АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Вардарци во пресрет на мечот со Загреб: Не смееме да киксираме
09.02.2017 | 13:51
Извор: Макфакс
Прочитано: 683 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Ракометарите на Вардар, в сабота, ги продолжуваат натпреварите во Лигата на шампионите. Противник на Вардар ќе му биде Загреб, а натпреварот во „Јане Сандански“ ќе започне во 17:30 часот.

Пет натпревари ќе одиграат ракометарите на Вардар до крајот на фазата по групи, првиот е в сабота против Загреб, тим кој на „црвено-црните“ му го нанесе еден од трите порази во досегашниот тек на натпреварите во Б групата. Загреб на 22.октомври минатата година минимално славеше против Вардар 28:27.

„Три пати веќе игравме оваа сезона, тука во СЕХА лигата победивме, но имавме многу проблеми. Во Лигата на шампионите игравме во Загреб, загубивме еден разлика, тогаш првото полувреме го одигравме добро, но во второто полувреме имавме големи проблеми со нивната одбрана. Исто така бевме поразени во Загреб и во СЕХА лигата. Треба да бидеме подготвени, треба да ги почитуваме 100 отсто доколку сакаме да ги победиме. Очекувам полна сала, бидејќи помошта од навивачите ќе ни биде потребна. Задоволен сум како трениравме и работевме оваа недела“, рече на прес конференцијата во пресрет на натпреварот тренерот на Вардар, Раул Гонзалес.

Инаку, ракометарите на Загреб се веќе неколку дена во Скопје, тие во средата играа во СЕХА лигата и загубија од екипата на Металург.

„Треба да ги заборавиме сите досегашни натпревари кои сме ги играле против нив, како што треба да заборавиме дека тие загубија од Металург. Треба да се фокусираме само на она што ќе се случува в сабота. Нè очекува тежок меч, иако некои предвидуваат дека лесно ќе победиме по поразот на Загреб од Металург. Многу е важно дома да победуваме, да не си дозволиме кикс каков што го имавме против Рајн Некар“, рече капитенот на тимот Столе Стоилов.

Инаку, 10.коло во Б групата, денес ќе го отворат Рајн Некар и Кјелце (19 часот), односно Мешков Брест и ПИК Сегед (20:30 часот).

Вардар по мечот со Загреб ќе одигра уште четири натпревари до крајот на фазата по групи: гостинските против ПИК Сегед (18.02) и Мешков Брест (04.03) и домашните против Цеље (25.02) и Кристијнаштад (12.03).

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16


РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08


РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07


РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25


РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: