АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Ѓорческа успешно ја мина првата пречка во Мелбурн
12.01.2017 | 09:03
Извор: Макфакс
Прочитано: 462 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Лина Ѓорческа утрово во Мелбурн испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис. Ѓорческа успеа да го мине првото квалификациско коло на Аустралијан Опен и да стане првата Македонка која забележала победа на еден Грен слем турнир.

Лина Ѓоческа, која на ВТА листата се наоѓа на 206-то место, во првото квалификациско коло на Аустралијан Опен, ја победи Американката Саша Викери.

Македонската тенисерка против 137-та на ВТА листата на теренот мина точно 100 минути и победи во три сета со 6:2, 3:6, 6:3.

Ѓорческа во второто квалификациско коло за противничка ќе ја има Унгарката Далма Галфи, која е 160-та на ВТА листата. Галфи во првото коло ја совлада Британката Тара Мур со 6:7, 6:3, 6:1.

НАЈНОВО ОД ДРУГИ СПОРТОВИ  
ТЕНИС
Дел Потро искрен: Само за Надал и Федерер би станал во пет наутро
Аргентинскиот ас, Хуан Мартин Дел Потро јасно и недвосмислено покажа колку ги сака и почитува големите Рожер Федерер и Рафаел Надал.
23.02.2017, 14:18


ТЕНИС
Федерер сигурно ќе игра до 2019 година
Роџер Федерер, на радост на армијата навивачи, го продолжил договорот со турнирот во родниот Базел до 2019 година.
22.02.2017, 09:31


ТЕНИС
Дежа ву за Едмунд: Противникот беснее, тој службено го добива мечот
Пред 15 дена британскиот тенисер Кајл Едмунд службено го доби мечот од Дејвис Купот против Канаѓанецот Денис Шаповалов, откако овој го погоди главниот судија со топче во окото за што следеше дисквалификација.
21.02.2017, 13:14


ММА
Дејан Стефаноски се подготвува за нова борба
Велешанецот Дејан Стефаноски зад себе има 7 борби, од кои 6 победи и само еден пораз. Ова младо момче го има освоено и интернационалниот шампионски појас во ММА (мешани борачки вештини), кој е прв ваков појас во Македонија од Интернационален карактер.
17.02.2017, 11:58


СКИЈАЊЕ
Ристевски се пласираше во второто квалификациско возење во велеслалом, Симјановска го заврши настапот во Сент Мориц
Четиримината македонски скијачи настапија на денешните квалификации за велеслалом на Светското првенство во скијање кое се одржува со Сент Мориц, а по првата извозена квалификациска трка, стана јасно дека само еден ќе се бори за пласман во главната трка.
16.02.2017, 13:15

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Бркотница низ Палермо: Бесен мотоциклист тргнал во потера по Несторовски, па…
Македонскиот интернационалец, Илија Несторовски денеска имал интересно патешествие кон тренинг базат...
ФУДБАЛ
Големиот Кан убеден: Наскоро ќе падне трансфер рекордот на Погба
ФУДБАЛ
Капитенот на Порто ја покажа ногата по бруталниот старт на Лихштајнер: Две „дупки“ и 17 конци
ФУДБАЛ
Насри го посочи виновникот за слабите резултати на Арсенал: Тоа не е Венгер, мора да се проверат…
ФУДБАЛ
Обложувалниците не веруваат во Барселона, Баерн прв фаворит за титулата во ЛШ

ВИДЕО ВЕСТИ

Срам во Лига Европа: Гуидети со смешна глума го надмудри судијата во 90 минута и ја одведе Селта во осминафиналето
Селта Виго е последниот патник во осминафиналето во Лига Европа, а причина за тоа секако е фактот што тимот од Галиција мораше да игра продолженија за да се одлучи победникот на дуелот кој го одигра против Шахтјор во Каркив.
КОШАРКА
НБА: ГС постигна 50 поени за четвртина, трипл-дабл на Леброн
ФУДБАЛ
Капитенот на Порто ја покажа ногата по бруталниот старт на Лихштајнер: Две „дупки“ и 17 конци
ФУДБАЛ
Коста импресиониран, соиграчите воодушевени: Магионичар изнуди насмевки и аплаузи во соблекувалната на Челси

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Ракитиќ откри дека Меси му ја купил куќата на својот сосед поради бизарна причина
ФУДБАЛ
Џон Тери го доведе до совршенство необичниот трик на Озил, Давид Луиз остана воодушевен
ФУДБАЛ
Мурињо откри кон колку играчи Јунајтед ќе цели во летниот преоден рок
ФУДБАЛ
15 години подоцна: Роналдо откри што се крие зад неговата најлуда фризура која беше хит на СП
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: