АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
9
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Червар прецизно одговори за преземањето на Хрватска: Добив безброј повици во последните денови, но…
06.02.2017 | 13:20
Извор: Derbi.mk
Прочитано: 1719 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Лино Червар ова попладне ја одржа стандардната прес-конференција во пресрет на натпреварот со ППД Загреб во СЕХА лигата, но наместо тоа, сосема очекувано во прв план се најдоа силните шпекулации кои се појавија од страна на хрватските медиуми.

Угледните весници од Хрватска во изминативе 10-тина дена постојано го поврзуваат името на македонскиот селектор како прво кога е во прашање наследникот на Жељко Бабиќ во хрватската ракометна репрезентација, а по многуте гласини и најави, сега конечно од прво лице се огласи Червар пред присутните македонски новинари во прес салата.

– Добив безброј повици во последните неколку дена но на никој не му одговорив и вие што сте тука ја имате привилегијата од прва рака да чуете се што треба. Прво, имам 66 години и не сакам во тие години некој со мене да се наддава, јас неможам да се менувам имам свој став. Второ 40 години сум тренер, и денес мислам дека по прашањето на посветеност по која работам не познавам некој, кој тоа така го работи подобро од мене. Трето, за мене најголем успех не се медалите, јас на ова Светско првенство бев најтрофеен тренер и сум горд што водам мала земја на еден мундијал. Израснав како тренер во мала средина. Најголем успех е што од многу млади ракометари направив добри луѓе, и не само во мојата земја туку секаде каде што работев. Деца од улица, кои сега имаат свои семејства. Тоа не е фолирање, тоа е работа. Да се нудам на Хрватска со 66 години тоа е срамота, веројатно некој ме сака со сите тие медали, инаку мислам дека е понижување за мојата професија сам да се нудам. Осум години сум во Македонија. На оние кои ме почитуваат не требам да им објаснувам, а на оние кои не ме почитуваат, не можам ниту да им објаснам ниту да го променам нивното мислење. Нема некој што може да ми го одземе правото да ја сакам мојата прва татковина Хрватска и мојата втора татковина Македонија. Македонија е мојот втор дом. Логично е дека моето име ќе се споменува во јавноста, но никогаш во ниту еден момент со Хрватска не сум имал службен разговор, затоа што го почитувам мојот клуб Металург и неговиот сопственик Минчо Јорданов, го почитувам и РФМ и претседателот Живко Мукаетов. Додека не разговарам со мојот клуб и РФМ нема да зборувам за можноста за да седнам на кормилото на Хрватска. Како последно морам да го истакнам случајот Веспрем што ми го монтираа пред неколку денови. Таму се пет мои играчи Сулиќ, Коплјар, Алиловиќ, Слишковиќ и Лосерт. Тоа се ракометари со кои освојував медали. Дали мислите дека би било коректно да не ги испочитувам сега. Јас Хрватска ја водев 157 пати дали мислите дека не треба да се поздравам со моите играчи, да не испијам едно кафе. Со нив разговаваравме за се и сешто. И тие се интересираа дали може да ја преземам Хрватска, но не добија одговор. Морам да ја почитувам Македонија и Федерацијата за да можам било што да превземам, тоа се луѓе кои ме поддржуваа и кои ќе ме поддржуваат и понатаму. Мојот дом е во Хрватска, но мојот втор дом е Македонија, – опширно истакна Червар.

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
РК Вардар меѓу најдобрите 4 екипи во Европа
Македонскиот машки ракометен шампион, екипата на Вардар, повторно е на четвртото место во ранкингот на ЕХФ Лигата на шампионите.
22.03.2017, 13:16


РАКОМЕТ
Раул Гонзалез, можна опција за селектор на македонската репрезентација
По заминувањето на Лино Червар, тренерот на машкиот ракометен клуб Вардар, Раул Гонзалез, може да ја преземе селекторската палка во македонската ракометна репрезентација. Најновите информации говорат дека Раул Гонзалес, е опција за РФМ.
21.03.2017, 12:08


РАКОМЕТ
Завршниот турнир во СЕХА ќе се игра во Белорусија
СЕХА лигата потврди дека завршниот турнир во регионалното натпреварување ќе го организира Мешков Брест. Турнирот ќе се игра во Брест, Белорусија од 7-ми до 9-ти април.
20.03.2017, 13:07


РАКОМЕТ
Червар на промоцијата во Загреб: Го прифаќам предизвикот, сакам да се докажувам
Лино Червар, денеска, ја имаше официјалната промоција во нов селектор на ракометната репрезентација на Хрватска. Червар, по седум години се врати во хравстскиот ракомет, а со Ракометниот сојуз на Хрватска потпиша едногодишен договор.
18.03.2017, 18:25


РАКОМЕТ
Признание за репрезентативецот: Талески најдобар лев бек во групите Ц и Д во ЛШ
Македонскиот репрезентативец Филип Талески доби уште едно одлично признание од Европската ракометна федерација (ЕХФ), односно од новинарите беше избран во идеалната седумка за групите Ц и Д во Лигата на шампионите.
18.03.2017, 12:23

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Пике не смее да дојде на свадбата на Меси - причината како од Шпанска серија
Лионел Меси на 24-ти јуни ќе се ожени со својата долгогодишна девојка со која има два сина, Антонела...
ФУДБАЛ
Фергусон откри интересна приказна: Се обидов да го ангажирам Малдини, но наидов на една голема пречка
ФУДБАЛ
Балак испрати совет до Озил за можниот трансфер во Фенербахче
ФУДБАЛ
Трансфер лудило, Сити нуди 150 милиони евра за Донарума
ФУДБАЛ
Ѕвездата на Свонси: Ќе биде сон ако заиграм за една од овие три големи екипи

ВИДЕО ВЕСТИ

Нов рекорд за Голден Стејт
Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс изминатата ноќ забележаа победа во Далас 112:87 и се запишаа во историјата на НБА лигата.
КОШАРКА
Казинс сам го победи Мемфис
КОШАРКА
Најдобрите 50 потези во кариерата на Мајкл Џордан
КОШАРКА
Соиграчите спречија тепачка помеѓу Кари и Вестбрук

ФОТО  
Скејт сцената во 70-тите, Јужна Калифорнија преку очите и објективот на Hugh Holland

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ТЕНИС
Српските медиуми објавија шокантни фотографии: Застрашувачката состојба на Ѓоковиќ не ветува ништо добро!
ФУДБАЛ
Талентот на Реал ја остави Холандија во бунило: Теледиригираниот пас на Одегард ја направи смешна цела противничка одбрана
ФУДБАЛ
Ето доби необично роденденско изненадување од соиграчите, па нервозно го напушти тренингот
ФУДБАЛ
Хумелс спаси чист гол со брилијантна реакција и го воодушеви Нојер
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: