АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
18
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Сами и изолирани: Еве зошто Курдите се најголемите жртви на примирјето во Сирија
12.01.2017 | 12:11
Извор: Точка
Прочитано: 2984 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Договорот на Русија и Турција, како и слабата вклученост на САД во преговорите, ги загрозија плановите на Курдите и ги поставија во незавидна ситуација.

Иако објавата на почетокот на примирјето во Сирија на 30-ти декември минатата година донесе одредено олеснување кај голем број на Сиријци, тркалото на среќата за одредени сили се сврти кон полошо.

Прекинот на огнот кој што беше договорен од страна на руските и турските власти ги вклучува и преговорите кои што треба да се одржат во казахстанската престолнина Астана, пред женевскиот мировен процес да биде продолжен на 8-ми февруари.

Иако Анкара поради усогласување на односите со Москва мораше да ја откаже поддршката за одредени групи кои што се борат на теренот, се чини дека најголемите губитници во целата оваа ситуација во Сирија се курдските борци.

До неодамна, Русија и Турција се наоѓаа на спротиставените страни во сирискиот конфликт. Додека Москва активно го поддржуваше режимот на сирискиот претседател Башар Ал Асад и ја вооружуваше Сириската арапска армија, Анкара на чело со турскиот претседател Ердоган беше децидна во ставот дека Асад мора да замине од власт и ги поддржуваше бунтовничките групи.


Сепак, одредени неодамнешни случувања ја променија ситуацијата во Сирија, а работите се свртеа кон полошо само за Курдите кои што беа можеби и најефикасната борбена сила против џихадистите на Исламската држава.

„Примирјето значи дека Москва и Анкара се договориле Турција да ги затвори границите за бунотвниците и да престане да им дава помош, додека за возврат, Русија ќе помогне во спречувањето на обединувањето на курдските територии“, вели Фабрис Баланш, професор на Универзитетот во Лион.

Откако најголемата курдска партија во Сирија – PYD кон средината на март минатата година објави дека регионот на Сирија кој што претежно е населен со курдско население е федрален ентиет, нивното самопрогласување го отфрлија како бунтовниците, па така и Дамаск, Вашингтон и Анкара.

Сирискиот претседател Башар Ал Асад тој потег на Курдите го окарактеризира како „незаконска акција која што го загрозува територијалниот интегритет на земјата“.

Откако во меѓувреме „заколнатите непријатели“, Турција и Русија ги зближија односите и "големиот борец против џихадизмот" Владимир Путин ги затвори очите пред наводните докази кои што ги пласираа неговите медиуми за поврзаноста на Ердоган со Исламската држава. Во тој случај, единствениот губитник на теренот испадна дека се Курдите.


„Курдите се обидоа да ги одржат своите добри односи со САД и Русија, но денес тие се плашат да соработуваат со Русија затоа што се плашат од Асад. Истовремено, меѓутоа, тие исто така не се сигурни дали САД може да ги заштити од Ердоган“, изјави Баланж за Middle East Eye

Иако е евидентно дека курдската позиција без поддршката на САД е многу послаба, советникот на PYD, Сиханок Дабо смета дека ситуацијата се нема променето драстично: „Моменталниот вакуум во американската администрација не може да се протолкува како знак дека САД се маргинализирани. Сигурни сме дека Вашингтон и Москва ќе учествуваат како земји кои што гарантираат решавање на кризата“, смета Дабо.

Кон крајот на декември, сириските курдски групи одобрија план со кој што ја зацврстуваат својата власт на северот на Сирија, иако велат дека независноста не е главната цел. Меѓутоа, и покрај тоа што се оптимисти, ситуацијата за Курдите на северот на Сирија е посебно незгодна затоа што борците се чувствуваат дека се предадени од Американците.


Сириската војска соопшти неодамна дека курдските сили ќе мора во следната фаза од војната да ја предадат контролата над териториите на властите од Дамаск, и ги повикаа да се приклучат во борбата против бунтовниците.

Истовремено, силите кои што ги поддржува Турција напредуваат во операцијата „Штитот на Еуфрат“ чија што главна цел сепак е Курдите да се „избркаат“ од областа во близина на сириско-турската граница. Доколку овие сили го освојат Ал-Баб, потоа ќе тргнат и на Манбиџ и така ќе ја елиминираат можноста Курдите да се спојат со областите Африн и Кобане, по што сонот за автономна курдска област ако не биде уништен, ќе биде одложен на неопределно време.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
АЛ-БАБ
Како животни: Погледнете во малите ќелии без прозори каде џихадистите ги чувале своите сексуални робинки!
На интернет се појавиле шокантни снимки од внатрешноста на затворот каде припадниците на ИСИС силувале и мачеле жени.
24.02.2017, 17:23


ФБИ
Прибус го притиска ФБИ: Кажете дека медиумите лажат за Трамп и руските агенти!
Шефот на персоналот на Белата куќа, Рајнс Прибус, побарал од службениците на ФБИ да ги оспорат медиумските извештаи дека советниците за кампањата на Доналд Трамп често биле во контакт со агентите на разузнавачките служби на Русија во текот на изборната кампања, соопштила Белата куќа.
24.02.2017, 17:10


РУСИЈА
Урбана апокалипса: Овој руски супертоп е смрт за градовите
Зошто Русите развиле топ со така голем калибар, а има краток домет? Ако погледнеме во минатото, веднаш ќе го добиеме одговорот на ова прашање.
24.02.2017, 16:17


МОСКВА
Путин ја формира војската на иднината: Следната војна ќе се води за свеста на луѓето, започнува борбата на "војниците на невидливиот фронт!"
"Денес информативната конфронтација е во преден план. Трае борбата за умовите и свеста на луѓето", утврдил Балујевски.
24.02.2017, 15:27


ВИРЏИНИЈА
Момченце си играло со запалка и ја запалило куќата, пожарникарите во гаражата ги чекала пеколна сцена!
Неколку соседи се обиделе да го извлечат малото дете надвор, но безуспешно.
24.02.2017, 14:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е осомничениот за грозоморното убиство на Кристина: Син е на познат угостител, прегазил татко на 8 деца
Осомничениот за убиството на 18-годишната Кристина Крупљан, е син на познат угостител кој наводно по...
КУРИЛСКИ ОСТРОВИ
Тука Втората светска војна уште трае: Русија распоредува оружје и војска, Јапонија остро протестира
ПОЛИТИКА
Бујар Османи: Нема менување на знамето и химната, за двојазичноста се договоривме
ТУРЦИЈА
Крај на Турција на Ататурк: Ердоган дозволи носење на хиџаб во војската, последниот бастион на секуларната држава
РЕГИОН
Бугарски генерал: Србија станува главен фактор во регионот, Русија ги вооружува, а нас НАТО ништо!

ВИДЕО ВЕСТИ

Како животни: Погледнете во малите ќелии без прозори каде џихадистите ги чувале своите сексуални робинки!
На интернет се појавиле шокантни снимки од внатрешноста на затворот каде припадниците на ИСИС силувале и мачеле жени.
ФБИ
Прибус го притиска ФБИ: Кажете дека медиумите лажат за Трамп и руските агенти!
РУСИЈА
Урбана апокалипса: Овој руски супертоп е смрт за градовите
ВИРЏИНИЈА
Момченце си играло со запалка и ја запалило куќата, пожарникарите во гаражата ги чекала пеколна сцена!

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: