АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Животот во Калифатот на Исламската држава: Еве колку џихадистите наплаќаат за казни, комуналии, данок...
17.02.2017 | 12:17
Извор: Точка
Прочитано: 2967 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Исламската држава се обидува да го надомести губењето на териториите и ресурсите со зголемување на казните и даноците кои што им ги наметнува на своите "граѓани". Еве колку се плаќа за казни и разни надоместоци на териториите кои се под контрола на џихадистите.

Терористичката организација Исламска држава континуирано губи територии, а со тоа губи и популација и ресурси. Приходите на терористите паднале за речиси 30 процети во однос на периодот кога оваа организација го достигна врвот на својата моќ, а се проценува дека во меѓувреме загубиле и околу три милиони жители.

Загубите џихадистите сега се обидуваат да ги надоместат со зголемување на казните и даноците, покажува анализата на организацијата "IHS Conflict Monitor".

Камионите кои што минуваат преку пунктовите на Исламската држава сега мора да платат од 600 до 700 долари, додека пак цената во 2015-та година изнесувала околу 300 долари. На територијата под контрола на ИСИС се казнува за непримерно однесување, па така за поседување на кутија цигари казната изнесува 46 долари, а за поседување или конзумирање на алкохол казната изнесува до 100 долари, со дополнителна „телесна казна“.


Се проценува дека 30 проценти од приходите на ИСИС доаѓаат од земјоделството, па хектар наводнувано земјиште локалните земјоделци можат да најмат за 45 долари годишно, плус 10 проценти од приносот остварен на таа земја.

Постои и одредба за напуштање на својот дом, а истата варира од град до град, во зависност од тоа што ќе одлучат управителите на регионот. Надоместот за напуштање на главниот град на Калифатот - сирискиот град Рака изнесува 800 долари, а доколку не се вратите дома во рок од 15 дена, ќе го загубите имотот.

Еве како изгледа ценовникот со казни и разни надомести кои што ги плаќаат жителите од регионите кои што се под контрола на најозлогласената терористичка организација на светот.

Неприфатливо однесување:

Неправилно носење на изар (традиционална облека) - 5 долари
Жена со откриени очи - 25 долари
Жена без ракавици - 30 долари
Поседување на кутија цигари - 46 долари за мажи, 23 долари за жени
Пушење цигари - 25 долари
Поседување на алкохол - 100 долари и 80 удари со камшик
Конзумирање на алкохол - 50 долари и 50 удари со камшик


Прекршување на законот:

Фалсификување на лична карта - 46 долари
Немање на лична карта - 5 долари
Автомобил без официјални регистарски таблички на ИСИС - 43 долари
Нелегален превоз на патници - 23 долари по патник
Возење во еднонасочна улица - 25 долари
Напуштање на Рака - 800 долари

Образование:

Упис во основно училиште - 22 долари
Упис во средно училипте - 65 долари

Комунални услуги:

Електрична енергија и вода за домаќинство - 18 долари месечно
Електрична енергија за трговија - Од 90 до 180 долари во зависност од локацијата
Чистење на отпад - 2 долари за домаќинство, 23 за трговски продавници

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
21.02.2017, 20:38


ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37


ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00


СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55


ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: