АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Мрачни предвидувања за иднината: Светот за неколку години го очекува опасно сценарио
17.02.2017 | 17:31
Извор: Точка
Прочитано: 5573 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Иако е рано да е прогнозира како ќе заврши мандатот на Трамп, сепак јасно е дека новиот американски претседател не ја започна славно својата претседателска „авантура“.

Трамп се заканува на сите страни, во конфликт е речиси со сите во и надвор од САД, а притоа ги игнорира советите на неговите најблиски соработници и експертите. Познатиот аналитичар на германски „Шпигел“, Хенрик Мулер прогнозира што ќе се случи со светот во следните четири години, односно до 2021-ва година.

Трговската војна и последиците

Како што ветуваше, Трамп започна да воведува царини кон разни држави. Некои му возвратија, па дојде до затворање на економиите, повеќето од производите поскапеа, а откажани се бројни инвестиции.

Многу земји бележат пад на благосостојбата, но во САД производството по малку се враќа. На прв поглед тоа изгледа позитивно, но според Мулер, се подготвува стартот на трговската војна. На високите царини на САД, реакцијата на пазарот е тоа што валутите како мексиканскиот пезос, кинескиот јуан или еврата се прилагодуваат така што малку губат од вредноста.


Доларот поради тоа излегува премоќен, а Трамп ги обвинува другите за манипулација со валутите - почнувајќи од Мексико, преку Кина па се до „сојузничката“ ЕУ. Тој забранува увоз на некои производи, а тие му возвраќаат.

Во продолжение, се разурнува чувствителниот светски монетарен систем, посебно страдаат малите економии и компании. Владите поради тоа превземаат контрола над своите централни национални банки и полека парите започнуваат да се користат како оружје.

Свет на конфликти

Светскиот систем кој што го сочинуваа Обединетите нации, Светската банка, ММФ, НАТО, повеќе не постои. Трамп води таква политика така што во даден момент го спроведува токму тоа што мисли дека ќе ги направат помоќни САД и не обрнува внимание на меѓународните обврски. САД се повлекува од Европа и Азија.

Кина сега доминира со пацифичкиот регион. Русија доминира со источна Европа и централна Азија. Хегемонизмот во своите региони започнуваат да го практикуваат и Бразил и Индија. Самото тоа по себе не би било проблем доколку новите позиции не се утврдуваат со гледање преку нишан. И така стигаме до Блискиот исток - Израел, Саудиска Арабија и Иран се чувствуваат многу несигурно.


Русија останува присутна во Сирија после војната, САД е присутен во Израел затоа што сака и натаму да го контролира својот дел од нафтата на Блискиот исток. 2021-ва година ќе биде четвртата година во низа во која што трговијата и производството на оружје драстично расте.

Европа и Африка помеѓу чеканот и наковалната

Околу тоа што се случило со климатските промени, Мулер не навлегува затоа што тоа не е негово подрачје. Во меѓувреме, во 2021-ва година е јасно дека Русија се обидува да командува со Европа поддржувајќи политички струи како популистичката десница, па со доведувањето на такви влади на власт, да ги извлекува земјите од ЕУ. Истото го прави и САД за свој интерес.

ЕУ и покрај тоа и натаму е моќна. Се избори со бегалската криза и кризата со еврото, но константно избиваат нови проблеми. Тоа што ЕУ опстоила според Мулер ќе биде делумно заслуга на неколку среќни случајности.

Членките на ЕУ не успеале да се договорат околу заедничките воени сили, па така опаѓа моќта на заедничката одбрана на границите на ЕУ. Членките на ЕУ поради тоа самостојно се вооружуваат. Африка е многу полошо место за живот. И поради климатските промени и поради хаосот во светот поради растечкиот број на популацијата. Светот е посиромашен и поопасен.


Пораз на десничарите

Десничарката Марин Ле Пен сепак не победи на претседателските избори во Франција. Не дојде до финансиски распад на Европската унија, Трамп не започна ниту една голема војна, а националистичките популисти не успеаа да дојдат на власт во најмоќните земји на Европската унија. Сепак, не дојде до глобална финансиска катаклизма.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
21.02.2017, 20:38


ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37


ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00


СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55


ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: