АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Неверојатен хуманитарен потег: Ѓоковиќ играше во инвалидска количка!
12.01.2017 | 11:43
Извор: Derbi.mk
Прочитано: 719 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ организираше сопствен хуманитарен настан во Мелбурн, за да обезбеди средства за неговата фондација која го помага раниот развој на децата во Србија.

На гала настанот во „Маргарет корт Арена“ тој на едно место ги собра поранешниот тенисер Рој Емерсон, талентираниот Александар Зверев со кој одигра егзибиционен натпревар, крикет играчите Шејн Вејн и Мег Ленинг, а потоа и рагбистот Кем Смит. Врв на вечерта беше појавувањето на параолимпиецот Дилан Мартин Алкот, а Ѓоковиќ направи неверојатен потег и седна во инвалидска количка за да одигра и со него една егзибициска партија.


НАЈНОВО ОД ДРУГИ СПОРТОВИ  
ТЕНИС
Разиграниот Ѓоковиќ не дозволи реприза на Доха и лесно го среди Вердаско во Мелбурн
Предвидувањата беа дека Новак Ѓоковиќ го доби најтешкиот противник од фаворитите со оглед на тоа што ждрепката посака да се падне со Фернандо Вердаско, но за разлика од мечот кој го понуди шпанскиот тенисер пред две недели во Доха, ова утро не гледавме ни одблиску изедначен натпревар како споменатиот.
17.01.2017, 12:18


ТЕНИС
Алмагро одигра само 20 минути и предизвика бура на Австралија Опен: Имам 10 милиони, не играм за 50 илјади долари!
Николас Алмагро пред неколку години важеше за тенисер од најголемата светска елита и постојан член од тенискиот топ 10, но во последно време игра далеку од очекувањата и се почесто ги завршува грен-слем турнирите уште во раната фаза.
16.01.2017, 12:45


СКИЈАЊЕ
Откажани спустот за жени во Алтенмарк и спустот за мажи во Венген
Спустот за скијачки во првенството за Светскиот куп требаше да се вози во саботата во Алтенмарк и спустот за скијачи во Венген се откажани поради лошите временски услови, објавија оранизаторите.
14.01.2017, 13:22


ТЕНИС
Лина Ѓорчевска загуби на чекор пред главниот турнир
Најдобро рангираната македонска тенисерка Лина Ѓорчевска го заврши настапот на Аустралиан Опен 2017.
14.01.2017, 11:04


ТЕНИС
Искусната Фогеле последна пречка за Ѓорческа на патот до главната фаза
Стефани Фогеле од Швајцарија е последната пречка која стои на патот на најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа, до пласман на главниот турнир, на првиот грен слем во сезоната, Аустралијан Опен.
13.01.2017, 14:18

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Мурињо го посочи најголемиот недостаток на Јунајтед по ремито со Ливерпул
Жозе Мурињо не беше премногу импресиониран од нерешениот исход на големото дерби меѓу Манчестер Јуна...
ФУДБАЛ
Мурињо и Клоп се „зајадоа“ крај аут линијата, Жозе објасни зошто влезе во клинч со Германецот
ФУДБАЛ
Стеван Јоветиќ им пресуди на „Кралевите"
ФУДБАЛ
Рамос ја искоментира одлуката на Зидан за променетата формација против Севилја
ФУДБАЛ
Ловрен заборави како се вика „џокерот“ на Мурињо и стана хит во Англија

ВИДЕО ВЕСТИ

Руди Гарсија влезе во расправија со судијата, па со мобилниот телефон му докажуваше дека греши
Марсеј беше декласиран на домашен терен од Монако во големото дерби кое се одигра изминатава недела, но ставајќи ја на страна лошата игра на неговите играчи, тренерот Руди Гарсија имаше и една забелешка до судиите при еден од четирите гола на тимот од кнежевството (1:4).
ФУДБАЛ
Бака се залета да го изведе пеналот додека Харт правеше необичен ритуал, Таљавенто спречи бизарен погодок
КОШАРКА
Голден Стејт го понижи Кливленд во „Оракл арената“
ФУДБАЛ
Роналдо со директна замерка до Рамос по голот на Јоветиќ: Мора да ја вклучиме главата, смирено да му…

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Асот на Реал донел одлука: Роналдо знае на која позиција ќе игра неговиот син
ФУДБАЛ
Ибрахимовиќ направи уникатна анализа и објасни зошто Кристијано никогаш нема да биде како Бразилецот Роналдо
ФУДБАЛ
Магија која остава без здив: Марсело со нереален прием ги „излуде“ фановите на Реал, играчот на Севиља не знаеше каде е топката
ФУДБАЛ
Пике предизвика скандал во Шпанија по ремито со Виљареал: Го виде ли ова…
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: