АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
"Bloomberg": Како Обама спектакуларно го упропастил прошталниот говор
12.01.2017 | 10:29
Извор: Точка
Прочитано: 2697 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Збогувањето на американскиот претседател Барак Обама од нацијата, можеби е најголемото промашувањето во неговата политичка кариера, пишува Џонатан Бернштајн за "Bloomberg".

"Штета, бидејќи тука некаде имаше одличен говор кој едноставно не можеше да се пробие на површина", пишува тој.
Како што вели, основниот проблем бил во тоа што настанот и говорот не можеле да се усогласат. Јадрото на говорот било класично збогување насочено до нацијата, лекциите научени во текот на последните 8 години.


"За несреќа, повеќето од тоа е изгубено во нередот на долгите говори на поделени личност. Така Обама се префрлаше помеѓу предизборниот говор, набројувањето на хитовите на својата влада, листа од идни политики кои ги поддржува, заблагодарување до семејството, гласачите и персоналот, и така во круг. Штета, бидејќи Обама има нешто да каже за демократијата и како е загрозена, и што може да се преземе околу тоа. Не е јасно зошто се збуни", вели Бернштајн."Под рубриката "повторна изградба на демократски институции", зборувал за една обединета Америка, и се заложил за рационална мисла, толеранција и економски напредок, кои биле важни точки на демократијата. Тоа се темите на Обама, а со изборот на Доналд Трамп, може и да се претстават како предупредување за иднината".

"Имал и одлични изјави. "За сите наши надворешни разлики, сите гордо ја делиме истата титула - граѓанин". Тој професор по право објаснил како Уставот е само парче прагмент. Нема моќ сам по себе. Ние, како народ, му даваме моќ. Но, тоа што го кажал не се знае каква врска има со заканите кои претходно ги споменал, ги објаснил, и на кои алудирал" , пишува во текстот.


Проблем била и публиката. Говорот како да бил наменет за некој друг, а не за луѓето во публиката, вели Бернштајн.

"Можеби би било подобро кон тоа да се однесувал како кон партиски собир, а другото да го остави за некој друг пат. Добрата вест е дека Барак Обама не е готов како јавен говорник. Во подобра позиција е од сите свои претходници да држи пост-претседателски говори. Кога аналитичарите ќе ги проучуваат неговите најголеми говори, ќе го прескокнат овој. Има многу што да каже, а ние одвај чекаме да слушнеме што ќе каже - граѓанинот Обама", заклучува Бернштајн за Bloomberg.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
21.02.2017, 20:38


ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37


ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00


СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55


ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: