АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
31
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во Струга со заеднички сили на избори
22.02.2013 | 09:30
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1258 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Струшките членови на СДСМ ќе го поддржат кандидатот за градоначалник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, д-р Владо Кочоски, на претстојните локални избори, пишува “Утрински весник“ во текстот каде се анализира каде ќе бидат жешките точки на претстојните локални избори.

Партиската нетрпеливост, барем кај дел од стружани, за кратко ќе биде ставена на страна во надеж дека Македонците ќе го добијат најважното место во градот.

Пред четири години, потсетува “Утрински“, албанските партии поделија над 15.000 гласа, слично минаа и фаворитите на двете најголеми македонски партии, но имаше една битна разлика: кандидатот на СДСМ, Фијат Цаноски, ги доби и симпатиите на Македонците-муслимани. Победата, сепак, ја однесе Рамис Мерко. Тимот на Црвенковски сега нема свој кандидат, а ДУИ и ПЕИ на Цаноски склучија пакт за соработка, што дополнително ќе ја засоли струшката манџа.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Димитриев-Коцијас: Пронаоѓање на сфери и области кои ќе придонесат за зближување на Македонија и Грција
Претседателот на Владата на Република Македонија, Емил Димитриев во четвртокот оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коцијас, на која од страна на Димитриев беше истакната потребата за пронаоѓање на сфери и области кои ќе придонесат за зближување на двете држави и воспоставување на билатерални соработки.
25.08.2016, 16:39


ПОЛИТИКА
Повторно не се избра петтиот член на ад-хок телото, продолжуваат партиските обвинувања
Четворицата избрани членови на Привремената комисија за следење на медиумското претставување не се состанаа во четврток како што беше договорено и повторно не го избраа петтиот член на ова ад-хок тело кое треба да се формира по договор на париите.
25.08.2016, 16:38


НАДВОРЕШНА ПОЛИТИКА
Вељаноски: Мандатот на амбасадорот Џеншун придонесе во градењето на пријателски односи меѓу Кина и Македонија
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски во четвртокот оствари проштална средба со амбасадорот на Кина, Вен Џеншун, за време на која беше потенцирано дека мандатот на кинескиот амбасадор бил одбележан со активно градење на пријателски односи меѓу двете земји и голема поддршка од страна на Кина кон Македонија.
25.08.2016, 16:37


ЕКОНОМИЈА
Расте бројот на блокирани сметки, нови правила за извршителите од јануари
Извршителите во просек наплаќаат по околу 10 милиони евра секој месец од должниците, од граѓаните и од компаниите. Примената на новиот закон кој значително ги менува правилата требаше да почне оваа недела, но беше одложена за јануари вгодина.
25.08.2016, 16:15


МАКЕДОНИЈА
Донесени измени на Законот за просторно и урбанистичко планирање
Со измените се пропишуваат услови за изменување и дополнување на генералните урбанистички планови и урбанистичките планови за села во делови, во зависност од реалните потреби и можности на донесувачот.
25.08.2016, 15:31

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Хаос на плажите во Франција: Вооружена полиција ги тера жените да ги соблечат буркините, луѓето им аплаудираат
Француската полиција принудила една жена која лежела на плажа во Ница во вторникот, да го соблече бу...
СКОПЈЕ
Украден скапоцен олдтајмер од скопска гаража
СКОПЈЕ
Потенцијална заразна "бомба": На само 10 минути од Скопје - Бара полна со мртви животни!
ИТАЛИЈА
Градот исчезнал за една ноќ: Вака вчера изгледал убавиот италијански град Аматриче
КАРИНГТОН
Паднал на нос: Најголемиот авион во светот оштетен по пробниот лет

ВИДЕО ВЕСТИ

Мал херој со големо срце: 13-годишниот Ахмед сам го минал Средоземното море да побара помош за својот брат
Детето од Египет, Ахмед Махмуд, сам го преминал Средоземното море за во Европа да побара помош за својот болен брат, а за неколку дена во Италија ќе му се приклучи и неговото семејство, соопштило денес египетското Министерство за надворешни работи.
СИРИЈА
Турци војуваат во Сирија: Уште една турска тенковска единица ја преминала границата
ХРВАТСКА
Паника на Јадранот: Досега невиден "џин" пливал покрај брод полн со туристи и ги преплашил "до смрт"
САД
Низа торнада го опустошиле централниот дел на Америка: Ветерот дувал со 265 km/h, куќите уништени, луѓето очајни

ФОТО  
Над 10.000 лица останале без своите домови поради пожарите кои ја зафатиле Калифорнија (низ фотографии)

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
БИХ
Се борел до последниот здив: Објавена е и снимка од кобниот скок во Дрина! (Вознемирувачка содржина)
КАНАДА
Канаѓаните им објаснија на муслиманите зошто нема да го укинат свинското месо во кантините во училиштата
СИРИЈА
Смрт во „леглото на ѕверовите“: Гледала како младата Босанка ја убиваат со чекан, а потоа и самата доживеала страшна судбина
ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА
Неофицијално, невремето во Скопје ја зема и првата жртва: Жена настрадала во близина на Смилковското езеро?
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: