АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
13
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Задолжително користење на е-Даноци за ДДВ обврзниците од 2013 година
08.10.2012 | 13:46
Извор: Нетпрес
Прочитано: 1336 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Од следната година, ДДВ обврзниците имаат законска обврска ДДВ пријавите и даночните биланси пропишани со Законот за данок на добивка да ги поднесуваат до Управата за јавни приходи по електронски пат преку системот е-Даноци.

За месечните ДДВ обврзници законскиот рок за задолжително поднесување на даночни пријави е први јануари 2013 година, додека за тримесечните ДДВ обврзници е први јули следната година.

УЈП им препорачува на ДДВ обврзниците да не го чекаат последниот рок и да го искористат периодот октомври- декември за прилагодување и користење на придобивките од електронската комуникација и поднесување на даночни пријави и други обрасци до Управата.

Управата очекува до 31 декември оваа година, 1.619 месечни ДДВ обврзници да се регистрираат за е-Даноци и 2.967 месечни ДДВ обврзници, кои се веќе регистрирани корисници да мигрираат кон новиот систем на е-Даноци.

Доколку во предвиденитем рокови обврзниците не ги преземат потребните чекори, нема да може да ги користат електронскитре услуги на УЈП, односно не постои ризик да не ги исполнат навреме своите законски обврски за поднесување на даночни пријави и пријавување на ДДВ и Данок на добивка.

Задолжителен предуслов за регистрација и користење на е-Даноци е Дигиталниот сертификат на USB токен, издаден од овластена куќа, кој е неопходен за електронско потпишување и верификација на постапката на регистрација и на формуларите кои даночниот обврзник ќе ги поднесува преку https://etax-fl.ujp.gov.mk.

Доколку една фирма користи сметководствени услуги од одредено сметководствено биро, нема да има потреба од набавка на Дигитален сертификат, бидејќи таа обврска ќе ја има сметководителот.

УЈП секој месец ќе организира обуки и советувања за даночните обврзници низ цела Македонија.

Придобивките за даночните обврзници кои ги користат е-Даноците се: намалување на административните трошоци во работата, заштеда на време, електронското пополнување и поднесување на даночна пријава во просек трае 15 минути, можност за поднесување на 57 формулари, вршење прегледи, добивање извештаи и увид во даночното работење, намалување на грешки при пополнување на формуларите, автоматско потсетува за роковите за поднесување на даночните пријави како и високиот степен на безбедност и сигурност.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
МАКЕДОНИЈА
Адеми апелираше за повисоко ниво на безбедност во училиштата
Адеми апелираше за повисоко ниво на безбедност во училиштата. Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми изрази задоволство што полицијата бргу ги открила сторителите кои со спреј испрскале непозната материја во средното училиште "Арсени Јовков".
03.10.2015, 16:34


СКОПЈЕ
Промовиран проектот "Градиме мостови"
Повеќе од 700 ученици од 30 училишта од цела Македонија се собраа денеска во Градскиот парк во Скопје на настанот "Градиме мостови", организиран од Мисијата на ОБСЕ во Скопје, пренесува МИА.
03.10.2015, 16:33


СКОПЈЕ
Момчиња претепани на постојка, нападнато обезбедување во Медицинско
Две малолетни момчиња се здобиле со сериозни повреди откако биле нападнати од поголема група врсници на автобуска постојка во центарот на Скопје, а вработена во агенција за обезбедување во средното медицинско училиште "Панче Караѓозов" од ученик кому не би дозволила да влезе на час кој бил во тек.
03.10.2015, 15:29


СКОПЈЕ
Врвни шпански офтамолози на Универзитетска клиника за очни болести Скопје
На Клиниката за очни болести во Скопје, од саботата престојуваат двајца реномирани специјалисти-офталмолози од шпанскиот град Валенсија, работат во одделот за офталмологија во рамките на Фондацијата за развој на здравствените и биомедицински истражувања на заедницата на Валенсија – ФИСАБИО, информираше Клиниката.
03.10.2015, 15:28


СКОПЈЕ
Сопствениците на локалите на Кејот ја поздравуваат одлуката на Центар и бараат брзо наоѓање заедничко прифатливо решение
Сопствениците на угостителските објекти на Кејот на Вардар во центарот на Скопје, ја поздравија одлуката на градоначалникот и советот на општина Центар, со која се става забрана за градба на проектираната улица од страна на Град Скопје како времена мерка која ќе овозможи изнаоѓање на трајно и соодветно решение за сите граѓани, се вели во нивното соопштение до медиумите.
03.10.2015, 15:27

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

"Хируршката прецизност" на Русите: Еве како нивните борбени авиони го срамнија со земја командниот центар на Исламската држава
Руското Министерство за одбрана денес соопшти дека со "хируршки прецизни" воздушни напади со руски б...
НАСЛЕДНИК
Мистерија „Лукашенко Јуниор“: Зошто претседателот на Белорусија секогаш го носи синот со себе?
СЕЌАВАЊЕ
Дали е ова судбината која што ги очекува сите бегалци? Погледнете ги сцените кои што ја шокираа Европа пред 25 години!
САД И РУСИЈА
Дебакл на Обама: Американскиот план за Сирија забрзано се распаѓа
НОВИ САД
Му го пронашле телото во езеро: Изрешетан синот на црногорски мафијаш

ВИДЕО ВЕСТИ

"Хируршката прецизност" на Русите: Еве како нивните борбени авиони го срамнија со земја командниот центар на Исламската држава
Руското Министерство за одбрана денес соопшти дека со "хируршки прецизни" воздушни напади со руски борбени авиони го уништиле седиштето на џихадистичката група Исламска држава во близина на градот Рака.
ПОЛСКА
Снимил признание: Свештеник објавил дека е геј – „Време е Црквата да ги отвори очите”
СЕЌАВАЊЕ
Дали е ова судбината која што ги очекува сите бегалци? Погледнете ги сцените кои што ја шокираа Европа пред 25 години!
КРИМ
Ова е мостот кој ќе ја спои Русија со Крим

ФОТО  
Албино децата од Танзанија жртви на ловци на човечки делови од тело

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИСИС
Пресврт: Авионите на Путин одат на Исламската држава и добиваат неочекуван сојузник
ДУБАИ
Мистериозната смрт на шеикот: Оргиите, дрогата и стероидите одговорни за смртта на милијардерот?
СВЕТ
Маскиран како бегалец од Сирија, тој го снимил хаосот кој што владее во хрватскиот камп
АВСТРАЛИЈА
Татко заминал во пеколот на нарко мафијата и го одмаздил мртвиот син!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2015 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: