АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
34
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Петта кампања за борба против рак на дојка на плоштадот во Скопје
08.06.2013 | 12:23
Извор: Нетпрес
Прочитано: 395 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

На плоштад „Македонија“ вечер од 18 часот ќе се одржува петтата кампања за борба против рак на дојка „Напред розово“, што ја организира здружението „Борка – За секој нов ден“, во соработка со здружението „Интегритет Алфа и Омега“ и Амбасадата на САД во Македонија.

Централниот настан од годинашната кампања, насловена „Напред розово 2013 - чекори против ракот на дојка“, ќе опфати прошетка низ центарот на Скопје со повеќе од 1.500 учесници, по која ќе следува музички хепенинг со настап на жени диџеи.

- Пешачејќи три километри ќе испратат порака за важноста на раната дијагноза и поддршката на пациентите, како основен предуслов за победа над ракот на дојка, соопшти „Борка“.

На настанот ќе присуствуваат и министерот за здравство Никола Тодоров и американскиот амбасадор Пол Волерс.

Како и во минатите години преку продажба на розови производи (маици, алки и други предмети) ќе се собираат средства за реализација на годишните активности на здружението „Борка“ - обезбедување психосоцијална помош и поддршка за болните од рак и нивните семејства, перики за жените со низок социјален статус кои примаат хемотерапија, посета на Клиниката за онкологија и торакална хирургија од волонтери на Здружението, одржување на бесплатната СОС-линија за помош и поддршка.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
МАКЕДОНИЈА
За 24 часа издадени 1.217 потврди за барање на азил
Во неделата биле издадени потврди за барање на азил на вкупно 1.217 странски државјани, од кои, 856 се од машки пол, 144 се од женски, 173 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 44 деца кои патуваат без родител.
31.08.2015, 11:28


ОПШТЕСТВО
„Ало докторе“ се засилува со уште тројца специјалисти
Телефонската линија која пружа медицински совет „Ало докторе“ од 1 септември ќе биде засилена со тројца нови специјалисти, со што вкупно 25 доктори ќе бидат достапни за повиците на граѓаните од цела Македонија.
31.08.2015, 10:18


КУЛТУРА
„Полноќен воз“ награден со учество на копродукцискиот форум When East Meets West
Проектот за долгометражен игран филм „Полноќен воз“, по сценарио на Ана Јакимска, ја доби единствената награда, која беше доделена на меѓународната работилница за развој на сценарио Midpoint, што се одржа во Чешка минатата недела.
31.08.2015, 10:01


МАНИФЕСТАЦИИ
Завршија Струшките вечери на поезијата
Со врачување на наградите „Златен венец“, „Браќа Миладиновци“ и „Мостови на Струга“ на меѓународниот поетски митинг „Мостови“ што традиционално секоја година се одржува на Мостот на поезијата заврши 54. издание на Струшките вечери на поезијата.
31.08.2015, 09:59


МАКЕДОНИЈА
Воениот врв ќе ги посети војниците на јужната граница
Министерот за одбрана Зоран Јолевски, Началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Методија Величковски и Командантот на Здружената оперативна команда на АРМ бригаден генерал Васко Ѓурчиновски во понеделник ќе ги посетат војниците кои се ангажирани за асистенција на Граничната полиција на јужната граница на Република Македонија со Република Грција, по напливот на мигрантите во Македонија.
31.08.2015, 09:36

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Мистериозната смрт на британскиот шпион: Ги открил тајните на Клинтон, па бил пронајден мртов во патна торба!
Вилијамс бил математички гениј, а непосредно пред смртта, до своето оставил порака снимена на диктаф...
КРВАВ ДИЈАМАНТ
Враќањето на златниот динар: ИСИС има нова валута која ќе го уништи доларот!
АМЕРИКАНСКА ВОЈСКА
Гордост на американската војска: Ова "чудовиште" ќе го прати Хамерот во историјата
КИЕВ
Книгите ги замениле со пушки: Мали Украинци учат да пукаат од автоматско оружје!
ОПШТЕСТВО
„Ало докторе“ се засилува со уште тројца специјалисти

ВИДЕО ВЕСТИ

Враќањето на златниот динар: ИСИС има нова валута која ќе го уништи доларот!
Исламската држава изработува свои пари, објавено е во новото продолжение на пропагандното видео "Растот на Калифатот и враќањето на Златниот динар", кое се појавило на социјалните мрежи во саботата. Во нешто помалку од еден час, нараторот објаснува како ИСИС изработува монети од злато, сребро и бакар. Златните монети се нарекуваат динари, а сребрените дирхами.
ЛОНДОН
Мистериозната смрт на британскиот шпион: Ги открил тајните на Клинтон, па бил пронајден мртов во патна торба!
ИЗРАЕЛ
Видето кое го шокираше светот: Израелски војник се обидува да уапси 12-годишно дете
ХУМАНО
Потресни фотографии: Активист за половина час му помогнал на самохраниот татко од Сирија

ФОТО  
Њу Орлеанс - 10 години по Ураганот Катрина

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
СОСЕМА ИСКРЕНО
Ауфвидерзен Македонијо: Како живеела како лекар во Македонија и сега во Германија
АНАЛИЗА
Што се крие зад изморените лица на мигрантите кои транзитираат низ Македонија?
ТУРЦИЈА
Zeri: Ердоган на Косово "пере милиони евра"
ИСТАНБУЛ
Вознемирувачко видео: Скандал ја тресе Турција: Шефот на полицијата застрелал човек во глава
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: