АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Голема загуба: Тунис остана без играчот кој ги отпиша нашите ракометари во Гдањск!
10.01.2017 | 20:30
Извор: Derbi.mk
Прочитано: 1582 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Македонската ракометна репрезентација ќе ги започне своите настапи на Светското првенство во Франција со дуел против стариот должник Тунис, селекција која сите добро се сеќаваме дека ни го уништи животниот сон наречен Олимписки игри.

Тунижаните ни нанесоа тежок и болен пораз на квалификацискиот турнир кој се одржа во Гдањск, па сега повеќе од сигурно е дека мотивацијата кај нашите ракометари ќе биде уште поголема во обидот да се прикажат во што е можно подобро светло на отворањето на мундијалот.

Натпреварот меѓу Македонија и Тунис е на програмата во четврток, а пред истиот сега пристигна една позитивна вест за нашиот табор, односно крајно лоша за добро познатиот противник.

Ова попладне пристигна информацијата дека Тунис останува без услугите на играчот кој ги отпиша нашите ракометари на клучниот натпревар во Гдањск, Маруен Магаис. Голманот кој имаше сензационални одбрани во првото полувреме на минатогодишниот натпревар со Македонија заработил повреда за време на пријателскиот натпревар со Црна Гора, а денеска пристигна официјална информација дека нема да настапи на Светското првенство поради тоа што станува збор за посериозна повреда на мускулот за која е потребна пауза од најмалку еден месец.

НАЈНОВО ОД РАКОМЕТ  
РАКОМЕТ
Перез де Варгас: Македонија игра без клучниот играч кој може да направи разлика на секој меч!
Шпанија без никакви проблеми ја декласираше Ангола со 42:22 и дефинитивно го завери својот пласман во осминафиналето на Светското првенство, но повеќе од јасно е дека „црвената фурија“ ќе брка победа и на преостанатите два натпревари во групата со цел да добие што полесен противник во наредната фаза.
17.01.2017, 14:19


РАКОМЕТ
Коментар: Вујо му даде легитимитет на Лино да продолжи со „ремонтот“
Поразите се болни, па макар и кога доаѓаат од светска велесила која завршила на 4 место на Летните олимписки игри. Најмногу боли загубената надеж, бидејќи сепак сме верувале дека можеме да играме за победа, а сме добиле лекција дека сме далеку од таа лига.
17.01.2017, 10:55


РАКОМЕТ
Скок го прецизираше клучниот сегмент кој направи голема разлика во победата над Македонија
Првиот голман на Словенија, Матевж Скок ги отпиша нашите ракометари со своите блескави интервенции во текот на сите 60 минути, а она што беше посебно импресивно кај противничкиот чувар на мрежата беше тоа што речиси секој пат ги читаше мислите на Македонците кои очигледно добро ги просудирал.
17.01.2017, 10:49


РАКОМЕТ
Червар: Бевме казнети за слабостите во нападот
Хрватскиот стручњак на клупата на Македонија, Лино Червар, посочи на официјалната прес конференција дека натпреварот со Словенија го добила нивната одбрана.
16.01.2017, 20:28


РАКОМЕТ
Миркуловски: Скок не ни дозволи да се вратиме во игра
Македонската ракометна репрезентација загуби од Словенија, што е прв пораз за нашиот национален тим на СП во Франција, а по натпреварот и нашите играчи го признаа поразот бидејќи Словенците беа подобар противник во текот на сите шеесет минути.
16.01.2017, 20:27

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Мурињо го посочи најголемиот недостаток на Јунајтед по ремито со Ливерпул
Жозе Мурињо не беше премногу импресиониран од нерешениот исход на големото дерби меѓу Манчестер Јуна...
ФУДБАЛ
Мурињо и Клоп се „зајадоа“ крај аут линијата, Жозе објасни зошто влезе во клинч со Германецот
ФУДБАЛ
Стеван Јоветиќ им пресуди на „Кралевите"
ФУДБАЛ
Рамос ја искоментира одлуката на Зидан за променетата формација против Севилја
ФУДБАЛ
Ловрен заборави како се вика „џокерот“ на Мурињо и стана хит во Англија

ВИДЕО ВЕСТИ

Руди Гарсија влезе во расправија со судијата, па со мобилниот телефон му докажуваше дека греши
Марсеј беше декласиран на домашен терен од Монако во големото дерби кое се одигра изминатава недела, но ставајќи ја на страна лошата игра на неговите играчи, тренерот Руди Гарсија имаше и една забелешка до судиите при еден од четирите гола на тимот од кнежевството (1:4).
ФУДБАЛ
Бака се залета да го изведе пеналот додека Харт правеше необичен ритуал, Таљавенто спречи бизарен погодок
КОШАРКА
Голден Стејт го понижи Кливленд во „Оракл арената“
ФУДБАЛ
Роналдо со директна замерка до Рамос по голот на Јоветиќ: Мора да ја вклучиме главата, смирено да му…

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Асот на Реал донел одлука: Роналдо знае на која позиција ќе игра неговиот син
ФУДБАЛ
Ибрахимовиќ направи уникатна анализа и објасни зошто Кристијано никогаш нема да биде како Бразилецот Роналдо
ФУДБАЛ
Магија која остава без здив: Марсело со нереален прием ги „излуде“ фановите на Реал, играчот на Севиља не знаеше каде е топката
ФУДБАЛ
Пике предизвика скандал во Шпанија по ремито со Виљареал: Го виде ли ова…
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: