АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Започнуваат големите Велигденски пости
18.03.2013 | 11:21
Извор: Нетпрес
Прочитано: 4534 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

За сите православни верници денеска започнуваат неколкунеделните големи Велигденски пости кои завршуваат со празникот Велигден, кој оваа година ќе се прославува на петти мај.

Постот во христијанството не претставува само откажување од мрсна храна, туку има духовна димензија.

Датумот на почетокот на постите зависи од датумот на празнување на најголемиот христијански празник Велигден, кој православните верници го слават секогаш во недела на полна месечина по пролетната рамноденица.

Првиот ден на постите се нарекува Чист понеделник, кој доаѓа по Белата недела, последен ден од Месната недела, која е врв на славите пред постот и во која треба да влезе достоинствено и со помалку гревови.

Првата недела на постот се нарекува Чиста, а последната е Недела на православието.

Според православното учење, Големиот пост не учи на покајание, простување и вистинска молитва, а целта е во мир и тишина да се дочека најголемиот христијански празник Велигден, бидејќи вербата во Велигден е основата на христијанството.
Големиот пост , кој своето име го добил според Чесниот крст на кој настрадал Исус Христос, е востановен по примерот на Спасителот, кој, по крштевањето на реката Јордан, заминал во пустината и постел 40 денови и ноќи, по што излегол како победик од искушението.

Постот не е гладување, ниту запоставување на трпезата, на која во деновите од постот нема храна од животинско потекло, туку пред се’ морален и етички чин и израз на вистината на љубовта кон Бога и Синот Божји, кој со своето страдање и вербата во животот ги воспоставил вредностите на христијанството.

Постот во христијанството не преставува само одрекување од мрсна храна, туку има духовна димензија- воздржување од нечисти мисли, зборови и дела, повеќе молитви, покажување на милосрдност и правење на добри дела.

Постот претставува и издигнување на духот над телото, победа на духовната страна над сетилата и за христијаните претставува подготовка за одбележување и прослава на празникот.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Иванов и Коѕиас го поздравија позитивниот континуитет во односите меѓу Македонија и Грција
Македонскиот Претседател Ѓорги Иванов и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас, кој пррстојуваше во четвртокот во еднодневна посета на Македонија изразија задоволство од континуираниот позитивен развој на односите и подобрувањето на севкупната атмосфера меѓу двете земји.
25.08.2016, 20:49


ПОЛИТИКА
Пратениците од владејачкото мнозинство дадоа зелено светло за измените на Законот за земјоделие
Пратеничката група на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и од неа предводената коалиција „За подобра Македонија“ на првото продолжение на 114-та пленарна седница на Собранието во четвртокот даде зелено светло за измените и дополнувањата на Законот за земјоделство и рурален развој.
25.08.2016, 20:47


НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Димитриев-Коцијас: Пронаоѓање на сфери и области кои ќе придонесат за зближување на Македонија и Грција
Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев во четвртокот оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коцијас, на која од страна на Димитриев беше истакната потребата за пронаоѓање на сфери и области кои ќе придонесат за зближување на двете држави и воспоставување на билатерални соработки.
25.08.2016, 16:39


ПОЛИТИКА
Повторно не се избра петтиот член на ад-хок телото, продолжуваат партиските обвинувања
Четворицата избрани членови на Привремената комисија за следење на медиумското претставување не се состанаа во четврток како што беше договорено и повторно не го избраа петтиот член на ова ад-хок тело кое треба да се формира по договор на париите.
25.08.2016, 16:38


НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Вељаноски: Мандатот на амбасадорот Џеншун придонесе во градењето на пријателски односи меѓу Кина и Македонија
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски во четвртокот оствари проштална средба со амбасадорот на Кина, Вен Џеншун, за време на која беше потенцирано дека мандатот на кинескиот амбасадор бил одбележан со активно градење на пријателски односи меѓу двете земји и голема поддршка од страна на Кина кон Македонија.
25.08.2016, 16:37

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Паника на Јадранот: Досега невиден "џин" пливал покрај брод полн со туристи и ги преплашил "до смрт"
Гостите на туристичките бродови во Ровињ во вечерните часови доживеале несекојдневна глетка, јавува ...
ЕКОНОМИЈА
Расте бројот на блокирани сметки, нови правила за извршителите од јануари
АКАПУЛКО
Изгубен рај: Некогаш туристичка мека, а денес воена зона на мафијата
СИРИЈА
Сириските власти остро ги осудија Турците: Сакате едни терористи да ги замените со други!
МОСКВА
Путин ја кренал целата војска во состојба на борбена готовност

ВИДЕО ВЕСТИ

Мал херој со големо срце: 13-годишниот Ахмед сам го минал Средоземното море да побара помош за својот брат
Детето од Египет, Ахмед Махмуд, сам го преминал Средоземното море за во Европа да побара помош за својот болен брат, а за неколку дена во Италија ќе му се приклучи и неговото семејство, соопштило денес египетското Министерство за надворешни работи.
СИРИЈА
Турци војуваат во Сирија: Уште една турска тенковска единица ја преминала границата
ХРВАТСКА
Паника на Јадранот: Досега невиден "џин" пливал покрај брод полн со туристи и ги преплашил "до смрт"
САД
Низа торнада го опустошиле централниот дел на Америка: Ветерот дувал со 265 km/h, куќите уништени, луѓето очајни

ФОТО  
Над 10.000 лица останале без своите домови поради пожарите кои ја зафатиле Калифорнија (низ фотографии)

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
БИХ
Се борел до последниот здив: Објавена е и снимка од кобниот скок во Дрина! (Вознемирувачка содржина)
КАНАДА
Канаѓаните им објаснија на муслиманите зошто нема да го укинат свинското месо во кантините во училиштата
СИРИЈА
Смрт во „леглото на ѕверовите“: Гледала како младата Босанка ја убиваат со чекан, а потоа и самата доживеала страшна судбина
ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА
Неофицијално, невремето во Скопје ја зема и првата жртва: Жена настрадала во близина на Смилковското езеро?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: