АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
5
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Планот на Трамп за планетата: „Само Америка има морален компас да го обликува светот, а ова се нашите најголеми противници”
11.01.2017 | 19:45
Извор: Точка
Прочитано: 4821 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Идниот американски државен секретар Рекс Тилерсон се појавил денес пред Сенатот, кој според процедурата дава согласност за поставување на членови на идната администрација и во таа прилика ги претставил правците за надворешна политика на САД за време на претседателот Доналд Трамп.

„Многу е едноставно. Ние сме единствената глобална светска сила со можности и морален компас, способна да го обликува светот“, рекол Тилерсон.

Тој смета дека за да се постигне мир и безбедност во светот во 21 век е неопходно не само обновување на американското лидерство, туку и негово потврдување.


„Се соочуваме со сериозни закани во новото окружување кое се развива. Кина се истакна како економска сила на глобалниот пазар и нашите интеракции беа пријателски, но и контрадикторни“, рекол тој.

Тилерсон зборувал и за тоа како САД и целиот свет треба да му се спротистават на радикалниот исламизам, за кој вели дека не е „нова идеологија“, туку „смртоносно, нелегално изразување на исламската вера со многу омраза“.

„Ривалите како Иран и Северна Кореја претставуваат големи закани за светот поради нивното одбивање да се прилагодат кон меѓународните норми“, рекол тој.


Зборувајќи за Русија, Тилерсон рекол дека таа „бара почит и релевантност на глобалната сцена“, а сепак, нејзините неодаменшни активности „ги занемариле американските интереси“.

„Мораме добро да го согледаме односот со Русија. Русија денес претставува опасност, но напредокот во остварувањето на нејзините цели не е непредвидлив. Нашите НАТО сојузници се во право што се во состојба на готовност поради Русија“, рекол Тилерсон.

Меѓутоа, кога конзервативниот сенатор на Флорида Марко Рубио го прашал дали рускиот претседател Владимир Путин е „воен злосторник“, Тилерсон одговорил дека „не би го употребил тој термин“.


На упорното инсистирање на Рубио, кој изнел тврдења за наводни воени злосторства на руските сили во Чеченија и Сирија, Тилерсон одговорил дека тоа се сериозни обвиненија и дека би му требале повеќе податоци и докази за тоа.

Тилерсон во обраќањето кон Сенатот не го споменал наводното руско хакирање со цел влијаење на претседателските избори во САД.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
22.02.2017, 20:31


СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
„Моите филмови се сатирични и не го навредуваат исламот. Многу холивудски остварувања се понавредливи за муслиманите.“
22.02.2017, 20:08


МОСУЛ
Скандалозна грешка: Бомбашот самоубиец го ослободиле од Гвантанамо, и уште му платиле за да молчи!
Бомбашот самоубиец Абу Закарија ал-Британи, кој активирал автомобил бомба пред ирачката воена база југозападно од Мосул, пред 12 години добил 1,25 милиони долари отштета бидејќи "по грешка" бил притворен во затворот Гвантанамо.
22.02.2017, 19:22


ВАТИКАН
Папата го моли светот: Оваа земја умира од глад, направете нешто!
Папата Франциско побарал итна хуманитарна помош за луѓето од Јужен Судан кои гладуваат, велејќи дека милиони можеби се осудени на смрт поради глад, пренесува "Reuters".
22.02.2017, 19:00


ФРАНЦИЈА
Храбри орли за побезбедна планета: Ги дресираат за уништување на терористички дронови
Под француски воен надзор, четири златни орли родени во светот на машините и теророт се дресираат со цел уништување на терористички дронови.
22.02.2017, 18:14

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со ...
СВЕТ
Миа Калифа ги сними најгледаните порно филмови, па поради тоа сега џихадистите ѝ се закануваат дека ќе ја убијат
РУСИЈА
Рускиот министер за одбрана со остра порака до Британците: На грбот имате лав, но не се сите мачки - лавови!
СВЕТ
Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ВИДЕО ВЕСТИ

Нови детали за исчезнувањето на малата Медлин: Еве што се случило кобната ноќ
Нејзините родители Кејт и Гери сè уште се надеваат дека ќе ја пронајдат жива, а оваа година навршуваат десет години од нејзиното исчезнување.
ОХРИД
Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: