АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Хонда и Жил Симон се разделија
07.03.2017 | 16:10
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 690 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Притисокот над јапонскиот производител Хонда е се поголем, така што тие решија да се разделат од својот Консултант, Жил Симон.

Тој е познат по својата работа над моторите на Ферари во ерата на доминација на Михаел Шумахер, а во Хонда е од 2013 година.

И покрај противењето на јапонците да имаат под договор надворешни соработници, се решија да го земат Симон како некој вид на гарант за успех на програмата за Формула 1 агрегати. Јасуке Хасегава неодамна објасни дека има голем притисок од Мекларен да вработува колку што е можно повеќе соработници од надвор. Се шпекулира дека Симон имал несогласување со некои од врвните менаџери околу насоката кон која треба да се развива моторот, така шао е решено тој повеќе да не работи во Хонда и ќе мора да отслужи 6 месеци пауза пред да може да работи за друг производител.

Портпарол на Хонда не ја потврди информацијата за заминувањето на Симон, но потврди дека договорот му е раскинат.

„Вистина е дека го прекинуваме неговиот договор во текот на оваа година со согласност од двете страни. Но, поради тоа што се работи за договор помеѓу него и Хонда, не објавуваме никакви други детали. Хонда многу ја цени неговата огромна поддршка и придонес за Формула 1 проектот“, изјавуваат Јапонците.

Медиумите пренесуваат дека трпението на Мекларен е при крај и дека едиснтвено што може да ги смири британците е претставувањето на спецификацијата за Малбурн, која се очекува да се вози во текот на вториот тест. Хонда сеуште не излегла со официјално соопштение за тоа што го предизвикало дефектот на вториот тест ден во Барселона.

„Дефектот е сеуште под истрага, но се работи секој ден. Треба да продолжиме со работата со некои промени на моторот со кој ќе го поправиме дефектот и ќе ја откриеме причината“.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Шпанците на големо зборуваат за ново незаборавно предавство: Барселона со формална понуда за заборавениот „небрусен дијамант“ на Зизу!

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: