АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Не ни помислуваат да попуштат: Полетаа кинеските стратешки бомбардери
11.01.2017 | 17:00
Извор: Точка
Прочитано: 2846 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Откако неколку воени бродови и подморници „го потврдија кинеското присуство“ во Јужното кинеско море, деновиве небото над „спорната територија“ го прелетуваат и кинески стратешки бомбардери.

Пекинг уште еднаш одлучи да ги покаже своите мускули во регионот – имено, од 1-ви јануари 2017-та година, кинеската армија започна ја надлетува спорната територија во Јужното кинеско море, односно територијата над вештачки изградените кинески острови.

Да потсетиме, станува збор за исклучително стратешки важен поморски премин на кој што полагаат територијално право неколку земји, но сепак, Кина како најголема воена сила во регионот, изгради вештачки острови кои што тврдат дека сега се нивна територија, а со својата воена присутност покажуваат дека се одлучни во својата намера.


Кинезите уште еднаш покажаа дека немаат намера да се откажат од својата цел, иако отворено признаа на некој начин дека ги иритира тоа што САД испраќа поморски патроли кои што според Американците имаат за цел да обезбедат слободна навигација на овој простор.

Со други зборови, американските воени бродови влегуваат на просторот кој што Кинезите го сметаат за свои територијални води и САД директно со тоа го оспорува правото на Кинезите кои што отворено „се лутат“, но досега немаат превземено никаков чекор за да ја заштитат „својата територија“.

Во секој случај, аналитичарите велат дека дури и кога Кинезите би ја испратиле целата своја армија на просторот на Јужното кинеско море, тие нема да можат да го сметаат тој простор за „ексклузивно свој“, затоа што ниту пак Американците немаат намера да сопрат со прелетувањето на просторот и испраќањето на воени бродови во близина на островите.


Мора да се нагласи дека за неколку дена во Белата куќа ќе се всели новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп кој што веќе со контактирањето со властите од Тајван на некој начин го започна процесот на влошување на американско-кинеските односи.

Покрај тоа, Трамп веќе и најави дека ќе биде поостар кон Пекинг од својот претходник, па слободно може да се каже дека американско-кинеските односи немаат светла иднина.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
21.02.2017, 20:38


ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37


ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00


СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55


ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: