АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
ФИА негира дека имало неправилности околу продажбата на Ф1
17.02.2017 | 18:00
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 1239 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Раководното тело на Формула 1, Интернационалната автомобилистичка федерација (ФИА) излезе со официјално соопштение околу најавата дека Европската комисија при Европската Унија има намера да спроведе истрага околу превземањето на спортот од страна на Либерти Медиа.

Американците лани во Септември објавија дека имаат намера да го превземат спортот, а зделката вредна 8 милијарди долари ја комплетираа минатиот месец. ФИА беше обвинета за конфликт на интереси затоа што го продала својот 1% акции кои ги има во Делта Топко, компанијата сопственик на Формула 1.

Официјалното соопштение на ФИА:

По едногласното одобрување од Светскиот Мотор Спорт Совет за промена на контролата во Делта Топко Лимитед (холдинг компанијата на сопственикот на комерцијалните права на ФИА Формула 1 првенството) од ЦВЦ Капитал Партнерс, а во корист на Либерти Медиа Корпорејшн на 18 Јануари 2017 година, Интернационалната Автомобилистичка Федерација (ФИА) е свесна за одредени декларации и коментари кои очигледно неточно информираат за неправилности во постапката.

Прво, наградите кои се алоцираат од Формула 1 шампионатот се прават во согласност со билатерални договори кои постојат помеѓу секоја екипа и сопственикот на комерцијалните права. ФИА не знае ништо за овие договори.

Второ, нема конфликт на интереси во делот на ФИА, а во однос на одобрувањето на промената на контролата кај сопственикот на комерцијалните права што е одобрено од Светскиот Мотор Спорт Совет, а земајќи ги во предвид само условите на постоечкиот договор помеѓу сопственикот на комерцијалните права и ФИА, а во најдобар интерес на првенството.

Согласно договорот потпишан во 2001 година, а со рок на важност од 100 години, ФИА може да не даде согласност за промена на контролата само доколку тоа материјално ја загрози способноста на сопственикот на комерцијалните права да ги исполни своите обврски, а очигледно е дека превземањето од стран на Либерти Медиа не носи таков ризик и никој никогаш не го предочил тоа.

ФИА природно е среќна што демонстрира отсуство на било каков конфликт на интереси за било кон надлежен авторитет.

За крај, ФИА гледа напред кон соработката со Либерти и Формула 1 Груп за да се создаде врска која ќе обезбеди константен успех и развој на првенството на долг рок.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Хорнер: Рено имаа одлична зима
Кристијан Хорнер е оптимист дека неговиот Ред Бул ќе биде вистински предизвик во 2017 година откако снабдувачот со мотори Рено многу го подобриле моторот во текот на зимата.
21.02.2017, 20:00


ФОРМУЛА 1
Маса: Чудно е што сум назад
По едно од најкратките пензионирања во историјата во Формула 1, Фелипе Маса е назад на работа и се подготвува за предсезонските тестови и Австралиското ГП.
21.02.2017, 17:41


ФОРМУЛА 1
Култхард: Рикардо и Верстапен се блиску
Поранешниот возач на Ред Бул, Дејвид Култхард, верува дека не постои јасна разлика помеѓу дуото на тимот, Даниел Рикардо и Макс Верстапен.
20.02.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Браун: Нема чуда преку ноќ
Рос Браун знае дека поради комплексноста на Формула 1 не постои можност за промени преку ноќ кој би донеле подобрувања на многу краток рок.
20.02.2017, 16:00


ФОРМУЛА 1
Булие: Ќе имаме нова боја и ќе се обидеме да изненадиме
Тркачкиот директор на Мекларен, Ерик Булие, потврди дека болидот на екипата ќе биде во нова боја и дека постои можност да бидат изненадување во сезоната.
17.02.2017, 15:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Голманот на Сатон се прослави, претседателот на клубот се заканува: Ќе го спуштиме на земја
Арсенал рутински и очекувано со 2-0 го победи нисколигашот Сатон и се пласираше во следната рунда на...
ФУДБАЛ
И Гигс ја призна грешката: Не очекував Ибрахимовиќ да игра на ваков начин, тоа што го прави…
ФУДБАЛ
Голманот на Сатон стана хит со јадењето пита за време на мечот со Арсенал, но го налути тренерот на англискиот нисколигаш
ТЕНИС
Дежа ву за Едмунд: Противникот беснее, тој службено го добива мечот
ФУДБАЛ
Аргентинскиот селектор објасни зошто Меси не го прослави голот за победа против Леганес

ВИДЕО ВЕСТИ

Фалкао изрежира спектакуларна лоб бравура, Сити со луд пресврт го победи Монако на „Итихад"
Вечерашните два осминафинални натпревари кои се одиграа во Лигата на шампионите не оставија рамнодушен ниту еден искрен фудбалски фан, од едноставна причина што беа постигнати дури 14 погодоци.
ФУДБАЛ
Голманот на Сатон се прослави, претседателот на клубот се заканува: Ќе го спуштиме на земја
ТЕНИС
Дежа ву за Едмунд: Противникот беснее, тој службено го добива мечот
ФУДБАЛ
Голманот на Сатон стана хит со јадењето пита за време на мечот со Арсенал, но го налути тренерот на англискиот нисколигаш

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Ракитиќ откри дека Меси му ја купил куќата на својот сосед поради бизарна причина
ФУДБАЛ
Џон Тери го доведе до совршенство необичниот трик на Озил, Давид Луиз остана воодушевен
ФУДБАЛ
Мурињо откри кон колку играчи Јунајтед ќе цели во летниот преоден рок
ФУДБАЛ
15 години подоцна: Роналдо откри што се крие зад неговата најлуда фризура која беше хит на СП
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: