АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Еден од најбараните џихадисти е убиен: Неговата последна порака пред смртта внела страв во коските на лидерите на ИСИС
17.02.2017 | 15:16
Извор: Точка
Прочитано: 8791 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Аудио снимката која била направена во декември со намера да биде објавена по неговата смрт, се проширила на социјалните мрежи доцна во средата.

Еден од најбараните француски џихадисти наводно е убиен во американски воздушен напад во близина на Мосул во Ирак, кој е под контрола на ИСИС. Оваа вест ја потврдил Пентагон, како и канали на социјалните мрежи кои ги користи ИСИС.

Рашид Касим е роден во 1987-та година. Мајка му била со алжирско, а татко му со ерменско потекло. Бил високо профилен член на екстремистичката група и регрутирал нови членови преку Фејсбук.

Француските власти го обвинуваат за убиства со нож во текот на 2016-тата година. Жртви му биле француски полицаец и неговата сопруга, како и свештеник на кој му ја отсекол главата. Го поврзуваат и со многу други злосторства.

Аудио снимката која била направена во декември со намера да биде објавена по неговата смрт, се проширила на социјалните мрежи доцна во средата.

Во пораката наведува дека му било барано да изврши самоубиствен напад, но ги критикува лидерите на ИСИС затоа што праќаат свои луѓе на линијата на фронтот, а самите не се подготвени да го направат истото. Исто така, ги моли своите соборци подобро да ги третираат жените убиени во акции, пренесува Independent.

Во јули минатата година, кога во Ница настрадале 86 луѓе, Касим објавил видео каде обезглавил еден заробеник, и на кое повикува на уште напади против француски државјани.

Тој бил на мета на напади на американската коалиција во близина на Мосул на северот на Ирак минатата седмица, пренесува Пентагон.

Во САД и Франција било потврдено дека Касим бил убиен на 8-ми февруари.Висок службеник во контра-терористичките активности рекол за AFP дека немало "апсолутна потврда за неговата смрт", но дека можноста е навистина голема.

Касим станал радикален исламист по патувањето во Алжир во 2011-тата година. По враќањето во Париз му било забрането да оди во локалната џамија поради неговата насилна реторика и наместо тоа се свртел кон музиката и пишување на рап текстови со наслови како "Јас сум терорист". Ја напуштил Франција и заминал во Сирија во 2012-тата година. Сопругата и трите деца ги повел со себе.

Околу 240 луѓе биле убиени во Франција во напади на ИСИС од почетокот на 2015-тата година.

Оваа земја заедно со САД учествува во нападите против ИСИС на територијата на Ирак и Сирија.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
21.02.2017, 20:38


ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37


ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00


СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55


ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: