АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Бранко Тамше: Кога би ја водел ракометната репрезентација на Македонија би играле брз и модерен ракомет!
10.03.2017 | 14:46
Извор: Derbi.mk
Прочитано: 1874 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Ракометниот тим на Целје синоќа со гостувањето кај Загреб го заврши учеството во Лигата на шампионите, бидејќи во директниот дуел загубија со 23:21 и не успеаја да се пласираат во осминафиналето.

Тренерот на Целје, Бранко Тамше, во интервјуто за „Дерби“ изјави дека сепак е задоволен од сезоната во која што неговиот тим имаше и шест репрезентативци на Словенија кои играа на Мондијалот во Франција, а самиот тој беше во комбинациите да биде и селектор на репрезентацијата на оваа земја пред да биде ангажиран Веселин Вујовиќ.

ДЕРБИ: Која е Вашата оценка за настапите на Целје во Лигата на шампионите?

– Дојдовме во ситуација да одлучува последната средба во Загреб иако претходно имавме уште 13 други натпревари. На крајот игравме како што сакаме, брз, модерен и убав ракомет. Така успеавме да ги добиеме и натпреварите со Рајн Некар и Кил, иако имавме тежок почеток во втората фаза бидејќи шест играчи настапуваа за репрезентацијата на Светското првенство во Франција. Освоивме 9 поена, исто колку и Загреб, но за жал тоа не беше доволно и одлучуваше гол-разликата. Сепак, мислам дека се презентиравме добро, лансиравме нови имиња, подигнавме нови играчи кои станаа репрезентативци и тоа е она што ни дава утеха. Морам да ги пофалам и навивачите кои беа секаде со нас, беа и вчера во Загреб, иако беа десет пати помалку сепак се слушнаа силно. Тоа е она што не држи и не мотивира, особено пред продолжението на натпреварите од домашното првенство и националниот куп.

ДЕРБИ: Не ја спомнувате СЕХА лигата, таму сте во игра за место во последните четири, но се зависи од гостувањето на Мешков Брест во Загреб?

– Искрено, во СЕХА лигата играме прв пат, на почетокот не знаевме што е и како е, но се запознавме. Ние ги завршивме натпреварите пред 20 дена, а другите уште играат. На почетокот имавме неколку гостувања по ред и тоа не истошти. Ако останеме во СЕХА следната година, тоа нема да биде така. Имавме добри противници, полни сали, овие натпревари беа одлично искуство за младите. Сепак долги патувања, густ ритам, немаше доволно време за ништо, а на младите играчи им недостигаше тренинг. За последниот натпревар не сакам да зборувам многу, после вчерашното искуство во Загреб, во моментов најмногу би сакал да победи Мешков и да бидеме елиминирани. Немам нерви уште еднаш да минувам низ истото.

ДЕРБИ: Веројатно знаете дека постојат преговори меѓу Лино Червар и Хрватска, тоа значи дека би можело да има слободни позиции на кормилото на македонската репрезентација и во Металург. Дали Бранко Тамше чувствува предизвик за некоја од овие позиции, бидејќи звучи логично тренерот на една од најдобрите екипи во СЕХА лигата да биде кандидат за високи позиции на овие простори, особено што ако ги исклучиме Мешков и Веспрем, изборот за врвен регионален тренер би бил уште потесен?

– Благодарам на прашањето, навистина е интересно. За мене е комплимент што мислите така. Јас во Скопје се чувствувам одлично, имам многу пријатели, како од ракометниот свет, така и надвор од него, ми се допаѓа тамошниот живот. Немам проблеми да бидам селектор на Македонија, нема апсолутно никакви пречки по тоа прашање, имам желба, предизвик за такво нешто, а ракометната репрезентација на Македонија ми се допаѓа и има играчи со кои може да се постигне успех. Дали би го менувал концептот на игра? Па секако дека секој тренер има свој начин на работа, свој концепт, а јас верувам дека ракометот треба да биде гледлив, а публиката сака голови. Кога би имал шанса да работам со новите генерации на македонски ракометари секако би се залагал за играње брз и модерен ракомет!

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16


РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08


РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07


РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25


РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: