АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
2
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
Мразеше Евреи до самиот крај: Конечно е откриена судбината на големиот нацистички воен злосторник
11.01.2017 | 18:00
Извор: Точка
Прочитано: 4667 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Нацистичкиот злосторник Алоис Брунер, одговорен за смртта на 130 илјади Евреи починал во 2001-ва година на 89 години, затворен во запуштен подрум во Дамаск, објави францускиот магазин XXI.

Тој француски истражувачки магазин кој што излегува во продажба еднаш во еден квартал и може да се купи во книжарите, извршил големо истражување околу судбината на една од најозлогласените фигури на нацистичкиот режим.

Тројца поранешни членови на сириската тајна служба со кои што разговарале новинарите на магазинот XXI откриле дека поранешниот соработник, односно десната рака на Алберт Ајхман, последните години од својот живот ги поминал живеејќи во бедни услови во подрум во една зграда во Дамаск.

Овој австриски командант на „СС“ единиците бил управител на логорот „Дренси“ кој што бил сместен северно од француската престолнина Париз, а токму од таму, Евреите од окупираниот дел на Франција биле транспортирани во најголемиот концентрационен логор – „Аушвиц“ во Полска.


Како што пренесува францускиот магазин, Брунер до крајот на животот останал непоколебив нацист и антисемитист. Еден од чуварите открил дека во последните години живеел во нехигиенски услови и јадел скромни војнички порции.

Околностите за животот на озлогласениот нацист Брунер долго време беа непознати за јавноста. Познатот ловец на нацисти Серге Кларсфелд чиј што татко починал во „Аушвиц“ изјавил за новинската агенција AFP дека заклучоците на магазинот XXI изгледаат „многу веродостојно“. Тој вели дека ако ништо друго „подобро да го завршел животот во беда, отколку да има добар живот“.

Адолф Ајхман, еден од творците на таканареченото „конечно решение“ на Третиот Рајх, кој што беше обесен во Израел во 1962-ра година, открил дека Брунер бил неговата „десна рака“.


Брунер по завршувањето на Втората светска војна ѝ побегнал на правдата затоа што го променил својот идентитет. Во Германија успеал да се крие до 1953-та година кога со лажен пасош побегнал во Египет. Потоа со лажен идентитет живеел во Алжир, па во Сирија каде што работел за тамошнта влада и бил соработник на тајните служби.

Кога Израелците му влегле во трага, сириската влада која што го негирала „неговото постоење“, во 1989-та година го ставила во куќен притвор. Од „безбедносни причини“, кон крајот на 90-тите бил преместен во споменатиот подрум.

„Кога влезе во просторијата, вратата се затвори и никогаш повеќе не се отвори“, раскажал еден од чуварите.

„Во диктатурата каква што имаше во Сирија, тој беше недопирлив се додека диктаторот не се ослободи од него“, вели Кларсфелд.

Во телефонското интервју за еден германски и американски весник кон средината и кон крајот на осумдесетите, Брунер рекол дека воопшто не жали за неговата улога во холокаустот: „Ги мразеше Евреите до самиот крај, а неговата верба во националсоцијализмот остана недопрена“, заклучи Кларсфелд.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
МОСУЛ
Насмевка на смртта: Овој Британец развлекол широка насмевка, а потоа се разнел
Насмеан во автомобил полн со експлозиви – вака британскиот бомбаш самоубиец ги поминал последните моменти од својот живот.
21.02.2017, 20:38


ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
Ширум Стариот континент во јануари оваа година е забележан загрижувачки степен на радијација, а научниците цело време безуспешно се ободуваат да го пронајдат изворот.
21.02.2017, 19:37


ЧЕШКА
Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
21.02.2017, 19:00


СВЕТ
Австрија ќе ја намали висината на детскиот додаток за гастербајтерите
Австрија има намера да ја намали висината на детските додатоци што ги примаат децата на странските работници чии семејства не живеат во Австрија и да ги прилагоди на стандардот на земјите во кои живеат, објавија во вторник словенечките медиуми.
21.02.2017, 18:55


ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?
На 130-тото заседание на Меѓународниот олимписки одбор на 15-ти септември во перуанскиот главен град Лима, ќе биде избран домаќинот на XXXIII. олимписки игри, кои ќе се одржат во 2024-тата година.
21.02.2017, 18:43

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Објавена фотографија од таткото кој избоде бебиња на Косово: Сакав да ја заплашам сопругата, па ми падна мрак пред очи!
Бебето од 40 дена починало од повредите кои со нож му ги нанел неговиот татко во Штрпце, додека друг...
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
ЕВРОПА
Откриен е радиоактивен облак над Европа: Научниците збунети, не знаат од каде е изворот...
ФРАНЦИЈА
Нема да се покријам со марама: Француската десничарка Ле Пен откажа состанок со познат муфтија
ОЛИМПИСКИ ИГРИ
Целосна пропаст на најголемото спортско светско натпреварување: Зошто никој не сака да биде домаќин на ОИ?

ВИДЕО ВЕСТИ

Чешкиот ветеран не мирува: Прво им го покажал голиот задник на американските војници, сега го запалил Куранот
Мартин Заплетал, ветеран од чешките воени мисии на Косово и во Кувајт, денес активист против НАТО, познат во јавноста поради тоа што го покажал голиот задник пред конвој на НАТО, сега го запалил Куранот на скара, и тоа со колбас, во знак на солидарност со младата девојка од Словачка која поради сквернавење на светата книга на муслиманите завршила во затвор.
БАРСЕЛОНА
Драма во Шпанија: Украл камион полн со гас, па се залетал кон центарот на Барселона
МЕЛБУРН
Застрашувачка снимка: Моментот на падот на авионот во Австралија забележан со камера
КЕЛН
Германците пратиле два борбени авиони по патнички авион

ФОТО  
20 од најмоќните фотографии од изминатата недела според Reuters

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ИТАЛИЈА
Филмска одмазда: Ја одмаздил својата сопруга на неверојатен начин
САД
Паника во Америка: Огромната дупка во највисоката брана во близина на Сан Франциско продолжува да се шири!
СКОПЈЕ
Страшна сообраќајка на Партизанска со Октомвриска во 4 часот изутринава
СФРЈ
ЦИА ги објави информациите за нападот на СФРЈ: Чекале Тито да умре, а потоа Брежњев да почне
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: