АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
7
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Кучи: Воведовме субвенции за вградени ПВЦ и алуминиумски прозорци
27.01.2017 | 11:52
Извор: Макфакс
Прочитано: 752 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Министерството за економија годинава воведува нова мерка за енергетска ефикасност наменета за домаќинствата, покрај веќе постојните субвенции за сончеви термални колекторски системи, а тоа е субвенционирање за вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци. Огласот за овие субвенции ќе биде објавен до крајот на месецов и ќе трае до крајот на август.

Според министерот за економија, за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата за 2017 година Министерството за економија обезбеди 20 милиони денари, при што се надоместуваат до 50 отсто од направените трошоци, но не повеќе од 500 евра во денарска противвредност по домаќинство.

Надоместокот на дел од средствата за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци ќе можат да го остварат лицата кои во своите домови имаат купено и вградено ПВЦ или алуминиумски прозорци, во периодот од денот на објавувањето до денот на завршувањето на јавниот оглас. Притоа, доделувањето на надоместокот ќе се врши по принципот „прв дојден прв услужен’’, сѐ до искористување на предвидените средства за оваа намена.

Во однос на мерката која предвидува надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во домаќинствата за 2017 година, која се спроведува по осми пат, министерот Кучи истакна: „Годинешниот буџет успеавме да го зголемиме, па наместо досегашните шест милиони денари, обезбедивме 16 милиони денари, додека условите остануваат исти, односно се надоместуваат до 30 отсто од направените трошоци, но не повеќе од 300 евра во денарска противвредност по домаќинство“.

За оваа мерка можат да аплицираат сите домаќинства кои имаат купено и вградено во своите домови колекторски систем во периодот на времетраење на јавниот оглас, а притоа го немаат искористено правото на поврат на дел од средствата за оваа намена врз основа на претходните јавни огласи на Министерството за економија објавени во 2007, 2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 и 2016 година. И годинава доделувањето на средствата за оваа намена ќе се одвива по пат на јавно извлекување.

Да потсетиме, заклучно со 2016 година, за надоместување на дел од трошоците за купени и вградени сончеви термални колекторски системи во домаќинствата беа одобрени 54 милиони денари, поднесени се вкупно 14.785 барања, а субвенционирани се 4.237 домаќинства.

НАЈНОВО ОД МАКЕДОНИЈА  
КРИМИ ХРОНИКА
Старец силувал девојче во Џепчиште
Во полицијата во Тетово, четириесет и четиригодишен жител на село Џепчиште, тетовско, пријавил дека негов шеесетгодишен соселанец во два наврати ја силувал неговата шеснаесетгодишна ќерка.
18.02.2017, 15:02


КОЧАНИ
Тинејџерка со години силувана од малку повозрасно момче
Момче на возраст од 24 години две години силувало и ја присилувало на полови дејствија тинејџерка, а ѝ се заканувал и дека ќе открие слики со експлицитна содржина.
18.02.2017, 14:40


КРИМИ ХРОНИКА
Вооружен разбојник влегол во куќа, стопанот го „средил“
Оштетениот успеал да му го турне пиштолот од рака, го истуркал надвор каде што го задржал сè до доаѓање на полициските службеници од единицата Алфа.
18.02.2017, 14:38


ПОЛИТИКА
СДСМ најавува зголемување на зеленилото
Од просторот кај хотел „Бристол“ што порано беше парк, но таму се изгради голема зграда, од СДСМ порачаа дека ова никогаш повеќе нема да се случува со зелените површини ниту во Скопје, ниту во другите делови на Македонија.
18.02.2017, 14:04


МАКЕДОНИЈА
Арсовска Томовска: Да се надмине митот дека информатиката е машка професија
За да бидат силни и успешни, на државите им се потребни што повеќе технолошки образовани луѓе, особено жени, заклучи министерката за информатичко општество и администрација, Марта Арсовска Томовска.
18.02.2017, 14:02

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
Три години пред смртта на Тито, ЦИА го изработила документот кој бил на највисоко ниво на тајност, н...
НАТО
"Дојде време": Трамп им поставил услови на сојузниците, Меркел веднаш одговорила
НОВИ САД
Долги цевки и панцири: Полицајците добиле наредба да патролираат низ Нови Сад, се очекува нова мафијашка пресметка
МАЛЕЗИЈА
Протекла последната фотографија од братот на Ким Јонг Ун: Еве што рекол пред смртта
РУСИЈА
Британците се уплашија од новиот руски авион: Тој е побрз од сите авиони на Западот

ВИДЕО ВЕСТИ

Страшна сцена: Автомобил удрил мајка и дете, но уште полош бил нивниот пад преку оградата
Дали детето преживеало и со какви повреди минале тоа и неговата мајка, не е позната.
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
РУСИЈА
Британците се уплашија од новиот руски авион: Тој е побрз од сите авиони на Западот
СЛОВЕНИЈА
Бламажа во живо: Лекција од Словенија за регионот: Како минува функционер кој не си ја знае работата

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
БРАЗИЛ
Најопасниот затвор во светот: Стражарите се плашат да влезат внатре
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: