АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Тод не ги сака В10-ките назад
13.03.2017 | 17:59
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 655 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Претседателот на ФИА, Жан Тод, е против враќање на атмосферските В10 мотори во Формула 1 откако спортот влезе во В6 турбо хибридната ера пред 4 години на барање на производлите за создавање на технологија која ќе може да се користи во секојдневните автомобили.

Фановите се жестоки противници на денешните мотори главно поради мекиот и не-тркачки звук кој го произведуваат.

Рос Браун веќе размислува за моторите кои треба да се користат по 2020 година кога ќе помине валидноста на договорот со кој В6 турбо хибридната ера стапи на сила.

„Промената нема да биде општествено прифатена. Имаме обврска кон општеството затоа што водиме глобална организација. Сигурен сум дека ако некој предложи да се вратиме на моторите од пред 10 години, производителите не би се сложиле со тоа и сигурен сум дека барем 3 екипи би се откажале од спортот.

Исто така, знаеме дека стабилноста е клучна и прва, конкуренцијата и натпреварот, а потоа и штитење на инвестицијата. Не може секоја година да инвестирате во нова технлогија, не е финансиски издржливо, а трошоците ионака се преголеми и тимовите се жалат за спсурдното трошење“, објасни Тод.

Французинот смета дека Формула 1 треба да остане во иста фаза со развојот во општеството.

„Спортот мора да го земе во предвид развојот на општеството. Кога ќе видите дека многу работи во светот се фокусирани на загадувањето и глобалното затоплување и ние мораме да го дадеме својот придонес. Вистина е дека една Формула 1 трка загадува помалку од еден авион на своето патување од Парис до Њу Јорк, но ние мораме да поставиме пример. Не смееме да си дозволиме непотребно да загадуваме затоа што тоа може да биде многу лош маркетинг за нас“.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: