АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
30
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Потпишан Кодекс за фер избори
11.03.2013 | 14:20
Извор: Нетпрес
Прочитано: 2175 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Кандидатите за градоначалници од скопските општини и на Градот Скопје денеска потпишаа Кодекс на однесување за слободни и фер избори, во организација на Институтот за парламентарна демократија и Националниот демократски институт.

“Сите партии, кандидати и членови се со еднаква одговорност пред сите закони, правила и прописи на Република Македонија. Тие ќе го осудуваат јавно и постојано, секој чин на насилство и заплашување од чија било страна. Ќе го преземаат секој можен чекор за елиминирање на сите форми на изборен фалсификат пред, за време и по денот на изборите. Целосно ќе ги почитуваат законските прописи за трошоците поврзани со нивните кампањи и ќе ги објават своите жиро - сметки во согласност со овие прописи“, стои меѓу другото во Кодексот што го потпишаа кандидатите за градоначалници.

Според кандидатот за градоначалник за Скопје од ВМРО - ДПМНЕ Коце Трајановски потпишувањето на Кодексот меѓу другото е позитивен чин и за самите кандидати за да нема, како што рече, непристојни обвинувања и да постои добар амбиент на овие локални избори во Република Македонија.

“Да се овозможи еден човек - еден глас односно волјата на граѓаните да не се злоупотербува. Досега сме покажале дека можеме на фер и демократски начин да ги водиме изборите“, изјави по потпишувањето Трајановски.

За Јани Макрадули, кандидатот за градоначалник на Скопје од СДСМ, ова е симболика за која изрази надеж дека ќе преработи во пракса, затоа што е исклучително важно, подвлече, гласот на граѓанинот да вреди и секој граѓанин слободно да ја изрази својата волја.

“Сведоци сме секојдневно дека владините министри преку ден се во функција на локалните избори, а тоа самото говори дека овој Кодекс е добра војла, што сакаме да направиме. Верувам дека по потпишувањето, користењето на јавни фондови и ресурси, службени возила, нема да отвораат развојни проекти за време на кампањата, ќе бидат минато и со своите програми и деи ќе се натпреваруваме пред граѓаните на Скопје“, изјави Макрадули.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
МАКЕДОНИЈА
Уште во 2009 година Стајковци било поплавено – Зошто тогаш не се решил проблемот со одводниот канал?
Деновиве на социјалните мрежи е актуелен извадок од сторија објавена на телевизијата A1 уште на 24.06.2009 година која пишува за проблемот со одводниот канал во скопско Стајковци кој очигледно не бил сериозно сфатен и кој доведе до катастрофалните поплави кои однесоа 22 човечки жртви и предизвикаа големи материјални штети.
24.08.2016, 16:57


НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Претседателот Иванов и солунскиот градоначалник Бутарис во посета на Крушево
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов и градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, во средата го посетија Крушево. На покана на Школата за младите лидери што се одржува под покровителство на претседателот Иванов по седми пат годинава, градоначалникот Бутарис е еден од предавачите на оваа меѓународна школа за млади лидери, што е повод за неговата посета на Република Македонија.
24.08.2016, 16:11


МАКЕДОНИЈА
Град Скопје со низа мерки за помош на поплавените во висина од неколку милиони евра
На денешната седница на Советот на Град Скопје, по предлог на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, ќе бидат донесени неколку исклучително важни одлуки за погодените граѓани од поплавите кои веруваме дека со нетрпение и поздрав ќе ги дочекаат, во насока на помош за санирање на штетите кои беа предизвикани во неколку населени места на територијата на Скопје по катастрофалните поплави од кобниот 6 август, истакна денес Слободанка Трајковска, координатор на советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје.
24.08.2016, 16:00


МАКЕДОНИЈА
Сите студентски домови добија нови лифтови
Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски истакна дека станува збор за капитална инвестиција и остварување на едно ветување кое се однесува на комплетна промена на старите лифтови.
24.08.2016, 15:58


МАКЕДОНИЈА
2700 студенти од втора и повисоките студиски години аплицирале за студентско легло
2700 студенти од втора и повисоките студиски години аплицирале за легло во студентските домови. Рокот за пријавување заврши вчера додека пријавувањето на бруцошите се уште е во тек, истакна денеска заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски.
24.08.2016, 15:57

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Познат охридски угостител загинал кај Требеништа кога со мотор се забил во камион
До несреќата дошло кога моторџијата директно удрил во товарен камион кој пренесувал ваљак на патниот...
Лицето од тетрапакот: Како смртта на ова дете засекогаш ја променила Америка
Вознемирувачко видео: Ја доживеале судбината на своите жртви: Масовна егзекуција на џихадисти во Ирак
ИРАК
Се наближува катастрофа од Библиски размери: Ирачаните се подготвуваат за „конечната" битка против ИСИС
ИЗРАЕЛ
Израел ги предупреди Турците: Би ви било подобро два пати да размислите...

ВИДЕО ВЕСТИ

Сведоштва на преживеаните после страшниот земјотрес: Од рушевините се слушаат повици за помош, половина град исчезна
Силен земјотрес рано утринава ја погоди централна Италија. Најпогодени се градовите Акумоли, Аматриче, Поста и Арквата Дел Тронто. Местата се уништени, а многу луѓе ги загубија своите животи.
АВСТРАЛИЈА
Касапел низ хостел: Извикувал Алах Акбар и со нож убил девојка, а едно момче тешко ранил
КАРИНГТОН
Паднал на нос: Најголемиот авион во светот оштетен по пробниот лет
ФРАНЦИЈА
Хаос на плажите во Франција: Вооружена полиција ги тера жените да ги соблечат буркините, луѓето им аплаудираат

ФОТО  
Над 10.000 лица останале без своите домови поради пожарите кои ја зафатиле Калифорнија (низ фотографии)

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
БИХ
Се борел до последниот здив: Објавена е и снимка од кобниот скок во Дрина! (Вознемирувачка содржина)
КАНАДА
Канаѓаните им објаснија на муслиманите зошто нема да го укинат свинското месо во кантините во училиштата
СИРИЈА
Смрт во „леглото на ѕверовите“: Гледала како младата Босанка ја убиваат со чекан, а потоа и самата доживеала страшна судбина
ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА
Неофицијално, невремето во Скопје ја зема и првата жртва: Жена настрадала во близина на Смилковското езеро?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: