АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Екипите се плашат од потрошувачката на гориво
14.03.2017 | 16:13
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 729 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Формула 1 екипите се исплашени дека полниот резервоар со гориво може да не биде доволен за финиш на трката претстојнава сезона.

Тимовите и возачите може да треба да калкулираат со стратегијата кога “циркусот“ ќе се вози на некоја од патеките кои бараат доста гориво.

Овогодинешните правила дозволуваат 5 килограми повеќе гориво во болидите, односно наместо досегашните 100 килограми што е еквивалент на 135 литри, ќе смеат да носат 105 килограми односно 142 литри. Таа промена беше дозволена затоа што се сметаше дека со толку дополнителни литри ќе може да се “покрие“ дополнителната потрошувачка настаната од поголемиот грип и потисна сила, но тестовите во Барселона покажале дека тие 7 литри нема секогаш да бидат доволни.

Германски Auto Motor und Sport пренесува дека болидите имаат 10% поголем отпор на воздухот поради поголемата потисна сила, а со тоа и 20 кмч побавни на правците, но побрзи во свиоците. Пневматиците кои треба подолго да траат треба да им дозволат на пилотите да бидат агресивни за време на целата трка, а времињата по круг да се намалат за 3-5 секунди.

Но, патеките кои се жедни за гориво, како на пример првите две трки, Мелбурн и Бахреин, може да се покажат кобни и возачите да отпуштаат гас во финишот на трката борејќи се со проблемот наречен недостаток на гориво.

Германското списание пренесува дека инженерите на Мерцедес, Ферари, Рено и Хонда биле изненадени од податоците од Барселона поради тоа што потрошувачката била многу поголема од првично предвидената во текот на периодот на развој. Порад тоа екипите се подготвуваат за трки со штедење гориво, а возачите за усовршување на техниката на “drift and coast“.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Шпанците на големо зборуваат за ново незаборавно предавство: Барселона со формална понуда за заборавениот „небрусен дијамант“ на Зизу!

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: