АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
6
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Основан Институт за овластени сметководители
10.11.2012 | 16:35
Извор: Нетпрес
Прочитано: 2671 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Сметководителите во иднина ќе ја организираат својата работа преку Институт. Преку тоа тело ќе се спроведуваат обуки и испити, ќе се издаваат уверенија и лиценци и ќе се контролира нивната работа.

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески денеска додели уверенија за сметководители и ги најави идните активности на институтот на сметководители и овластени сметководители по одржувањето на неговото основачко собрание.

Со основањето на Институтот престануваат законските обврски на Министерството за финансии поврзани со професионалното организирање и дејствување на сметководителите.

“Отсега натаму пред вас сметководителите и овластените сметководители престојат сериозни и обемни обврски - регистрирање на Институтот, избор на Управен одбор и комисии, формирање на подружници, воведување регистри, спроведување обуки и испити, издавање уверенија и лиценци, спроведување на контроли и сл.,“ рече на свеченоста во Владата вицепремиерот Ставрески.

Тој ги повика сметководителите активно да се вклучат во работата на Институтот и да придонесат за негово успешно работење и етаблирање во препознатливо професионално здружение.

Министерството за финансии, како што рече, останува отворено за натамошна соработка со цел воспоставување стручно, транспарентно, професионално и одговорно водење на сметководството.

Ставрески информира дека до 6-ти овој месец до Министерството за финансии се поднесени вкупно 2.142 барања за уверенија. Заклучно со денеска Министерството издало 645 уверенија, а се обработени и дополнителни 417 барања за кои се подготвуваат уверенија и во наредните денови ќе бидат доставени до барателите. Тие бројки, според Ставрески, се показател оти интересот за добивање уверенија се зголемува со што се засилува и динамиката за нивно издавање.

На основачкото собрание на Институтот се донесени одлука за основање и статут и се избрани претседател и членови на Надзорниот одбор. Сите одлуки на основачкото собрание биле донесени со акламација.

“Со тоа се потврди дека професионалното здружување и организирање на сметководителите е нивна потреба и интерес“, оцени вицепремиерот Зоран Ставрески.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
МАКЕДОНИЈА
Откриени повеќе случаи на трговија со дрога и криумчарење мигранти
Бирото за јавна безбедност изминатиот месец реализирало голем број случаи од различни области во кои кривично се пријавени 28 лица поради постоење основи на сомнение дека сториле повеќе кривични дела. Дел од нив се осомничени за недозволена трговија со дрога, дел за криумчарење мигранти и дел за дела од областа на класичниот криминал.
01.10.2016, 15:40


ЦРНА ХРОНИКА
Тешка сообраќајка во Гостивар – мотоциклист се бори за живот на скопските клиники
Вчера околу 07,40 часот на локалниот пат за село Балин дол-Гостивар, случена е сообраќајна незгода во која 37-годишниот О.Е. од село Дуф, управувајќи мотоцикл „Сузуки“ удрил во дрво, при што се здобил со тешки телесни повреди-фрактура на долни екстремитети и череп.
01.10.2016, 15:39


БИТОЛА
Андонов: Согласно законот јасно се знае начинот на кадровски промени во МВР
Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Оливер Андонов денеска во Битола одговарајќи на новинарско прашање во врска со кадровските промени во МВР кои ги изврши министерот Оливер Спасовски, рече дека промените може да се вршат согласно привремениот Закон за привремена Влада за спроведување на избори за пратеници во Собранието на Република Македонија и јасно и прецизно се знае начинот на промени по хоризонтала и вертикала во МВР.
01.10.2016, 15:37


СКОПЈЕ
Се решава станбеното прашање на припадниците на АРМ- поставен камен темелникот на првата зграда
Почна израдбата на првата зграда која ќе го реши станбеното прашање на 32-ца припадници на Армијата на Република Македонија. Оваа зграда е во рамки на проектот „АРМ – мој вистински дом“, преку кој припадниците на Армијата под поволни услови ќе дојдат до сопствено живеалиште.
01.10.2016, 15:34


ПОЛИТИКА
СДСМ во недела ќе го одржи 20-от Конгрес на партијата
Социјалдемократскиот сојуз на Македонија во недела ќе го одржи 20-от Конгрес на партијата.
01.10.2016, 15:18

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Главоболка за географите: Австралија не е таму каде што мислевте
Австралија е посеверно од тоа што досега се мислело. Овој континент од 1994. година се поместил севе...
КИНА
Масакр каков што не се памети: Момче ги убило родителите, а потоа и 17 соседи за да го прикрие злосторството!
СКОПЈЕ
И свадбите замолкнаa пред ЗАМП?!
КАШМИР
Една искра може да доведе до нуклеарна војна: По убиството на војникот, одненадеж евакуирани повеќе од 10.000 луѓе од границата
САД
Тој го барал "Зракот на смртта": Првиот човек кој ги видел тајните записи на Тесла бил чичкото на Доналд Трамп

ВИДЕО ВЕСТИ

Протекла тајна снимка: Кери на Сиријците: Немам поддршка од војската на САД за акција против Асад
Во аудио снимката која протекла во јавноста, државниот секретар на САД, Џон Кери, им се пожалил на сириските цивили дека неговите напори за мир немаат поддршка од војската на САД.
ГРАЦ
Манијакот од Грац осуден на доживотен затвор: Со џип на главниот градски плоштад намерно покосил 50 луѓе
САД
Демонстрантите тероризираат град во САД: Кршат прозори на автомобили, гаѓаат полицајци со шишиња, две лица уапсени
РОВИЊ
Битолското чупе меѓу 25-те најдобри кампањи на регионалниот рекламен фестивал BalCannes во Ровињ

ФОТО  
Започна 183-то издание на најголемиот фестивал на пиво во светот, Октоберфест во Минхен

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МАКЕДОНИЈА
Црниот сеизмички појас претставува голема закана за Скопје
МАКЕДОНИЈА
Лавина од коментари: Погледнете го целосното немонтирано видео од интервјуто со Катица Јанева
СТОРИИ
Што значи да се доживее тешка сообраќајна незгода, а сепак да се преживее? Прочитајте ја потресната изјава на младата скопјанка за Точка
САД
Фотографијата која што е запечатена во сеќавањата: Што знаеме за човекот кој скокна во смртта на 11-ти септември
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2016 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: