АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
16
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Планот на Путин за здрава нација: Цигарите ќе бидат забранети со закон за лицата родени после 2014-та година
11.01.2017 | 16:00
Извор: Точка
Прочитано: 2932 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Забраната за продажба на цигари на младите генерации, практично за неколку децении ќе го направат пушењето во Русија нелегално.

Руските власти овој период сериозно работат на планот кој што вклучува трајна забрана за продажба на цигари на лица родени после 2014-та година. Оваа иницијатива доаѓа во рамките на националната анти-пушачка стратегија која што започна пред пет години.

Забраната за продажба на цигари на помладите генерации, практично со текот на времето пушењето во Русија ќе го направи целосно нелегално.


Новинарите на рускиот интернет портал „Известија“ добиле увид во документот насловен како „Концепт на државна политика за борба против консумацијата на тутун во период од 2017-та до 2022-ра година и понатаму“. Во меѓувреме, руското Министерство за здравје потврди дека документот постои и истиот им е поделен на членовите на владата.

„Нашата цел е апсолутно идеолошки коректна“, изјави Николај Герасименко, член на државниот комитет за здравство.


Анти-пушачките активисти повикуваат а превземање на слични мерки и во останатите држави во ширум светот, но никаде досега ваквиот предлог не бил подржан од страна на владата.

Пушењето во Русија е противзаконско во јавни објекти, на чекалиштата во станиците и аеродромите. Сепак, и покрај таквите забрани, Русија е земја со исклучително висок процент на пушачи – околу 40 проценти. Во тобаката ширум државата можат да се најдат кутии цигари кои што се поевтини дури и од македонските, а вкупната вредност на пазарот со тутун во Русија изнесува над 20 милијарди долари.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
ФРАНЦИЈА
Храбри орли за побезбедна планета: Ги дресираат за уништување на терористички дронови
Под француски воен надзор, четири златни орли родени во светот на машините и теророт се дресираат со цел уништување на терористички дронови.
22.02.2017, 18:14


РУСИЈА
Целосно заштитени од ракетни напади: Имаме радиолокациско поле, ништо не може да пројде
На целата територија е формирано радиолокациско поле за заштита од ракетни напади, откри рускиот министер за одбрана одговарајќи на прашањата на пратениците од руската државна Дума.
22.02.2017, 18:00


ИСЛАНД
Црвената линија на исландскиот претседател: Да имам овластувања за тоа, би забранил да се прави пица со ананас!
Исландскиот претседател вели дека доколку би имал овластувања, дефинитивно би забранил пицата да се прави со ананас.
22.02.2017, 17:00


МОСКВА
Захарова: Властите во Подгорица стојат зад анти-руската пропаганда!
Москва смета дека тврдењата за мешањето на Русија во внатрешните работи на Црна Гора се целосно неосновани, и дека властите во Подгорица стојат зад антируската информативна кампања кога станува збор за ситуацијата во таа земја, изјавила денес портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.
22.02.2017, 16:41


ГЕРМАНИЈА
Украдената порта од логорот Дахау се враќа во Германија
Влезната врата на некогашниот германски нацистички логор Дахау, украдена во 2014 година, во средата ќе биде вратена во логорот, откако беше пронајдена во Норвешка.
22.02.2017, 16:22

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија

ВИДЕО ВЕСТИ

Ова е убиецот од Охрид: Соседот од втор спрат со нож ја убил Спаса Бојоска, а еве што направил со парите
Тој честопати ја посетувал Спаса Бојоска при што од неа барал пари на заем, а истото го правел и со останатите соседи.
КАЛИФОРНИЈА
Калифорнија под вода: Поради страшните поплави се евакуираат луѓе, ситуацијата е сè полоша
МИНХЕН
Доктор Џекил и г-дин Хајд: Европа во ист ден ги виде двете лица на американската политика
СКОПЈЕ
Јанева и Фетаи казнети по 2.000 евра на рочиштето за „шлаканици“

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: