АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Франција располага со фантастичен буџет од 30 милиони евра за СП, се очекува најдобриот ракометен спектакл во историјата
11.01.2017 | 14:52
Извор: Derbi.mk
Прочитано: 511 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Ракометниот спектакл наречен Светско првенство ќе стартува оваа вечер со дуелот меѓу домаќинот Франција и селекцијата на Бразил, а бројките кои ни пристигнуваат од официјалниот сајт на ИХФ ни доловува една навистина позитивна слика за ракометот како спорт.

Франција важи за една од најракометните земји во светот, а со тоа што ја има улогата на домаќин на мундијалот, овој спорт добива значителен поголем број на спонзори на долга релација. Еден Парк, Рено, Лидл се најновите светски компании кои ќе ја имаат улогата на спонзори на овогодинешното издание на Светското првенство, а врската нема да биде краткорочна со оглед на тоа што се потпишани неколкугодишни договори со француската ракометна федерација.

Како што информираат од ИХФ, во последните 10 години спонзорските договори на Светските првенства се за трипати зголемени, па така од 3 милиони во 2006, Франција сега ќе добие 9 милиони од спонзорите кои ќе помогнат при организацијата на големото натпреварување.

– Повеќе нема никаква дилема околу тоа, нашиот спорт стана атрактивен за спонзорите. Ние имаме голем бенефит од добрите резултати на француската репрезентација во изминативе 20 години, но исто така и од организацијата на претстојното Светско првенство во 2017 година. Женското Европско првенство кое ќе следи наредната година ќе биде продолжување на ракометниот тренд во нашата земја, – вели Жан-Пјер Фејан, потпретседателот на француската федерација.

Како што велат официјалните бројки, вкупниот буџет на претстојното Светско првенство изнесува 30 милиони евра, од кои 60 проценти се обезбедни од билетите за натпреварите и угостителство (18 милиони), 27 проценти од субвенции од државата (8 милиони), 6,5 проценти од ИХФ и ФФХ (2 милиони) и 6,5 проценти од партнери за промоции (2 милиони).

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
Штербик и Дибиров во тимот на колото
Двајца играчи на Вардар, Арпад Шетрбик и Тимур Дибиров, кои блескаа на дуелот во Унгарија против Пик Сегед, според ЕХФ се најдоа во идеалниот тим на 11.коло во Лигата на шампионите.
20.02.2017, 15:25


РАКОМЕТ
Червар бара начин да го надмудри Горење за простување со победа
Лино Червар ќе го предводи Металург во последниот натпревар пред домашната публика во рамки на СЕХА лигата, кој се игра в среда против Горење со почеток во 17.45 часот.
20.02.2017, 13:18


РАКОМЕТ
Лакрабер го продолжи договорот со ЖРК Вардар
Александра Лакрабер и наредната сезона ќе го носи дресот на ЖРК Вардар, откако со клубот договори нова едногодишна соработка.
20.02.2017, 13:15


РАКОМЕТ
Награда од ЕХФ за нивните мајстории: Ристовски и Штербик со Топ 5 одбрани во ЛШ
Членот на Барселона и наш долгогодишен репрезентативец, Борко Ристовски и асот на Вардар, Арпад Штербик си најдоа свое место во Топ 5 листата на ЕХФ на најдобрите одбрани на колото во Лигата на шампионите.
20.02.2017, 11:50


РАКОМЕТ
Официјално-познат е новиот тим на капитенот: Лазаров ја напушта Барселона и се сели во Франција
Капитенот и лидер на нашата ракометна репрезентација, Кирил Лазаров по седум години си заминува од Шпанија и се сели во Франција.
17.02.2017, 20:15

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Дали Меси неправилно го изведе пеналот?
Барселона синоќа славеше против Леганес со 2:1 со голот на Лионел Меси во самиот финиш на натпреваро...
ФУДБАЛ
Се крчка ли трансфер: Премиерлигаш го мерка Несторовски!
ФУДБАЛ
Расплаканиот Кваљарела ја трогна цела Италија: Преживеав пекол во изминатите шест години, тоа што ми се случи не му го посакувам на никому!
ФУДБАЛ
Реакцијата на Меси по победничкиот гол против Леганес најдобро ја опиша лошата ситуација на „Камп Ноу“
КОШАРКА
Дабовиќ се огласи по немилиот настан: Симон ме претепа, многу сум потресена!

ВИДЕО ВЕСТИ

Штербик и Дибиров во тимот на колото
Двајца играчи на Вардар, Арпад Шетрбик и Тимур Дибиров, кои блескаа на дуелот во Унгарија против Пик Сегед, според ЕХФ се најдоа во идеалниот тим на 11.коло во Лигата на шампионите.
РАКОМЕТ
Награда од ЕХФ за нивните мајстории: Ристовски и Штербик со Топ 5 одбрани во ЛШ
ФУДБАЛ
Дали Меси неправилно го изведе пеналот?
ФУДБАЛ
Расплаканиот Кваљарела ја трогна цела Италија: Преживеав пекол во изминатите шест години, тоа што ми се случи не му го посакувам на никому!

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Ракитиќ откри дека Меси му ја купил куќата на својот сосед поради бизарна причина
ФУДБАЛ
Џон Тери го доведе до совршенство необичниот трик на Озил, Давид Луиз остана воодушевен
ФУДБАЛ
Мурињо откри кон колку играчи Јунајтед ќе цели во летниот преоден рок
ФУДБАЛ
15 години подоцна: Роналдо откри што се крие зад неговата најлуда фризура која беше хит на СП
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: