АРХИВА : CHAT : КИНО И ТЕАТАР    
Скопје
19
ВЕСТИСПОРТЖИВОТШОУ БИЗНИСПЛАНЕТААВТОМОБИЛИЗАБАВАЕРОТИКАФОТОВИДЕОИНТЕРВЈУ
НАСЛОВНАСИТЕ ВЕСТИМАКЕДОНИЈАРЕГИОНСВЕТAНАЛИЗИ
„Кукавицата Обама го доведе светот на работ на бездната"
11.01.2017 | 15:03
Извор: Точка
Прочитано: 5346 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Неговите поддржувачи и симпатизери исто така ќе сносат голем дел од вината, пишува за британски „Гардијан“ Корнел Вест, автор и професор по јавна филозофија на Харвард.

Кандидатот на надежта и промените одново и одново не ги остваруваше своите цели.

„Пред осум години светот ја славеше инаугурацијата на брилијантниот и харизматичен црномурест претседател на САД. Денес сме на работ на бездната – наскоро не очекува инсталацијата на неговата лажна замена“, стои во текстот објавен во британски „Гардијан“.

Како што пишува, тоа е депресивен пад во „најмоќното царство во светот“. Лесно може да произведе општ цинизам и отровен нихилизам. Дали има воопшто некаква надеж за вистина и правда? Може ли Америка да биде искрена самата кон себе, запрашува Корнел Вест.


„Добата на Барак Обама можеби беше последниот период кога можевме да се одтргнеме од неолиберализмот. Нашиот свет е задушен од забавни брендови и активности кои што немаат врска со вистината, со честа или долгорочното преживување на планетата. Сведоци сме на постмодерна гангстеризација на модерниот свет“.

Обама во 2009-та година го спаси Вол Стрит. Неговата администрација рече дека немало убиени цивили во нападите на беспилотните летала. Потоа ни рекоа дека само неколкумина биле убиени. Потоа можеби и 65. Но, кога беше убиен еден американски цивил, веднаш се организираше конференција и беше доделена финансиска компензација.

За време на протестите против убиството на црномурестиот млад дечко, во затвор завршија лицата кои што протестираа. За време на протестите против убивањето на над 2 илјади Палестинци од страна на Израелците (меѓу кои и 550 деца), Обама им даде 225 милиони долари помош на Изралеците, односно на нивната армија. Неговата образовна политика затвори стотици јавни училишта.


Едвард Сноуден, Чеси Менинг и останатите кои што ја открија вистината беа демонизирани, меѓутоа злосторниците кои што беа откриени во снимките од разговорите воопшто не беа споменувани.

Недостатокот на храброст на Обама да се соочи со криминалците од Вол Стрит и нападите со беспилотни летала доведоа до раст на десниот популизам дома и исламистички бунтови на Блискиот исток.


За време на неговото владеење беа депортирани 2,5 милиони лица. Берни Сандерс се обиде да создаде лев популизам, но беше уништен од Хилари Клинтон и Барак Обама во „наместените предизбори во Демократската партија“.

Сега се наоѓаме пред влезот во неофашистичката ера – неолиберална економија на стероиди, милитаристичка влада желна за војување која што го негира глобалното затоплување.

НАЈНОВО ОД СВЕТ  
ЛОНДОН
Грозоморно видео од масакрот во Лондон: Луѓе останале под тркалата на автомобилот на терористот!
Се појави уште едно застрашувачко видео од терористичкиот напад во Лондон, моментот кога Халид Масуд излетал на тротоар и удрил со автомобилот "Хјундаи" во портите на Вестминистер палатата.
24.03.2017, 13:03


МАДРИД
Па каде беше за Божиќ: Додека Македонија бележи високи температури во март, Шпанците ги изненадил снег!
Снегот најмногу го разбелил Мадрид, каде не се очекува дека ќе се задржи уште долго.
24.03.2017, 12:44


САД
Доналд Трамп им се заканува на републиканските конгресмени
Американскиот претседател Доналд Трамп им се закани на републиканските конгресмени дека ако не гласаат за измена на делови од законот за здравствена заштита што го донесе неговиот претходник Барак Обама, ризикуваат да останат „трајно обележани“ како подржувачи на „Обамакеар“, што за нив би претставувало „катастрофа“.
24.03.2017, 12:41


РУСИЈА
Guardian: За појавата на Путин виновен е Западот, ние му ги фрливме Русите во раце
Доколку Западот го поддржел Михаил Горбачов кога тој почнувал да го прекројува Советскиот Сојуз, неговиот распад би се случил многу помирно.
24.03.2017, 12:24


РАКА
Рака опколена од меѓународната коалиција, деновиве операција против ИД
Францускиот министер за одбрана изјави дека офанзивата за ослободување на сирискиот град Рака од „Исламска држава” ќе започне “следните денови”, пренесе AFP.
24.03.2017, 12:07

НАЈЧИТАНИ 24чaса | 7дена | 30дена

Сите ја знаеле Јованка, но... Ова е единствената жена која му го скршила срцето на Тито
Ова е приказната за Јосип Броз Тито и неговиот пропаднат брак со Русинката Пелагија Белоусова.
УНГАРИЈА
Интервју кое ќе го шокира Стариот континент: Поранешен шпион открил колку е всушност сериозна руската закана во Европа
СИРИЈА
Американски падобранци се спуштија зад непријателските линии: Се подготвуваат за почетокот на најкрвавата битка досега
ЛОНДОН
Се појави видео од дивеењето на терористот на мост: Жената се спасила со бизарен скок во Темза!
АНГЛИЈА
Исповед на сосетка на терористот од Лондон: „Беа тивко семејство, а потоа одеднаш исчезнаа“

ВИДЕО ВЕСТИ

Грозоморно видео од масакрот во Лондон: Луѓе останале под тркалата на автомобилот на терористот!
Се појави уште едно застрашувачко видео од терористичкиот напад во Лондон, моментот кога Халид Масуд излетал на тротоар и удрил со автомобилот "Хјундаи" во портите на Вестминистер палатата.
СРБИЈА
Србија одбележува 18 години од бомбардирањето на НАТО
МАДРИД
Па каде беше за Божиќ: Додека Македонија бележи високи температури во март, Шпанците ги изненадил снег!
ЛОНДОН
Снимка од евакуацијата на Тереза Меј за време на терористичкиот напад: Премиерката однесена во автомобил и пренесена на безбедно

ФОТО  
Оскаровската афтер-парти на Vanity Fair 2017 резултираше со портрети на славните од Mark Seliger

НЕ ПРОПУШТАЈТЕ
ЕВРОПА
Мистериозни бродови пристигнуваат во Европа: Никој не знае кој ги испраќа, што носат, а радарите не ги регистрираат!
КОСОВО
Полицијата сопрела такси, а кога го отвориле багажникот се шокирале: Вакво нешто не сме виделе со децении
ЗАПАДЕН БАЛКАН
Сериозно предупредување: Русија е сè посилна на Балканот, можен е вооружен судир...
БАЛКАН
"Russia Today": Американскиот план за Македонија: "Држете ја Србија мирна, а Русија далеку!"
 

Вести
Mакедонија
Регион
Свет
Анализи

Спорт
Фудбал

Кошарка
Ракомет
Мотоспорт
Други спортови

Живот
Здравје
Модаи убавина
Љубов и секс
Патување
Kулинарство

Шоу Бизнис
Филм
Mузика
Селебрити
МК Сцена

Наука
Технологија
Автомобили
Забава
Еротика

Најнови
Најпопуларни
Фото
Видео
Интервју

 
Designed by
  Copyright © Точка Медиа 2005-2017 Контакт    Маркетинг   Импресум    
 
Вашето име:
Вашиот email:
Има на пријател:
Email на пријател:
Коментар: