АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
27
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
“Продис“ ќе вработи 160 луѓе
31.10.2012 | 15:28
Извор: Нетпрес
Прочитано: 2014 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Во технолошко-индустриската развојна зона “Скопје 1“ денеска е отворена фабриката “Продис“ на рускиот фармацевтски холдинг “Протек груп“ во која ќе се произведуваат хомеопатски лекови, органски и неоргански производи и чаеви.

Во фабриката со површина од 5.000 метри квадратни првично ќе бидат вработени 45 лица, а до крајот на годинава нивниот број ќе се зголеми на 80. Во втората фаза се очекува да бидат доградени уште 4.000 метри квадратни и да се вработат уште 80 лица со што целосно ќе биде затворено производството на хомеопатски лекови од суровина до финален производ.

Изградбата на објектот досега чинеше 3,8 милиони евра, а до крајот на годинава се очекува да бидат вложени уште 400.000 евра.

Фабриката официјално ја отвори премиерот Никола Груевски заедно со економскиот тим на Владата.

“Октомври 2012. година дефинитивно е месец на инвестиции во Македонија. Отворен е ’Сити мол’, инвестиција од околу 70 милиони евра во која се очекува да бидат вработени околу 2.000 лица, ’Кемет електроникс’, инвестиција од 25 милиони евра со чие заокружување треба да се вработат 500 лица, ’Текнохосе’, инвестиција од 15 милиони евра што ќе овозможи околу 200 вработувања и денеска се отвора фабриката ’Продис’ на руски ’Протек груп’, инвестиција од 8 милиони евра во која по целосното завршување ќе се вработат 160 лица“, рече премиерот.

Новата фабрика, додаде, треба да донесе нови знаења за производство на лекови и покрај директни ќе овозможи и индиректни вработувања на лица пред се од еколошките краеви на Македонија од каде “Продис“ ќе црпи суровини.

“Македонија е лидер во регионот во водење бизнис и е на петтото место во светот. Успешноста на земјава ја потврди и агенцијата Фич со потврдувањето на кредитниот рејтинг со ББ+“, рече Груевски. Додаде дека очекува и се надева оти и во иднина ќе продолжат новите инвестиции во Македонија и дека други руски компании ќе го следат примерот на “Протек груп“.

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески нагласи дека отворањето на “Продис“ е резултат на средбите со инвеститорите одржани за време на владините роуд-шоуа.

“Тоа покажува дека првиот фактор за привлекување на странските инвестиции во Македонија се средбите и роуд-шоуата што ги организира Владата. Вториот фактор е рангирањето на земјава на 23. место во ’Дуинг бизнис’, а третиот фактор е македонската дијаспора која ги убедува странците дека Македонија е добро место за инвестирање“, рече Ставрески.

Токму таков пример, додаде, е генералниот директор и кофинансиер на “Продис“ Коста Димов кој го убеди сопственикот на “Протек груп“ Вадим Јакунин Сергеевич да инвестира во Македонија.

“Протек груп“ е еден од најголемите фармацевтски холдинзи во Русија што се занимава со производство, дистрибуција и трговија со лекови и козметика. Вработува 12.000 луѓе и има годишен обрт од четири милијарди долари.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
ПРОРОШТВО
Пророштвото на Тарабиќ: Над главата на Македонија – Русија и Западот ќе водат војна
Кога мирисот ќе излезе од полското цвеќе, кога милоста ќе излезе од човекот, кога реките ќе го изгубат своето здравје – ќе настапи најголемата општа војна. Кога ќе започне оваа војна, тешко на оние војски кои ќе војуваат на небото, а добро за оние кои војуваат по земјата, изјавил Митар Тарабиќ.
22.05.2015, 16:15


ВАТИКАН
Груевски во Ватикан, ќе се сретне со папата Франциско
Премиерот Груевски од денеска е во посета на Италија и Ватикан каде што допатува со комерцијален лет од Цирих. Во рамки на посетата предвидени се поголем број активности и средба со папата Францис. Остатокот од делегацијата вчера вечер допатува со комерцијален лет во Скопје, oбјави телевизија Телма.
22.05.2015, 15:39


МАКЕДОНИЈА
Царината спречи обид за нелегално изнесување на 37.000 евра
Царинските службеници од граничниот премин Табановце – автопат спречија обид за нелегално изнесување на поголема сума девизи во државата.
22.05.2015, 15:38


ЕКОНОМИЈА
Што влијае на цената на златото? FXLider Ви доделува 50€ за да тргувате со цената на златото на светската берза од Вашиот дом!
Од кога во септември, 2011 година цената на златото го достигна својот максимум, таа до денес падна околу 36%. Меѓутоа последните година дена и покрај повремените осцилации цената се стабилизираше над 1140 долари по унца и веќе четврта недела е во благ раст.
22.05.2015, 15:27


СКОПЈЕ
Заедницата на Македонци во Хрватска се огради од најавените протести
Заедницата на Македонци во Република Хрватска заедно со сите нејзини членови денеска преку писмено соопштение се огради и воено ги отфрли сите барања на демонстрантите за најавениот протест што треба да се одржи во сабота на 23-ти пред Амбасадата на Република Македонија во Загреб.
22.05.2015, 15:18

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Дубровник под целосна опсада: Специјалците се насекаде низ улиците, никој не смее ниту да влезе, ниту да излезе!
На повеќе локации во Дубровник се наоѓаат добро вооружени специјалци. Тие вршат строга контрола за т...
ИСИС
Ги соблекуваат до гола кожа и ги продаваат на најдобриот понудувач: Најубавите девици - секс робинки на исламските милитанти
ЖИВОТНИ ПРИКАЗНИ
Татко се обидел да го убие својот осумгодишен син – Она што денес му го порачува синот го шокираше целиот свет
НАЈОПАСНИ ГРАДОВИ
Во Европа опасноста расте: Во овие градови е најголем ризикот од терористички напад
КОЛУМБИЈА
Неверојатна снимка: Се урнал авион со повеќе од еден тон кокаин!

ВИДЕО ВЕСТИ

Итна евакуација во Лондон: На Вембли пронајдена бомба од 50 килограми!
Бомбата заостанала од Втората светска војна, а се верува дека воената авијација на фашистичка Германија ја фрлила во 40-тите години од минатиот век.
АЛ КАЕДА
Принц на тероризмот: Бин Ладен го обучувал омилениот син да биде лидер на Ал Каеда!
КОЛУМБИЈА
Неверојатна снимка: Се урнал авион со повеќе од еден тон кокаин!
ЖИВОТНИ ПРИКАЗНИ
Татко се обидел да го убие својот осумгодишен син – Она што денес му го порачува синот го шокираше целиот свет

ФОТО  
Ерупцијата на планината Св. Елена (Вашингтон), пред 35 години!

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
МАКЕДОНИЈА
Албанските терористи се закануваат: Целосна војна во Македонија, почнуваме на 12. мај!
СКОПЈЕ
Освен во Куманово, се пука и во Арачиново и Грушино?
КУМАНОВО
Крвавото лице на злосторникот: Еве како изгледа уапсениот терорист кој убивал во Куманово!
КУМАНОВО
Ова се 28-те уапсени терористи: Зад решетки и полицаецот Арсим Бајрами кој пукал врз своите колеги!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: