АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
14
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Сакате работа во Германија: Како до признавање на квалификациите
21.02.2013 | 15:31
Извор: Денар.мк
Прочитано: 12484 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Германската влада во јуни 2011 година започна „офанзива“ за привлекување на стручна работна сила.

Доколку на германскиот пазар на труд ништо не се промени, во 2025 година на локалните компании ќе им недостастуваат 6 милиони работници.

Механичар кој вози такси, медицинска сестра која работи како чистачка, инженер кој живее од социјална помош. Во Германија има голем број доселеници кои не ја работат работата за која се квалификувани и за која добиле диплома и стекнале квалификации во други земји.

Законско право на признавање на квалификациите

Претставникот на германското Министерство за економија, Улрич Шонлеитнер, вели дека тешко е да се споредат странските квалификации со германските. „Ние имаме високо ниво, кое не сакаме да го “разредиме”. Затоа мораме точно да утврдиме какви се конкретните компетенции на одреден поединец“.

Страна за споредување на квалификации

Информации за тоа какви професионални квалификации постојат во одредена земја и како тие може да се споредат со германскиот систем на вреднување може да се најдат на интернет страницата www.bq-portal.de во чие поставување учествувало и германското Министерство за економија.

Колку ќе ве чини

За признавање на квалификациите во точно утврдените професии како што се доктор или медицинска сестра, задолжени се службеници во покраинските институции за здравство. „Тие не чувствуваат притисок од некоја фирма која вели: „Нам овде ни се потребни луѓе“, објаснува Маиер. Дополнителна препрека се трошоците кои настануваат при признавањето на квалификациите. По правило тие се околу 600 евра, но трошокот може да стигне и до 2.000 евра. Се зависи од тоа колку документи треба да се соберат.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
АЗИЈА
Ноќната мора на Азија: Дали Индија и Пакистан навистина сакаат војна?
Индија и Пакитан ги зафати „воено лудило“. Додека провокаторите охрабрени од медиумската пропаганда „дивеат“ на социјалните мрежи, народот се плаши од војна помеѓу двете нуклеарни сили.
28.10.2016, 17:00


СВЕТ 2045
Пентагон открива: Светот во 2045-та година ќе изгледа вака
Светот ќе биде многу поразлично место во 2045-та година. Предвидувањето на иднината не е лесно, но кога станува збор за технолошкиот напредок, можеби е најдобро да се прашаат истражувачите од Пентагон.
28.10.2016, 16:43


АЛЕПО
Сириските бунтовници тргнаа во пробој на блокадата во источно Алепо, турските авиони вратени
Сириските опозициски бунтовници кои ги поддржува Западот заедно со џихадистите започнале во петокот противнапад со цел да ја пробијат блокадата на сириската владина војска и нејзините сојузнички локални милиции за да ја прекинат опсадата на источните квартови на северниот град Алепо, јавува BBC, а во меѓувреме турските борбени авиони се обиделе да навлезат во сирискиот воздушен простор во истоимената провинција Алепо, но биле вратени по предупредувањето од страна на сириската и руската војска.
28.10.2016, 16:27


ФИЛИПИНИ
Се наоѓаше на „црната листа“ на претседателот: Дутерте започна да ги ликвидира и политичарите
Филипинскиот градоначалник кој што беше на листата на претседателот Дутерте поради наводна поврзаност со дрога, денес бил убиен заедно со неговите девет телохранители.
28.10.2016, 16:00


САД
Црномурестите робови на Белата куќа: Конечно е раскажана приказната за „невидливите“ слуги на претседателот
Барак Обама е првиот црномурест претседател на Соединетите Американски Држави, но секако, не е првиот афроамериканец кој што живеел во Белата куќа.
28.10.2016, 15:30

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Лудата забава станала хорор: Манекенот сакал да го гледа парот како има секс, а потоа неочекувано отишол во смрт
Џордан Грејтвик (26) бодибилдер и манекен починал од предозирање со дрогата MDMA откако после ноќна ...
КОСОВО
Што сака семејството Клинтон да направи со Косово? Албанците тврдат дека Бил е светец, а Хилари ја обожуваат! Еве и зошто
ПОЛИТИКА
Опасни сведочења на Богоески за власта, им порача дека ќе завршат во жолто комбе
ЕВРОПА
Земјотрес посилен од Брегзит: Ако си замине Меркел, ќе дојде тој и ќе ѝ донесе смрт на ЕУ
ШПАНИЈА
Британска шлаканица за Русија: Шпанците сепак нема да го снабдат со гориво рускиот носач на авиони

ВИДЕО ВЕСТИ

Мајкл Мур: Трамп ќе победи, и тоа ќе биде најголема катастрофа во историјата
И покрај анкетите кои ѝ даваат значајна предност на Хилари Клинтон над Доналд Трамп, има такви кои мислат дека тој ќе победи. Иако некои анкети на противкандидатката на Трамп ѝ даваат предност од дури 14 проценти, прославениот американски режисер Мајкл Мур мисли дека ќе победи токму Доналд Трамп.
СКОПЈЕ
Канческа – Милевска по распитот: Ова е политички театар на СДСМ и СЈО
САУДИСКА АРАБИЈА
Судир на векот: Саудиска Арабија пресретнала ракета лансирана на светиот муслимански град
ИТАЛИЈА
"Ваков земјотрес без жртви... е чудо!"

ФОТО  
Страшните последици од ураганот Метју низ фотографии...

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
СТОРИИ
Боки 13 му се обрати на градоначалникот на Свети Николе: Малиот Лука не смее да биде предмет на игри, ниту гладен и смрзнат!
СВЕТ
Мојот татко ми вбризга шприц со крв заразена со ХИВ: Имам СИДА, а сега дознав зошто го направи тоа
ПОЛИТИКА
ВИДЕО: Отвори, отвори! Погледнете како Катица Јанева влезе во МВР!
МОСУЛ
Ќе се гине на секој чекор: Наскоро ќе започне битка над битките – сите страни се подготвени за крвава пресметка!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: