АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Лауда: Розберг нема да се врати
15.03.2017 | 17:30
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 965 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Неизвршниот претседател на Мерцедес, Ники Лауда, беше најразочаран од одлуката за повлекување на актуелниот првак Нико Розберг, но деновиве изјавува дека се помирил со одлуката на Германецот.

Ники го има направено истото за време на Кандското ГП во 1979 година кога за време на една од тренинг сесиите сватил дека не сака повеќе да се врти во кругови и го напуштил спортот на три трки пред крајот на сезоната.

„Во моја одбрана можам да кажам дека во мое време барем еден возач умираше секоја година и имавме многу поинаков пристап кон спортот. Тогаш беше нешто посебно да се биде Формула 1 возач и секогаш горевме од желба да ја браниме титулата и никогаш не би се откажале од тоа“, го појасни Лауда периодот во кој тој се тркаше во Формула 1.

Австриецот бил лут на Розберг поради тоа што новокрунисаниот првак воопшто не мислел на екипата што му овозможи да биде првак и што остава зад себе во Бракли.

„Имаме 1.200 вработени, а на него му дадовме шанса да биде првак со фантастичен болид, а потоа, кога ја оствари својата цел ни кажува дека сака да се пензионира.

Од перспектива на еден возач го разбирам тоа што тој го направи, но од перспектива на одговорност, тоа беше огромно изненадување за мене.

Да бидам искрен ме изненади. Да сакав јас да престанам, јас би паузирал некое време за да уживам во семејството како што треба. Не сметам дека некогаш ќе се врати и мислам дека му е убаво да остане дома“.

Како дел од своите промотивни активности закажани за оваа сезона, Нико Розберг се појави кратко еден ден на првата недела од предсезонските тестирања во Барселона.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Шпанците на големо зборуваат за ново незаборавно предавство: Барселона со формална понуда за заборавениот „небрусен дијамант“ на Зизу!

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: