АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
0
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Две букви засекогаш ја промениле Црна Гора и ѝ заработиле милиони евра годишно
12.01.2017 | 11:38
Извор: Точка
Прочитано: 3043 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Малата земја, со нешто повеќе од 600.000 жители, пред десет години добила една од најатрактивните екстензии за домен на светот, со повеќе од милион регистрирани домени, речиси двојно повеќе од жители. Бидејќи "me" на англиски значи "мене" или "јас", списокот на можности бил непрегледен, па домените како "Kiss.me", "Follow.me" и слични достигнувале огромни цифри.

На прв поглед, "me" доменот е работа на сопственикот, но "me" пронашол значително поширока публика, при што многу светски брендови ја вовеле таа екстензија, вклучувајќи го и "WordPress", "Facebook" и "PayPal". Таа кратка екстензија засекогаш ја променила Црна Гора.


Како започнало?

Речиси секоја држава има единствена екстензија на доменот. На пример, Македонија го има ".mk", Канада има ".ca", Велика Британија има ".uk", Данска има ".dk".

Пред на референдумот да биде донесена одлуката за независност, Црна Гора ја користела екстензијата на доменот ".cg.yu". По одвојувањето од Југославија во 2003. година, на Црна Гора ѝ била доделена екстензијата ".cs", но таа никогаш не "оживеала".

По референдумот, владата на Црна Гора во 2007. година распишала барање за понуда, а победила црногорската компанија "doMEn Ltd", со заедничко вложување со компаниите "GoDaddy.com", "Afilias Limited" и "Me-net". Компанијата склучила 5-годишен договор со владата за користење на овој домен, но договорот бил продолжен за уште 10 години, до 2023.


Два проценти од црногорскиот извоз

Во март 2016. година, екстензијата ".me" забележела повеќе од милион регистрации, повеќе од ccTLD Хонг Конг, Ирска и Сингапур заедно.

Според податоците на заводот за статистика на Црна Гора МОСТАТ, вкупната вредност на извозот на земјата во 2015. година изнесувала 317,2 милиони евра, додека според зборовите на Предраг Лешиќ, главниот извршен директор на регистерот ".me", вкупниот приход од имиња на домени со екстензијата ".me" изнесувал 6,5 милиони евра. Тој вели дека приходите од имињата на домените всушност припаѓаат во категоријата приходи од телекомуникации, но дека повеќе од 99 проценти од овие домени се регистрирани надвор од земјата.

Во суштина, ".me" е заслужен за нешто повеќе од два проценти од вкупниот извоз.

Како и екстензиите ".com" и ".net", голем удел од ".me" регистрациите се наоѓаат во сопственост на физички и правни лица од САД и Кина.


Најголем број на сајтови во Кина и САД

Надвор од Црна Гора, има и најмногу провајдери со овој домен: Тие во САД и Кина сочинуваат 76,45 проценти од сите ".me" имиња на домени регистрирани на почетокот на третиот квартал од минатата година.

Црна Гора не само што добила дигитален производ баран ширум светот, туку и во значајна мерка го искористила во корист на локалната економија. На пример, во рамките на програмата за корпоративна социјална одговорност "Domain.me". од 2013. година ја организира конференцијата "Spark.me" во Будва.

Конференцијата привлекува учесници од сите сектори на технолошката индустрија, па така била домаќин на Мет Маленвег, творец на "WordPress", на Петер Сунде Комисопи, коосновач на "PirateBay" и Кристофер Фабиан, еден од основачите на Секторот за иновации при УНИЦЕФ.

НАЈНОВО ОД РЕГИОН  
ПРИШТИНА
Тачи: Безбедносните сили на Косово се подготвени за „секој предизвик“
Претседателот на Косово Хашим Тачи во вторникот оценил дека Безбедносните сили на Косово (БСК) се подготвени за секој предизвик „на целата територија на Косово“, пренесуваат косовските медиуми.
17.01.2017, 16:22


РЕГИОН
Комерсант: Србија и Косово се на прагот на војна
Србија и Косово се на „прагот на војна“ поради возот кој од Белград требаше да вози до Косовска Митровица, оценува московскиот весник Комерсант.
17.01.2017, 15:19


РЕГИОН
Николиќ на САД им порача дека „создале многу неволји“ поради Косово
Српскиот претседател Томислав Николиќ изјавил дека разбира оти САД безусловно го поддржува Косово, за чие создавање и директно влијаеле, но дека преку спроведувањето на својата волја „создале многу неволји“, и се надева оти новата американска администрација ќе престане „да се однесува на тој начин“, пренесуваат српските медиуми.
17.01.2017, 14:14


ИСТАНБУЛ
Истанбул: Покрај напаѓачот врз клубот уапсени уште четири лица
Турската полиција во вторникот објави дека по две седмици потрага ги уапси мажот кој е одговорен за масакрот на 39 луѓе во истанбулскиот ноќен клуб „Reina“ на новогодишната ноќ, а покрај него на периферијата на Истанбул се уапсени уште четири лица осомничени за поврзаност со нападот.
17.01.2017, 12:56


ЗАГРЕБ
Грабар-Китаровиќ: Југославија беше утопија, на Хрватска сега и оди многу подобро
Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ смета дека „на Хрватска денес и оди многу подобро“, отколку во поранешна Југославија, додавајќи дека секогаш среќава луѓе кои имаат носталгија кон некогашната заедничка држава, пренесува N1.
17.01.2017, 12:13

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Тој ги чува богатите и славните: Во секој момент имаме и по 50 закани и мораме да го направиме ова...
„Ние сме единствени. Најголемиот дел од нашите клиенти се богати и познати. Најважна работа е тајнос...
БАЛКАН
Советник во Кремљ: Следната пресметка на Западот и Истокот ќе се одвива на Балканот
БРАЗИЛ
Отровни инсекти, отсечени глави и извадени црева: Бразилските затвори се како пекол на земјата
ТЕКСАС
Наставничка оди 10 години во затвор: Завела 13-годишен ученик и забременила со него
САД
Вака ќе го чуваат Трамп на инаугурацијата: 28 илјади полицајци, снајперисти, детектори...

ВИДЕО ВЕСТИ

Роби Телекабел изјави дека му биле побарани 650.000 марки мито од луѓето на Љубчо Георгиевски во 2001 година
Сопственикот на Телекабел, Роберт Димитров познат како Роби Телекабел, гостуваше во емисијата „Патот на успехот“ на 24 вести. Во продолжение ви пренесуваме дел од емисијата.
ЊУ ДЕЛХИ
Тинејџери правеле селфи на шини и наишол воз – Се случила голема трагедија
ПОЛСКА
Хакери го нападнале "Жагањ": Повик за марш против американските војници во Полска
ИСТАНБУЛ
Уапсен и претепан крвникот од Истанбул: Терористот кој убил 39 луѓе признал дека го извршил масакрот во Реина

ФОТО  
Дочекот на 2017-та низ светските метрополи

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЦРНА ХРОНИКА
Снимка од почетокот на масакрот: Првите жртви биле убиени пред клубот!
БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ!
Видео запис од утрово, на излезот од Скопје: Погледнете како не треба да се вози на замрзнат автопат!
ИСТАНБУЛ
Оваа убавица ги молела родителите да ја пуштат за Нова година во Истанбул: Прв пат патувала, но и последен
ТЕШКИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ
Блокиран автопатот Скопје-Велес во двата правци, над 200 луѓе заложници на снежното невреме!
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: