АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Денеска е „Денот Д“ за Червар и Хрватска: Зоран Гобац во Скопје!
10.02.2017 | 11:49
Извор: Derbi.mk
Прочитано: 1175 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Еден од тројцата членови на комисијата што ја формираше Ракометната федерација на Хрватска за преговори и избор на нов селектор, Зоран Гобац, денеска е во Скопје.

„Дерби“ дознава дека Гобац не беше присутен на средбата од СЕХА лигата меѓу Металург и Загреб, но денеска ќе допатува во Скопје во пресрет на средбата меѓу Вардар и Загреб од Лигата на шампионите. Покрај претседателот и генералниот секретар на хрватската ракометна федерација, Гобац кој е алфа и омега (и тоа не само) во хрватскиот ракомет е дел од тимот кој треба да преговара со можните кандидати за селектор. Тоа е во духот на понеделничката прес конференција на Червар, кој потенцираше дека не сака да се нуди никому и дека неговите години и успеси во ракометот се доволна референца. Оттука, доаѓањето на Зоран Гобац и понудата што ја носи ќе бидат клучен момент во тоа дали Ракометната федерација на Хрватска ќе и го „украде“ селекторот на Македонија.

Откако на прес конференцијата пред четири дена Червар посочи дека ќе разговара со сопственикот на Металург, Минчо Јорданов, во ракометните кулоари се шпекулира дека тој од човекот што го донесе во Македонија, ќе побара „амин“ да стави крај на клубскиот ангажман по истекот на оваа сезона во јуни. Ова е најверојатното сценарио, со оглед на тоа што Хрватска не игра во квалификациите како домаќин на Европското првенство во 2018 година, што би значело и дека Червар сигурно ќе остане и селектор на Македонија до таа дата, со цел да го заврши квалификацискиот циклус во кој последниот натпревар го играме со Чешка на 17 јуни. На тој начин, хрватскиот стручњак би можел и да се збогува со Македонија во убаво сценарио доколку избориме пласман на ЕП 2018, но уште повеќе доколку потфрли да ги поведе нашите играчи на идниот континентален собир.

Во меѓувреме, се шпекулира и со информацијата дека Славко Голужа нема да биде дел од тандемот кој ќе ја раководи Хрватска во . Иако тој има медали со оваа репрезентација од сите натпреварувања, почнувајќи од европско, преку светско првенство до Олимпијада, до сега немаше тренерски ангажман, но му се насмевнува двегодишен договор со Татран Прешов. Дополнително, коментарите на Голужа во јавноста околу претходниот селектор Бабиќ, исто така го обележиле како внесувач на негативна енергија, поради што најверојатно тој ќе биде дистанциран новиот стручен штаб.

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16


РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08


РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07


РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25


РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: