и чаеви Tonino Lamborghini, и дознајте нешто повеќе за овој премиум бренд!
13.01.2017, 15:38


ИНТЕРВЈУ
Интервју со инженерите во GEO-ING, производно претпријатие за обработка на дрво - Германска школа на Македонски терен
Дипломираниот инженер Петар Георгиевски и архитектот Ана Савева ги запознавме при финалната изведбата на дрвена фасада на еден модерен објект, семејна куќа во Скопје. Заедно ја водат компанијата Гео-Инг дрвоградба, http://www.geo-ing.com/производно претпријатие кое се занимава со обработка на дрво и дрвени конструкции како и изведба на монтажни објекти според најсовремена компјутерски поддржана технологија.
20.12.2016, 12:38

НАЈЧИТАНИ  

Елена и Далибор – „Армариум“: Индивидуалноста е новиот дрес код
Шармантни и супер дотерани, како за неверојатно снежното попладне во кое се сретнуваме ги запознав Е...
ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Софка Камилоска: Кога готвам и на глас да планираш убиство, нема да те слушнам
ИНТЕРВЈУ
Интервју со Ване Крстевски, архитект во КераПро: Архитектите го олеснуваат процесот на реновирање и заштедуваат време и пари
ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Интервју со Јована Аврамовска од Фчерашни Новости: Очекувајте надградена и подобрена верзија!
ИНТЕРВЈУ
М-р Лазе Камчев - Главен Извршен Директор на КД Фондови: Инвестициските фондови обезбедуваат сигурност, профитабилност и ликвидност 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: