АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
17
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Тим на „Специјалната олимпијада Македонија“ замина на Европското првенство во кошарка
19.06.2013 | 16:55
Извор: Точка
Прочитано: 1942 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Единаесетчлена делегација на „Специјалната олимпијада Македонија“ утрово замина за Истанбул, каде што од 19 до 23 јуни ќе настапи на Европското кошаркарско првенство.

Операторот на аеродромите „Александар Велики“ во Скопје и „Св. Апостол Павле“ во Охрид, „ТАВ Македонија“ е главен поддржувач на патувањето на нашата кошаркарска репрезентација на специјални олимпијци во машка конкуренција.

Тие од новиот аеродромски терминал во Скопје беа испратени од Зоран Крстевски, генерален менаџер на компанијата и од Алпер Ерсој, заменик-генерален менаџер на „ТАВ Македонија“. кои на членовите на тимот им посакаа постигнување врвни резултати.


Тренерите Дарко Радуловиќ и Дарко Крстиќ ги претставија очекувањата на тимот кој се состои од осум кошаркари. - Целта на оваа организација е интеграција и социјализација на овие групи со посебни потреби во општеството и нивно инволвирање во сите текови на нормалниот живот. Нашата репрезентација во Истанбул ќе се натпреварува во конкуренција на 16 други репрезентации, кои ќе го комплетираат собирот на кој ќе учествуваат повеќе од 150 атлети“, изјави Радуловиќ.

Крстиќ рече дека неговата екипа ќе се обиде достоинствено да се натпреварува и да ги совлада предизвиците што ги носат ваквите натпревари. -Веруваме во овие наши момци кои навистина го прават ова со срце и нè прават горди промовирајќи ги вистинските човечки вредности - истакна Крстиќ.


Двајцата тренери се заблагодарија на „ТАВ“ за поддршката во ова учество на шампионатот. Без помошта на оваа компанија со корпоративна општествена одговорност, патувањето ќе беше невозможно. Со спонзорството се обезбедени авионски билети за патувањето до Истанбул, во спротивно репрезентацијата би користела автобус. Македонската кошаркарска федерација ја поддржа екипата на Специјалната олимпијада со донација од опрема за настап. Кошаркарските репрезентативци на „Специјална олимпијада Македонија“ најавија максимален ангажман со желба за успех и за вистинско претставување на земјата во меѓународни рамки.

НАЈНОВО ОД КОШАРКА  
КОШАРКА
Карпош Соколи ангажираше центар на кого му се предвидуваше светла НБА кариера
Карпош Соколи одлучи да го ослободи Ламонт Мек поради слабите игри кои ги прикажа и проблематичното однесување кое не беше добро прифатено од клубот, но сега одговорните лица на вториот македонски претставник во АБА лигата го соопштија името на кошаркарот кој пристигнува во јатото на „соколите“ како негова замена.
20.10.2016, 13:53


КОШАРКА
Роуз ослободен од обвинението за силување
Кошаркарот Дерик Роуз и двајца негови пријатели се ослободени од обвинувањата за силување на поранешната девојка на Роуз.
20.10.2016, 10:41


КОШАРКА
Антиќ мајсторски го „прочита“ противникот и ги воодушеви фановите со забивањето, но и посветеноста
Перо Антиќ беше најдобар поединец на паркетот во првата победа на Фенербахче во меч во националното првенство на Турција, забележувајќи 15 поени во триумфот од 76:62 над екипата на Истанбул Бујукшехир.
18.10.2016, 11:25


КОШАРКА
Му се исполни желбата: Смит доби богат договор и останува во Кливленд
Шампионот во НБА лигата составот на Кливленд Кавалирс конечно го затвори прашањето околу иднината на Џеј Ар Смит.
15.10.2016, 13:16


КОШАРКА
Како МЗТ загуби во Литванија: Играчите почнаа предвреме да се радуваат, а потоа следуваше шок во последната секунда
МЗТ Скопје покажа голем карактер на гостувањето во Литванија кај екипата на Лиеткабелис враќајќи се од негатива од 23 поени разлика, но како ужасниот старт на сезоната да беше малку, сега и среќата им го заврте грбот на играчите кои никако да се израдуваат на првата победа во новата сезона.
13.10.2016, 10:50

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Конте: Фудбалерите подготвуваат роденденски подарок за Роман Абрамович
Антонио Конте смета дека дербито со Манчестер Јунајтед доаѓа во вистински момент за неговата екипа, ...
ФУДБАЛ
Рајан Гигс жестоко го нападна Ибрахимовиќ
ФУДБАЛ
Ова никој не го очекуваше: Чави му испрати совет на Мурињо како да ги реши проблемите во Јунајтед
ФУДБАЛ
Енрике го награди своето напаѓачко трио
ФУДБАЛ
Арсен Венгер ја знае „математиката" за освојување на шампионската титула

ВИДЕО ВЕСТИ

Страствената прослава на Куртоа во дебаклот над Јунајтед ги освои фановите на Челси
Тибо Куртоа ги разочара фановите на Челси со своите изјави дека планира да го напушти клубот и набрзо да се врати во шпанската Примера, но сега барем за момент ги поврати симпатиите меѓу навивачите на клубот од Лондон, пред се благодарение на еуфоричната прослава во дебаклот кој му го приреди неговиот тим на Манчестер Јунајтед.
ФУДБАЛ
Топ 10 фудбалски „производи“ на Саутемптон: Бејл, Волкот…
ФУДБАЛ
Досега необјавено видео: Мотивацискиот говор на Роналдо кој го одведе Реал до 11-та титула во ЛШ
ФУДБАЛ
Урнебесната имитација на Меси и Нејмар ја изнасмеа цела Шпанија

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Опис на српските медиуми по престрелката: Почина најстрашниот навивач, но и најголемиот предавник меѓу фановите во Белград!
ФУДБАЛ
Секс скандал ја тресе Шпанија: Двајца фудбалери од Примера се појавија во порно снимка
ФУДБАЛ
Македонија има нови херои! Младите репрезентативци пишуваат историја, се пласираа на Европско првенство
ТЕНИС
Ѓоковиќ полуде и го искрши рекетот во сензационалниот пораз во Шангај
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: