АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Вечерњи тврди дека Червар е новиот хрватски селектор
08.03.2017 | 12:43
Извор: Макфакс
Прочитано: 480 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Среда 8-ми март е последниот ден кога Лино Червар треба да му одговори на челникот на Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС), Зоран Гопац, дали ја прифаќа понудата по седум години повторно да биде селектор на националниот тим на оваа земја.

Лино Червар е актуелен тренер на Металург и селектор на Македонија, тој се наоѓа во пол позиција за клупата на Хрватска изби во отказот кој го доби Жељко Бабиќ поради неуспехот на Светското првенство.

Червар последен пат како селектор ја водеше Хрватска во финалето на ЕП во Австрија. Хрватите го загубија тоа финале од Франција, но седум години подоцна тоа останува последното финале во кое играла Хрватска.

Челниците на ХРС се свесни дека без Червар нема финале, дека по неговото заминување брорбата за бронзата бил максимумот на селекторите Славко Голужа и Жељко Бабиќ.

Весникот Vecernji, на својата интернет страница, повикувајќи се на свои извори во ХРС, во средата објави дека Червар нема проблем да ја напушти клупата на македонската репрезентација, туку размислува што да прави со Металург, клуб во кој дојде во 2010 година и со кој постигна неверојатни резултати (две четвртфиналиња во Лигата на шампионите).

Истиот извор тврди дека за ХРС е можно да договори соработка со Червар само доколку тој работи само со хрватскиот национален тим, со напомена дека финасиските детали во договорот нема да бидат проблем.

Според Vecernji, во оваа фаза од кариерата за Червар финаисиите не се важни, туку за него е поважен предизвикот и можноста да стане европски првак со Хрватска, на првенството кое наредната година ќе се одржи во оваа земја.

Хипотетички, доколку тоа го постигне Червар би станал само третиот тренер во историјата на ракометот со златни медали од трите најголеми репрезентативни натпреварувања (Олимписки игри, светско и еврооско првенство). Червар има олимписко и светско златно, но не и европско.

Во историјата само Русинот Владимир Максимов и Французинот Клод Онеста како селектори освојувале зматни медали на овие три големи натпреварувања.

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16


РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08


РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07


РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25


РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: