АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСПОРТШОУ БИЗНИССТИЛБИЗНИСПОЛИТИКА
Ева Пајковска и Љубица Б.Лазаревска, DUNA Events: Кога организацијата на настани ќе ја ставите во рацете на професионалци
22.09.2016 | 10:26
Извор: Точка
Прочитано: 16285 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Во интервјуто што следува поразговаравме со Ева и Љубица, првите луѓе на DUNA Events и за Точка ја кажаа тајната состојка за организација на добар и успешен настан.

Конференции, конгреси, корпоративни случувања, свечености на отворено... Комплетна организација на настани оставена во рацете на професионалци, поткрепена од долгогодишна експертиза и со врвна опрема, од концепт до реализација, по принципот “клуч на рака”... И повеќе од доволен повод за разговор со Ева Пајковска и Љубица Б.Лазаревска, првите луѓе на тимот на ДУНА Настани (DUNA Events), сектор за организација на настани во рамките на ДУНА Компјутери.

Вообичаено септември не е само месец кога работната рутина се враќа во нормала, туку и период кога се планираат и се реализираат голем број на корпоративни настани, приватни свечености и слично. Се чувствува ли таа раздвиженост и кај вас, како една од компаниите на врвот при изборот на професионален партнер за организација на настани?

Пајковска: Нашето искуство покажува дека септември, како и октомври, се месеците кога има пик во планирањето и организацијата на настани од било каков карактер, без оглед дали станува збор на случувања кои што ги организараат компаниите или за приватни пригодни свечености. Ја чувствуваме таа раздвиженост, ја очекувавме и комплетно сме подготвени да одговориме на сите предизвици.

Лазаревска: Велиме предизвици, затоа што клиентите знаат што сакаат да добијат од компанијата која што го организира настанот. Затоа што очекувањата на клентите се најважни ние нудиме врвна и професионална услуга. Нашите клиенти се задоволни гости на сопствениот настан!


Како што можеме да забележиме, во фаза сте на реструктуирање и ребрендирање од она што беше ДУНА Конгрес во ДУНА Настани?

Пајковска: Иако нашиот тим веќе одамна ги имаше надминато рамките што во себе ги носеше името ДУНА Конгрес (организирањето на професионални настани: конгреси и семинари за институции, невладини организации, самити и слично) сега некако почувствувавме дека треба да додадеме дополнителна вредност на нашите сервиси и за најширок спектар на услуги и клиенти, па затоа и се преименувавме во ДУНА Настани. Кај нас важи правилото: нема мали и големи клиенти- има професионално и непрофесионално организиран настан.

Очигледно, раздвижувањето не е само во визуелниот идентитет, туку и во структурирањето на услугите и збогатувањето на понудата. За што се работи?

Лазаревска: Секој клиент е индивидуален сам по себе, а заедничко за сите е што треба професионално да им се испорачаат очекувањата.

Традиционално најпознати сме по дистрибуција и понуда од светски најреномираниот бренд во овој сектор, Brahler ICT. Со тоа им нудиме на нашите клиенти високо софистицирани технички системи за конференции, панел дискусии или системи за толкување кои се импресивни во однос на функционалноста и дизајнот. Но сега, го зајакнавме тимот на ДУНА Настани, го зголемивме капацитетот и ја проширивме нашата услуга со нови производи, атрактивни и единствени на пазарот. Целта ни е да ја оддржиме и да ја унапредиме нашата услуга, а ДУНА Настани да остане и понатаму првиот избор кај клиентите.

Пајковска: Зборуваме за настани кои што се одржуваат не само во Македонија, туку и во регионот. Веќе сме присутни на пазарите во Србија и Албанија каде Дуна Компјутери има свои преставништва. Така да ќе не има нашироко во целиот регион.


Што тоа практично значи во секојдневната организација?

Пајковска: Покрај веќе постоечките конференциски услуги (од простор, сала, до конференциска опрема, симултан превод и цела техничка апаратура) ДУНА Настани го проширува спектарот на услуги, со вклучување на висока технолошка опрема при организацијата на настаните. Тоа се добропознатите брендови како Apple, Bang & Olufsen, Garmin, RICOH, интерактивни табли iBoard, мултимедијални системи и други smart системи кои што на еден настан му ја даваат квалификацијата– врвен!

Пионери сте и во организацијата на случувања на отворено, особено со препознатливите шатори...

Лазаревска: Кога зборуваме за настани на отворен простор, шаторите се неизбежениот елемент, затоа што се актуелни во текот на целата година. Ние тесно соработуваме со канадскиот бренд на шатори Tеntnology кои се симбол за врвен дизајн, квалитет и со широк опсег на можности за поврзување во форми и капацитет. Изгледаат елегантно, претставително и се неверојатно практични за да штитат од надворешните влијанија. Tentology се идеално решение за секаков тип на настан, со опции да бидат и од отворен и од затворен тип, со сигурна заштита од сонце, дожд, ветер и други временски прилики. Сите овие карактеристики Tеntnology шаторите ги прават задолжителен избор, за што сведочат искуствата со многубројните задоволни клиенти: амбасади, институции, компании, а неизбежни се на свадби и приватни забави.


Во последниот период започнавте и со пакет понуди. Што значи тоа?

Пајковска: Новина е нашата таканаречена “пакет аранжмани” понуда за наем на опрема за настани или нивна организација по специјално адаптирани цени, во зависност од сезоната и побарувањата, што веќе предизвикува зголемен интерес и кај традиционалните клинети и кај новозаинтересираните. Конечно, идејата е за секој настан и за секоја услуга да добиете третман и квалитет каков што би го добиле во било кој дел од развиениот свет, каде што оваа индустрија е дел корпоративната култура или од приватните очекувања од она што се нарекува event management.

Знаеме дека успешните приказни се дел од вашето секојдневие мегутоа сепак запознајте не со неколку.

Пајковска: Да, секако. Многу е тешко да се одлучам но горди сме на: Семејниот ден во Дрекслермаер каде посетеноста во рок од 12те часа додека траеше настанот беше 13.000 посетители. За секое дете имаше индивидуално наменет подарок во посебно дизајнирано пакување, а детските реквизити, аниматори, жонглери, детско хорче, принцези и кловнови беа задолжени за остварување на детската фантазија. За возрасните пак, беше подготвена забава со скара, пикадо, play station, столно фудбалче, мини баскет и незаборавна латино забава. Нескојдневен настан беше настанот во Белград за нашиот клиент Алкалоид за промоција на нов лек, на кој беше присутна лекарска фела од 4 држави.

Врвна организација приредивме и за дочекот на Новата 2015 година организиарана во центарот на Скопје со звучните имиња: Ван Гог, Сарс, ДНК, Игор Џамбазов...


Компаниите и организациите веќе се навикнати на високото ниво на Вашата услуга, за што имате богато искуство. Можете ли да издвоите некои големи случувања организирани од ДУНА Настани?

Пајковска: Како последен голем и успешен проект можам да го издвојам Прославувањето на Денот на независноста на САД (4ти Јули) огранизирано од страна на Американската амбасада, како и техничка изведба за Fashion and Lifestyle Expo 2016, FMCG Summit 2016 во Скопје и други.

Веќе станува практика и организацијата на домашните, приватните забави да се остава во рацете на тимот на Вашите професионалци. Што опфаќа еден ваков ангажман?

Пајковска: Она што им го нудиме на нашите редовни и потенцијални клиенти е целосната организација на приватната прослава, свеченост, свадба, роденден… Оставено во рацете на нашиот професионален и стручен тим, тоа значи елиминирање на главоболката во организацијата и реализацијата на ваквите свечености. За нас е доволно клиентот да ни ја претстави својата идеа, а останатото е наша грижа и резултат на нашиот креативен тим.


Ја зголемувате и понудата кога се говори за свадби од соништата и родендени за најмалите. Што ДУНА Настани нуди во овој сегмент?

Лазаревска: Секако... Грижа на нашиот тим е осмислување на настаните до најситни детали за да нашиот клиент реално ја доживее својата свадба од соништата. Тоа практично би значело од пронаоѓање на соодветен простор или комбинација со шатори (комплетната декорација и осмислување на простор- избор и декорација на цвеќе и свеќи, китенки, бидермаер, балони и др.) и кетеринг, (менија, слатки и пијалоци) до изборот на музика, осветлување и озвучување.

Пајковска: Кога станува збор за детските родендени мора да нагласам дека тоа е најнапорната и најстресната подготовка но воедно и најблагодарната и најблагородната работа! Ние знаеме дека детската насмевка и среќа немаат цена и затоа правиме сè прославата на детскиот роденден да изгледа исто како од фантазиите на детето. Шеќерните маси веќе станаа вообичаени но тимот на ДУНА Настани се обиде да ги поткрене стандардите уште повисоко. Секое дете заслужува своја бајка! ДУНА Настани се најпрепознатливи по тематските родендени уредени по сценографија… Тоа се приказни кои што ја прераскажуваат детската желба: принцезите навистина постојат, диносаурусите се сегашност, а суперхероите се помеѓу нас. Овие тематски детски родендени стануваат хит меѓу најмладите, па затоа сме сконцентрирани секоја нова популарна приказна да ја преточиме во реалност на големо задоволство на децата и родителите.


Веќе ги кроите плановите заследниот период. Би посочиле ли некој поголем проект на кој што ќе работите?

Лазаревска: Моментално сме сконцентрирани на техничката подготовка на Саемот за здрав живот и спортска опрема HFW EXPO 2016 (Heath, Fitness and Wellness), се спремаме за голем настан- прослава на една Европска компанија кој што ќе се одржи вон нашите граници (на Пелопонез), овогодинешнот Виноскоп, како и Фестивалот на Млaдо Вино во Тиквеш...


За заокружување на разговорот, кои се амбициите на тимот ДУНА Настани?

Пајковска: Организаирањето на наменски корпоративни и приватни настани полека прераснува во една цела индустрија. Ние сме тука да ја одржиме амбицијата постојано да ги поткреваме стандардите што ДУНА Настани ги поставуваше во изминатиов период и горди сме што бевме пионери во воведувањето на оваа услуга која денес ја поместивме на едно исклучително високо ниво.

Лазаревска: Патем, најгорди сме што тоа е препознаено од нашите ценети клиенти, а тоа е нашата највисока цел.

НАЈНОВО ОД БИЗНИС  
ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Златко Муцунски: Audi Q5 е нашата нова звезда која уште на прв поглед ќе ве плени со својот импресивен изглед
Максимално прилагоден на потребите на љубителите на Ауди, нашиот нов знаменосец во премиум сегментот ја следи традицијата и нуди многу простор, удобност и безбедност а ќе ве изненади и со изобилството на hi-tech опрема.
21.02.2017, 13:38


ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Панче Стоименовски, маркетинг менаџер на Мебел-Ви: Купувањето он-лајн не е табу-тема во Македонија
Мебел-Ви Дооел Виница е компанија за производство и продажба на мебел, која постои од 1997 година. Таа, оваа година ќе го прослави својот јубилеен 20-ти роденден. Како компанија, Мебел-Ви веќе се позиционира на лидерското место на пазарот во Македонија и нуди вработувања на повеќе од 170 високо обучени лица.
08.02.2017, 15:30


ИНТЕРВЈУ
Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп: Tonino Lamborghini е кафе кое е симбол на италијанската култура и традиција
Прочитајте го интервјуто со Никола Илиевски, Менаџер во A&Е Груп, дистрибутер на ексклузивните кафиња и чаеви Tonino Lamborghini, и дознајте нешто повеќе за овој премиум бренд!
13.01.2017, 15:38


ИНТЕРВЈУ
Интервју со инженерите во GEO-ING, производно претпријатие за обработка на дрво - Германска школа на Македонски терен
Дипломираниот инженер Петар Георгиевски и архитектот Ана Савева ги запознавме при финалната изведбата на дрвена фасада на еден модерен објект, семејна куќа во Скопје. Заедно ја водат компанијата Гео-Инг дрвоградба, http://www.geo-ing.com/производно претпријатие кое се занимава со обработка на дрво и дрвени конструкции како и изведба на монтажни објекти според најсовремена компјутерски поддржана технологија.
20.12.2016, 12:38


ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Нина Ангеловска: Најважната особина на вработениот во новиот технолошки свет е брзото учење и адаптирање
Брзо оди, брзо зборува а уште побрзо типка на тастатурата од телефонот. Има една од најубавите насмевки и остра, но освежувачка, искреност. Често вели „Никогаш не се жали“. Невозможно е да седиш спроти неа а да не те инспирира и плени со својот шарм, ентузијазам, амбиција, ведрина и решителност. На моја радост, на крајот од работниот ден, се сретнавме во „Carpe Diem“, на чаша добро вино затоа што знам дека Нина е љубител и веќе задоволително искусен дегустатор и уживач...
02.12.2016, 11:24

НАЈЧИТАНИ  

24 часа посветен на спортот: Интервју со Pro тренерот кој воведува нови методи на кошаркарските тренинзи во Македонија
Го запознавме Ивица Јаковлевски, човекот кој се надева дека ќе направи една револуција во кошаркарск...
ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Ева Пајковска и Љубица Б.Лазаревска, DUNA Events: Кога организацијата на настани ќе ја ставите во рацете на професионалци
ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Елена и Далибор – „Армариум“: Индивидуалноста е новиот дрес код
ТОЧКА ИНТЕРВЈУ
Софка Камилоска: Кога готвам и на глас да планираш убиство, нема да те слушнам
ИНТЕРВЈУ
Васил Филипов, управител на Пирин Експорт: Сауната е повеќе од задоволство. Таа е извор на здравје! 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: