АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
8
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Општина Охрид се дави во долгови
15.05.2013 | 16:08
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1935 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Александар Петрески го остави Охрид во долгови до гуша. Огромни се долговите кои ги има општина Охрид кон правните субјекти, на кои им должи неверојатни суми пари, објавува порталот „Курир“, повикувајќи се на сопствени извори.

„Секојдневните инспекциски контроли кои прават анализа на финансиската ситуација на општина Охрид, се соочуваат со стотици предмети за кои локалната самоуправа има обврска за исплата на големи финансиски средства.

Според нашите неофицијални информации, финансиските обврски кои се спомнуваа во изборниот период, за долг на општината и јавните претпријатија од 33 милиони евра, веројатно ќе бидат повисоки, а обврските кои пристигнуваат секојдневно за наплата во општината и општинските јавни претпријатија, би можеле да доведат до сума од фантастични над 50 милиони евра.

Како работел тимот на поранешниот Градоначалник на Охрид Александар Петрески, говори податокот дека само во 2012 година на име трошоци за мобилна телефонија, општината платила близу два ипол милиони денари за повеќе од 90 службени мобилни телефони, кои ги користеле лица во општината без никаков правилник за користење на службени мобилни телефони. Само на име на градоначалникот Петрески се воделе 6 телефонски броеви.

Сигурно дека во Република Македонија, а веројатно и пошироко, не постои друга локална самоуправа која има ваков обем на долгување, а штетите од прекумерното и неразумно задолжување ќе бидат долгогодишни. Останува на новата локална власт, заедно со останатите институции на државно ниво, да изработи сериозна и остварлива програма, која ќе ја амортизира ваквата состојба“, се вели во текстот на „Курир“.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
ОХРИД
Од Охрид во летната сезона нови авионски линии кон Базел и Лондон
Од Охрид во периодот на новата летна сезона се воведуваат летови за Базел и за Лондон, што за патниците ќе значи поедноставен транспорт, нови можности за туризам и бизнис, а за концесионерот зголемени приходи, информираат од операторот со охридскиот ареодром "св. Апостол Павле" - ТАВ "Македонија".
25.05.2015, 17:13


ВЕЛЕС
Шверцери на имигранти се обиделе да прегазат полицаец кај Велес
Лица со возила кои превезувале имигранти од Сирија во обид да избегнат полициска контрола во неделата вечерта кај езерото "Младост" се обиделе да прегази полицаец.
25.05.2015, 17:11


ПОЛИТИКА
Даниелсон: Политички дијалог и одговорност за доверба во институциите
Нападот во Куманово загрижува, но важно е случајот соодветно да биде истражен, да не се предизвикуваат меѓуетнички тензии во земјата, и со него да се оттргнува вниманието од сериозната политичка криза во Македонија, а власта и опозицијата треба да се ангажираат во конструктивен политички дијалог, порача генералниот директор за проширување во Европската комисија, Кристијан Даниелсон во интервјуто за интернет мрежата European Western Balkans.
25.05.2015, 14:44


КРИМИ ХРОНИКА
Разбиена група дилери на дроги во продолжение од акцијата "Мрежа"
Министерството за внатрешни работи, во рамки на републичката акција "Мрежа", реализираше случај во кој е откриена криминална група која набавувала и дистрибуирала марихуана, но и други видови наркотици во неколку града од државата.
25.05.2015, 14:41


МАКЕДОНИЈА
Авганистански тинејџер најден крај шини почина по тешки повреди
16-годишен државјанин на Авганистан почина во неделата навечер на пат кон скопските клиники, откако со многубројни повреди бил пронајден покрај шините на железничката пруга Демир Капија – Неготино.
25.05.2015, 14:35

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Шега или закана: Димтириј Рогозин: "На Тенковите не им е потребна виза да влезат во Европа..."
Заменик рускиот премиер вели дека воопшто не се чувствува загрижено поради тоа што санкциите не му д...
КРИМИ ХРОНИКА
Разбиена група дилери на дроги во продолжение од акцијата "Мрежа"
КРИМИ ХРОНИКА
Семејни расправии во Струмица и Скопје завршија со братско крвопролевање
МЕЛБУРН
Ладнокрвен монструм: Киднапирал туристка, па со недели ја камшикувал и силувал
МАКЕДОНИЈА
Авганистански тинејџер најден крај шини почина по тешки повреди

ВИДЕО ВЕСТИ

Разбиена група дилери на дроги во продолжение од акцијата "Мрежа"
Министерството за внатрешни работи, во рамки на републичката акција "Мрежа", реализираше случај во кој е откриена криминална група која набавувала и дистрибуирала марихуана, но и други видови наркотици во неколку града од државата.
МАЛЕЗИЈА
139 гробници во Малезија: Ги оставале телата на мигрантите да се распаднат, па ги затрупувале со земја!
ФЛОРИДА
"Flakka": Нова дрога поради која луѓето се соблекуваат и имаат секс со дрвја
ЛОНДОН
Исчезнал пред 4 години: Братот на Ким Јонг Ун, кој бил отфрлен „зошто е феминизиран”, е снимен во Лондон

ФОТО  
Ерупцијата на планината Св. Елена (Вашингтон), пред 35 години!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МАКЕДОНИЈА
Албанските терористи се закануваат: Целосна војна во Македонија, почнуваме на 12. мај!
СКОПЈЕ
Освен во Куманово, се пука и во Арачиново и Грушино?
КУМАНОВО
Крвавото лице на злосторникот: Еве како изгледа уапсениот терорист кој убивал во Куманово!
КУМАНОВО
Ова се 28-те уапсени терористи: Зад решетки и полицаецот Арсим Бајрами кој пукал врз своите колеги!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: