АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВА18+ФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАЕУРО 2016ФУДБАЛКОШАРКАРАКОМЕТМОТОСПОРТДРУГИ СПОРТОВИБИЗНИС ЛИГА
Хакинен: Ботас може да биде шампион со Мерцедес
09.01.2017 | 16:09
Извор: КРУГ.МК
Прочитано: 835 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Поранешниот Формула 1 шампион, Мика Хакинен, смета дека Валтери Ботас може да ја освои титулата доколку се оствари неговиот сон да вози за Мерцедес.

„Ситуацијата не може да биде подобра за еден возач, кога екипата ве посакува. Особено ако е доминантен тим како Мерцедес, тоа е сон. Можам да го видам Ботас како шампион. Кога ќе дојдете до екипа која е на врвот и освојува титули и победува на трки, тогаш зависи од вас како ќе се вклопите, за да победите и да ја освоите титулата“, изјави Хакинен.

Се смета дека Ботас е фаворит за превземање на местото на Розберг, кој го шокираше Формула 1 светот кога одлучи да се пензионира само 5 дена откако ја освои титулата. Доцната одлука на Розберг го стави Мерцедес во тешка ситуација, откако повеќемина врвни возачи веќе донесоа одлука за каде ќе возат во 2017 година.

Сепак, се претпоставува дека Вилијамс, кои ги користат моторите на Мерцедес, можеби ќе го пушти Ботас, доколку се постигне соодветен договор. Според некои извори, Вилијамс сакаат цената на нивните мотори за 2017 година од 14 милиони фунти да биде отпишана во замена за Ботас.

Доколку финецот премина во Мерцедес, Вилијамс се подготвени да го врата Фелипе Маса, по неговата кратка пензија и да му се приклучи на дебитантот Ленс Строл. Доколку договорот не се оствари, Мерцедес ќе бидат приморани да го ангажираат Паскал Верлејн, покрај Луис Хамилтон.

Моментално без договор за 2017 година, Верлејн ја помина минатата сезона во Манор, освојувајќи 1 поен со 10

НАЈНОВО ОД МОТОСПОРТ  
ФОРМУЛА 1
Култхард: Рикардо и Верстапен се блиску
Поранешниот возач на Ред Бул, Дејвид Култхард, верува дека не постои јасна разлика помеѓу дуото на тимот, Даниел Рикардо и Макс Верстапен.
20.02.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Браун: Нема чуда преку ноќ
Рос Браун знае дека поради комплексноста на Формула 1 не постои можност за промени преку ноќ кој би донеле подобрувања на многу краток рок.
20.02.2017, 16:00


ФОРМУЛА 1
ФИА негира дека имало неправилности околу продажбата на Ф1
Раководното тело на Формула 1, Интернационалната автомобилистичка федерација (ФИА) излезе со официјално соопштение околу најавата дека Европската комисија при Европската Унија има намера да спроведе истрага околу превземањето на спортот од страна на Либерти Медиа.
17.02.2017, 18:00


ФОРМУЛА 1
Булие: Ќе имаме нова боја и ќе се обидеме да изненадиме
Тркачкиот директор на Мекларен, Ерик Булие, потврди дека болидот на екипата ќе биде во нова боја и дека постои можност да бидат изненадување во сезоната.
17.02.2017, 15:00


ФОРМУЛА 1
Екипите сакаат ново здружение
Водечките Формула 1 екипи се во почетни преговори за формирање на Здружение преку кое би ги заштитиле своите позиции во преговорите со Либерти Медиа околу новата распределба на приходите.
16.02.2017, 18:00

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Дали Меси неправилно го изведе пеналот?
Барселона синоќа славеше против Леганес со 2:1 со голот на Лионел Меси во самиот финиш на натпреваро...
ФУДБАЛ
Се крчка ли трансфер: Премиерлигаш го мерка Несторовски!
ФУДБАЛ
Расплаканиот Кваљарела ја трогна цела Италија: Преживеав пекол во изминатите шест години, тоа што ми се случи не му го посакувам на никому!
ФУДБАЛ
Реакцијата на Меси по победничкиот гол против Леганес најдобро ја опиша лошата ситуација на „Камп Ноу“
КОШАРКА
Дабовиќ се огласи по немилиот настан: Симон ме претепа, многу сум потресена!

ВИДЕО ВЕСТИ

Штербик и Дибиров во тимот на колото
Двајца играчи на Вардар, Арпад Шетрбик и Тимур Дибиров, кои блескаа на дуелот во Унгарија против Пик Сегед, според ЕХФ се најдоа во идеалниот тим на 11.коло во Лигата на шампионите.
РАКОМЕТ
Награда од ЕХФ за нивните мајстории: Ристовски и Штербик со Топ 5 одбрани во ЛШ
ФУДБАЛ
Дали Меси неправилно го изведе пеналот?
ФУДБАЛ
Расплаканиот Кваљарела ја трогна цела Италија: Преживеав пекол во изминатите шест години, тоа што ми се случи не му го посакувам на никому!

ФОТО  
Летна Параолимпијада 2016

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ФУДБАЛ
Ракитиќ откри дека Меси му ја купил куќата на својот сосед поради бизарна причина
ФУДБАЛ
Џон Тери го доведе до совршенство необичниот трик на Озил, Давид Луиз остана воодушевен
ФУДБАЛ
Мурињо откри кон колку играчи Јунајтед ќе цели во летниот преоден рок
ФУДБАЛ
15 години подоцна: Роналдо откри што се крие зад неговата најлуда фризура која беше хит на СП
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: