АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
12
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Булие најавува возбудлив МЦЛ32
13.02.2017 | 17:00
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 948 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Првиот човек на Формула 1 тимот на Мекларен, Ерик Булие, објави дека планираат возбудливи промени на МЦЛ32 болидот со кој Фернандо Алонсо и Стофел Вандорн ќе возат претстојнава сезона.

Тимот нема победа од 2012 година, а обновеното партнерство со Хонда сеуште не донело никакви резултати.

Булие вели дека новини ќе има поради новиот персонал кој пристапил во текот на зимата, новите алати и машини кои пристигнале во Вокинг, а се посилни се шпекулациите дека Мекларен ќе се врати на корените и повторно ќе биде портокалов.

„Секогаш ќе има промени и таков треба да биде начинот на работа. Како што знаете секој Формула 1 болид се разликува дури и на две трки една по друга. Ние планираме доста промени, а највозбудливите ќе бидат прикажани на нашиот МЦЛ32 болид. Но, сакаме истите да ги држиме во тајност до 24 Февруари и официјалното претставување на болидот“.

Најголмата промена во тимот се случи во Декември кога од челното место на групацијата беше отстранет Рон Денис, а деновиве и официјално замина Јост Капито кој беше донесен како голема надеж на екипата. Од Мекларен во Вилијамс заминува Дејв Рединг, а него ќе го менува Пол Џејмс, додека Кари Ламенранта ќе стане главен механичар. Во продолжение, Андреа Стела ќе биде задолжен за односот со ФИА.

„На Дејв му беше понудена соработка од друга екипа и ние не сакавме да му сметаме. Тоа беше разговарано веќе некое време, не дојде наеднаш, но сепак сме среќни со него. Имавме опција да го задржиме до средина на годината пред да го пуштиме, но свесни сме дека имаме добра група на луѓе кои може да земат нови задолженија и да ја завршат работата што е навистина возбудлив.

Дејв ќе ги мине следните неколку недели предавајќи ја должноста на тимски менаџер на неговиот наследник Пол Џејмс пред да ја заврши кариерата кај нас и да замине во друга екипа. Новата улога на Пол беше фантастично примена од целата организација проади тоа што тој е човек на Мекларен и знаеме дека одлично ќе се снајде. Како менаџер на екипата, тој навистина ќе има менаџерска улога, ќе биде силен водач и ќе има можност да покрие каде и да е потребно“, објасни Булие.

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард не верува во чудо во Мекларен
Возачот со најголем стаж во Мекларен, Дејвид Култхард и со 150 трки за тимот зад себе, смета дека би било рамно на чудо и магија доколку Мекларен Хонда станат конкурентни годинава.
22.03.2017, 19:00


ФОРМУЛА 1
Верстапен и Рикардо бараат повеќе
Даниел Рикардо смета дека се на половина секунда од Мерцедес и е дециден дека овогодишната тест програма на тимот од Милтон Кинс е најдобра откако тој е во екипата.
22.03.2017, 17:17


ФОРМУЛА 1
Перез смета дека сè е можно во Австралија
Серхио Перез потенцира дека многу е важно за екипата да бидат колку што е можно подобро подготвени за отварањето на сезоната во Австралија.
21.03.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Бриаторе не е импресиониран од Ферари
Поранешниот тимски шеф на Рено и Ферари, Флавио Бриаторе, не верува дека Ферари одненадеж нашле формула за успех и враќање на победничките патеки.
21.03.2017, 16:06


ФОРМУЛА 1
Берни не сака да биде критикуван
Берни Еклстон вели дека стои цврсто на својата одлука да ја однесе Формула 1 на нови територии низ светот.
20.03.2017, 18:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Шпанците на големо зборуваат за ново незаборавно предавство: Барселона со формална понуда за заборавениот „небрусен дијамант“ на Зизу!

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: