АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Червар бара начин да го надмудри Горење за простување со победа
20.02.2017 | 13:18
Извор: Derbi.mk
Прочитано: 854 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Лино Червар ќе го предводи Металург во последниот натпревар пред домашната публика во рамки на СЕХА лигата, кој се игра в среда против Горење со почеток во 17.45 часот.

Хрватскиот стратег одби да одговори дали овој натпревар од СЕХА ќе биде последен за него на клупата во Скопје, потенцирајќи дека размислува за претстојните натпревари.

– Не би го отворал сега тоа прашање. Имаме уште две гостувања по ова средба, кај Нексе и кај Извиѓач, потоа почнува нашето учество во завршницата на македонското првенство. Има уште многу натпревари што ќе ги играме и фокусот сега е таму,- рече Червар.

За самиот натпревар шефот на стручниот штаб на Металург посочи дека ќе биде интересен и неизвесен, а противникот го оцени како незгоден.

– Горење го доби првиот натпревар таму. Тоа е втора екипа на Словенија, има одлични играчи, дел од нив играа во Вардар до лани, Тоскиќ и Брумен. Комбиниран тим на искусни играчи и млади надежи. Таму играаа агресивно, цврста одбрана 6-0 и уверливо не победија. Нам ни се незгодни не само поради одбраната, туку и поради брзата транзиција, големата борбеност, а имаат и одличен голман, па ќе мора да најдеме решение за сето тоа. Жарко Пешевски е казнет поради прекршокот на последниот натпревар, а исто така и Марко Нелоски кој има хематом на коленото. Нема да бидеме комплетни, но секој натпревар во СЕХА лигата е важен за нас, да стекнеме искуство против таков противник. Очекувам тежок дуел, на хартија они се фаворити, но ние ќе го дадеме нашиот максимум. Ќе биде интересен и неизвесен натпревар,- оцени хрватскиот тренер.

Немања Обрадовиќ е оптимист дека може да се избори позитивен резултат во мечот со Горење, но повика и на помош од публиката.

– Заедно со тренерот добро ќе ги анализираме нашите противници. Не сме комплетни, но мислам дека се покомплетни отколку кога загубивме на првиот натпревар во Словенија. Со помош на публиката ќе се потрудиме да избориме позитивен резултат и да славиме на овој натпревар,- рече српскиот интернационалец кој го носи дресот на „металурзите“.

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16


РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08


РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07


РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25


РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: